Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-31 12:39
S. Zielińska / BP KEP

1 września – Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

W sobotę, 1 września w Kościele Katolickim już po raz czwarty obchodzony będzie Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Z tej okazji 31 sierpnia i 1 września w Asyżu odbędzie się ogólnoświatowa, ekumeniczna modlitwa w intencji stworzenia.

Autor/źródło: Pixabay, geralt, licencja: CC0

„Jestem wdzięczny za różne inicjatywy, jakie w różnych miejscach przygotowały Kościoły partykularne, instytuty życia konsekrowanego i stowarzyszenia kościelne. Zapraszam wszystkich w sobotę do wspólnej modlitwy w intencji naszego wspólnego domu” – powiedział o Dniu Modlitw o Ochronę Stworzenia Ojciec Święty Franciszek podczas środowej audiencji generalnej, 29 sierpnia. Podkreślił, że dzień ten świętujemy „w jedności z naszymi prawosławnymi braćmi i siostrami przy wsparciu innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich”.

W tegorocznym przesłaniu na Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego Ojciec Święty Franciszek zwraca uwagę na kwestię wody, podstawowego dobra, które należy chronić i udostępnić wszystkim.

Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia obchodzony jest w Kościele Katolickim od 2015 roku. Został ustanowiony przez papieża Franciszka w odpowiedzi na trwający kryzys ekologiczny. Modlitwa w Asyżu rozpocznie doroczną ogólnoświatową modlitwę i działania mające na celu ochronę Ziemi pod nazwą: Czas Stworzenia. W piątek po południu, wspólną refleksję na spotkaniu w Asyżu podejmą: bp Domenico Sorrentino, biskup Asyżu, ks. Bruno-Marie Duffé, Sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z Watykanu, abp Bernard Ntahoturi, przedstawiciel arcybiskupa Canterbury i archim. Athenagoras Fasiolo, przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego. W sobotę natomiast, na dziedzińcu Bazyliki św. Franciszka, swoje słowo wygłosi m.in. kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) i ks. Christian Krieger, przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich (CEC). Przywódcy głównych wyznań chrześcijańskich na świecie wydadzą też wspólną Deklarację. Na zakończenie spotkania podejmą oni wraz z pielgrzymami pierwsze kroki dziesiątej edycji Pielgrzymki Asyż/Gubbio, która symbolicznie zjednoczy się z pielgrzymką do COP24, przynosząc ducha św. Franciszka na światową konferencję klimatyczną ONZ w Polsce.

Czas Stworzenia będzie obchodzony na sześciu kontynentach. W Polsce wydarzenia z nim związane organizuje m.in. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA).

BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-31 11:42:33
miniaturka

Dzień Męczenników z Orisy

Modlitwa o pokój i pojednanie, a także wołanie o sprawiedliwość - to towarzyszyło w całych Indiach obchodom Dnia Męczenników z Orisy.
2018-08-31 11:51:39
miniaturka

Druhno, druhu – czy nadal jesteś GOTÓW?

25 lat. Ponad dwie dekady kształtowania tożsamości, budowania relacji, szerzenia patriotyzmu. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej świętuje 25-lecie reaktywacji.
2018-08-31 12:24:49
miniaturka

Chłopiec, który doznał uzdrowienia za pośrednictwem MB Fatimskiej daje świadectwo

10-letni chłopiec, którego cud uzdrowienia otworzył drogę do kanonizacji Franciszka i Hiacynty Marto, przyleciał z rodziną na 44. Szczecińskie Dni Katechetyczne, podczas których da świadectwo swojego uzdrowienia i wiary.
2018-08-31 13:34:16
miniaturka

Poznań: 10 tys. użytkowników aplikacji „Drogowskaz”

Aplikacja mobilna dla wiernych „Drogowskaz”, uruchomiona przez archidiecezję poznańską, umożliwia wyszukiwanie w telefonie godzin Mszy św., spowiedzi, informacji z życia parafii, czy akcji prowadzonych przez poznański Caritas.
2018-08-31 13:55:07
miniaturka

Już 8 września startują 26. Europejskie Dni Dziedzictwa - największe święto zabytków

W czwartek, 6 września br. w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa poświęcona 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Tematem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest „Niepodległa dla wszystkich”.
2018-08-31 14:28:16
miniaturka

U Matki Boskiej na obcasach (rozmowa z młodą zakrystianką)

Młoda żona i matka, atrakcyjna kobieta i… kościelna. Anna Wojtyczek pracuje w parafii Narodzenia NMP w podkrakowskim Gaju i należy do najmłodszych świeckich zakrystianek w Polsce.