Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-09 18:15
Anna Bajon / KAI

Abp Skworc: ochrona środowiska wymaga odpoczynku człowieka

Podczas Eucharystii w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach dla uczestników Szczytu Klimatycznego COP24 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odniósł się do nauczania papieża Franciszka.

Autor/źródło: Magdalena Lubecka

Arcybiskup przypominiał, że „jeśli chcemy się angażować w ochronę środowiska naturalnego, to trzeba się również zatroszczyć o odpoczynek człowieka”.

- Z punktu widzenia, postulowanej przez papieża Franciszka, ekologii integralnej istotne jest, aby niedziela była dniem wolnym od pracy, od handlu, od gorączki codzienności, od śmieci i odpadów produkowanych na skutek obsesji konsumpcji. Wszyscy jesteśmy jej świadkami i ofiarami – mówił abp Skworc podczas Mszy św.

Metropolita katowicki zachęcił do tego, by prowadzić „bardziej kontemplatywny styl życia, który odznacza się wstrzemięźliwością w korzystaniu z dóbr tego świata”.

Odnosząc się do przeżywanego obecnie okresu Adwentu abp Skworc zachęcił, by wsłuchiwać się w „słowa papieża Franciszka, w głos proroka wołającego na pustyni współczesnego świata” po to, aby podjąć wysiłek nawróceni wynikający z rachunku sumienia.

Arcybiskup Katowicki poprosił także zebranych o to, by „pamiętali w modlitwie szczególnie o tych, którzy są naszymi sprzymierzeńcami w sprawach Boga i ludzi; o tych, którym na sercu leży sprawa ewangelizacji świata, jak i o tych, którym zależy na dobru naszego wspólnego domu”.

- Módlmy się również za tych, którzy są naszymi wrogami – jawnymi lub ukrytymi. Na modlitwie uczymy się patrzeć na bliźniego oczami Boga, a On kocha nas bez warunków wstępnych – podkreślił.

Po Eucharystii członkowie katolickich organizacji ekologicznych uczestniczących w COP24 mieli okazję do spotkania na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas spotkania metropolita katowicki podkreślił, że „czasy, które są przed nami zależą od naszych decyzji i podjętych działań”. Podkreślił, że należy działać w każdej przestrzeni życia, by chronić ziemię, nasz „wspólny dom”.

Głos zabrał także Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ abp Bernadito Auza. Stwierdził że przez cały czas trwania Szczytu Klimatycznego w Katowicach słyszy słowo „więcej”.

„Potrzeba więcej zaangażowania, więcej działania na rzecz klimatu, musimy być bardziej ambitni” - mówią nam przedstawiciele różnych państw podczas Szczytu Klimatycznego COP24. I ja dzisiaj też chcę Wam powiedzieć, że musicie być „bardziej” zaangażowani w życie duchowe, by to przyniosło owoce w postaci „ekologicznego nawrócenia” – powiedział abp Auza do zebranych w auli Wydziału Teologicznego UŚ.

Szczyt Klimatyczny w Katowicach trwa od 3 grudnia. Uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli różnych państw. Wśród nich są także działacze katoliccy oraz innych Kościołów i religii. W niedzielę spotkali się na wspólnej Eucharystii w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

ks. sk / Katowice

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy