Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-08 17:41
Anna Bajon / KAI

Rada Społeczna przy Biskupie Płockim: troska o ekologię jest sprawą sumienia

Myśl chrześcijańska broni koncepcji ekologii integralnej, w którą wpisuje się troskę o ekologię w podstawowe akty ludzkiego sumienia - napisali członkowie Rady Społecznej przy Biskupie Płockim w wydanym 7 lipca apelu pt. „Troska o ochronę środowiska naturalnego”.

Autor/źródło: pixabay, CC0 Public Domain

Na wstępie apelu zaznaczono problemy, z którymi borykają się mieszkańcy Płocka i diecezji płockiej: poważne zanieczyszczenie środowiska, rosnąca liczba chorych onkologicznie, wypalanie traw, zaśmiecanie lasów i plaż, nieodpowiedzialne zachowania w miejscach publicznych podczas imprez masowych.

„Chrześcijańska troska o środowisko naturalne, inspirowana wolą Stwórcy, każe nam zwrócić uwagę na odpowiedzialność za poszanowanie ładu, który Bóg wpisał w przyrodę. Myśl chrześcijańska broni koncepcji ekologii integralnej, w której nie mitologizuje się ziemi, zwierząt i przyrody, ale wpisuje troskę o ekologię w podstawowe akty ludzkiego sumienia” – podkreślono w apelu.

Autorzy dokumentu wzywają do uwzględnienia w edukacji ekologicznej roli sumienia, kształtowania cnoty solidarności z innymi ludźmi, Bogiem i wszystkimi istotami żywymi, do troski o środowisko ze szczerą miłością do człowieka oraz zaangażowaniem w problemy społeczeństwa – „Nie da się utworzyć zdrowej i sprawiedliwej relacji z naturą bez odnowionego człowieka, obdarzonego wrażliwym sumieniem” – akcentują.

W apelu zadeklarowano również chęć współpracy z wszystkimi ludźmi, którzy poświęcają czas, środki materialne i siły na ochronę przyrody, na przykład stawiają pytania o żywność modyfikowaną genetycznie, organizują sprzątanie ziemi, troszczą o jakość powietrza i lasów, walczą o dobrostan zwierząt w hodowli przemysłowej

W imieniu członków Rady Społecznej przy Biskupie Płockim apel podpisał ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, jej przewodniczący.

W Radzie Społecznej, powołanej przez bp. Piotra Liberę, zasiada dziesięciu przedstawicieli świata nauki, medycyny, oświaty, mediów i parlamentu. Przewodniczącym Rady jest ks. prał. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, teolog moralista i etyk, wykładowca na UKSW w Warszawie i w płockim WSD.

eg / Płock

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-08 13:20:22
miniaturka

Włochy: spadek liczby pielgrzymów w Asyżu

Chociaż ubiegłoroczne trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech ominęły Asyż, to jednak pielgrzymi i turyści omijają rodzinne miasto św. Franciszka.
2017-07-08 17:35:10
miniaturka

Zakończyła się 8. Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej

Zakończyła się 8. Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wszyscy pątnicy dotarli na Jasną Górę cali i zdrowi - dokładnie 172 osoby.
2017-07-08 17:41:30
miniaturka

Bielsko-Biała: prawie 360 tys. zł. dla syryjskich rodzin od parafii podbeskidzkich

Do akcji „Rodzina Rodzinie”, którą koordynuje bielsko-żywiecka Caritas, włączyło się już 117 parafii z Podbeskidzia. Wartość tej pomocy to ponad 358 tysięcy złotych.
2017-07-08 17:49:57
miniaturka

Papież na twitterze

Po kilkudniowej przerwie Franciszek napisał dziś na Twitterze o migrantach.
2017-07-08 20:36:21
miniaturka

Papież na 4. rocznicę wizyty w Lampedusie: migranci szukają lepszego życia

„Migranci to nasi bracia i siostry szukający lepszego życia z dala od biedy, głodu czy wojny” – napisał Franciszek na Twitterze. Dziś mija 4. rocznica jego wizyty na włoskiej wyspie Lampedusa, która jest głównym punktem docelowym dla migrantów przeprawiających się przez morze z Libii do Włoch.
2017-07-09 07:15:38
miniaturka

Rosja: Święto Rodziny, Miłości i Wierności

W Dzień Rodziny, Miłości i Wierności, ustanowiony we wszystkich diecezjach prawosławnych w Rosji 10 lat temu, dzwony cerkiewne rozległy się w południe w każdej strefie czasowej kraju rozciągającego się od Kamczatki po obwód kaliningradzki.