Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-15 06:59
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież na kongres „Laudato si' a wielkie miasta” w Rio de Janeiro

Woda pitna, jakość powietrza i kwestia usuwania śmieci stanowią główne tematy trwającego od 13 do 15 lipca w Rio de Janeiro międzynarodowego kongresu „«Laudato si'» a wielkie miasta”.

Autor/źródło: © photogenica.pl

Celem tego spotkania jest wprowadzanie w życie papieskiego nauczania ze wspomnianej w jego tytule encykliki oraz uwrażliwianie na wymogi etyczne związane z potrzebą znalezienia rozwiązania dla problemu zmian klimatycznych. W kongresie udział bierze m.in. prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, kard. Peter Turkson. Do tematyki spotkania nawiązał Ojciec Święty, pisząc do jego uczestników.

Woda jest niezbędna do życia – stwierdza Papież w przesłaniu na kongres w Rio de Janeiro. Wyraża ona opatrznościową miłość Boga do wszystkich Jego stworzeń. To podstawowe prawo, jakie społeczeństwo musi zapewnić wszystkim. Jej niedobór naraża na niebezpieczeństwo życie milionów ludzi. Franciszek zauważa dalej, że nie można stać z założonymi rękami, kiedy obniża się jakość powietrza i wzrasta zaśmiecenie. Bierność wobec tego „jest oznaką utraty owego poczucia odpowiedzialności za naszych bliźnich, na której opiera się każde społeczeństwo obywatelskie” („Laudato si'”, 25).

Ojciec Święty zwraca też uwagę, że zarówno w wielkich miastach, jak na terenach wiejskich zauważa się coraz częściej brak relacji, a „wykorzenienie czy izolacja niektórych ludzi są formami ubóstwa, które mogą prowadzić do przemocy i niesprawiedliwości”. Sfery polityczne, edukacyjne i religijne społeczeństwa winny współpracować w wytwarzaniu lepszych relacji międzyludzkich, przełamując „mury, które izolują i spychają na margines. Można to osiągnąć przez działalność różnych grup, szkół czy parafii – wskazuje Papież.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-14 18:23:05
miniaturka

Abp Gallagher: w Iraku łatwiej odbudować budynki niż społeczeństwo

Również przed barbarzyńskimi działaniami tzw. Państwa Islamskiego chrześcijanie i inne mniejszości czuli się tam obywatelami drugiej kategorii – przypomniał sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami.
2017-07-14 18:39:31
miniaturka

Caritas Grecji: kraj w biedzie po 7 latach ciągłego kryzysu

„To mroczna faza kryzysu; jesteśmy ubogim krajem, na który żaden z inwestorów nie zamierza zwracać uwagi” – uważa Maria Koutatzi, przedstawicielka Caritas Grecji.
2017-07-14 19:00:30
miniaturka

Mongolia: Kościół obchodzi 25-lecie obecności w tym kraju

W Mongolii obchodzono uroczystości związane z 25-leciem obecności Kościoła katolickiego w tym kraju oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.
2017-07-15 07:35:00
miniaturka

Panama: biskupi stają wyraźnie w obronie rodziny

„Uważać obronę wartości rodzinnych za dyskryminację czy przejaw homofobii znaczy przeinaczać prawdę” – napisali biskupi Panamy na zakończenie swojej sesji plenarnej.
2017-07-15 07:43:30
miniaturka

Brazylia: uroczystości ku czci Boskiego Ojca Przedwiecznego

W Trindade w brazylijskim stanie Goiás odbyły się uroczystości ku czci Boskiego Ojca Przedwiecznego (Divino Pai Eterno). Tradycja czczenia Boga Ojca w Trindade sięga roku 1840.
2017-07-15 08:16:54
miniaturka

Nabożeństwa wynagradzające po profanacji Najświętszego Sakramentu

W kościele p.w. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. W niedzielę 16 lipca, we wszystkich kościołach diecezji radomskiej sprawowane będą nabożeństwa wynagradzające.