Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-19 11:52
AC / Radio Watykańskie

Franciszek: w kwestii pokoju religie nie mogą być neutralne lub dwuznaczne

Papież podkreślił, że religie ze swej natury są powołane do budowania pokoju poprzez sprawiedliwość, braterstwo, rozbrojenie i troskę o stworzenie.

Autor/źródło: EpiskopatNews

„Postawa religii względem pokoju nie może być neutralna, a tym bardziej dwuznaczna. Kto dopuszcza się przemocy w imię religii bądź religią ją uzasadnia poważnie obraża Boga, który jest pokojem i źródłem pokoju, a w człowieku pozostawił odblask swej mądrości, potęgi i piękna” – powiedział Franciszek podczas spotkania z delegatami Światowej Konferencji Religie dla Pokoju.

Papież wyraził uznanie dla działalności tej organizacji, zrzeszającej liderów różnych wierzeń i wyznań. Podkreślił, że religie ze swej natury są powołane do budowania pokoju poprzez sprawiedliwość, braterstwo, rozbrojenie i troskę o stworzenie.

„Pokój jest nie cierpiącym zwłoki zadaniem również we współczesnym świecie, w którym jest tak wiele społeczeństw zranionych przez wojny i akty przemocy. Jest on zarazem darem Boga, jak i osiągnięciem człowieka. Dlatego wyznawcy wszystkich religii mają się modlić i błagać o pokój. Wszyscy natomiast ludzie dobrej woli, a w szczególności ci, którzy pełnią odpowiedzialne funkcje, mają o pokój zabiegać całym swym sercem, umysłem i rękoma, tak rękoma, bo budowanie pokoju jest «rękodziełem». Jest to proces, w którym buduje się zarazem pokój, jak i sprawiedliwość” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek wspomniał też o zadaniach religii na polu integralnej ekologii.  Pomaga w tym Pismo Święte, które ukazuje nam Stwórcę, widzącego, że wszystko, co uczynił było bardzo dobre (por. Rdz 1, 31). Papież zauważył, że religie dysponują środkami, dzięki którym mogą umacniać moralne przymierze, promujące zarówno godność osoby ludzkiej, jak i ochronę stworzenia.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-19 10:27:25
miniaturka

Filipiny: zmarł kard. Ricardo Vidal

Ojciec Święty modli się za zmarłego wczoraj na Filipinach w wieku 86 lat kard. Ricarda Vidala. Był on kolejno biskupem w Malolos, Lipa nel Batangas i na koniec aż do roku 2010 w Cebu.
2017-10-19 10:44:35
miniaturka

Dziś 33. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

Dziś w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki przy parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbędą się uroczystości upamiętniające 33. rocznicę dramatycznej śmierci kapelana warszawskiej Solidarności.
2017-10-19 11:23:41
miniaturka

Bp Bertin: Somalia potrzebuje jedności i współpracy

Włoski biskup jest przekonany, że cały konflikt ma drugie dno: oba islamskie ugrupowania mają bardzo dużo pieniędzy, stać ich na rekrutację bojowników, muszą być opłacani przez kogoś, kto jest bardzo zamożny.
2017-10-19 12:25:04
miniaturka

"Wiara a kryzys demokracji liberalnej" - społeczna debata "Dziedzińca Dialogu"

O miejscu religii w społeczeństwie pluralistycznym, fundamentalnych wartościach w państwie liberalnym i granicach wpływu polityki na Kościół i Kościoła na politykę dyskutowali uczestnicy trzeciej debaty "Dziedzińca Dialogu".
2017-10-19 12:55:13
miniaturka

Redakcja „Tygodnika Powszechnego”: ubolewamy i przepraszamy Księdza Prymasa

„Ubolewamy więc i przepraszamy Księdza Prymasa, że okładkowy tytuł naraził go na tak małoduszne ataki” – piszą redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” w oświadczeniu, do którego dotarła Katolicka Agencja Informacyjna.
2017-10-19 13:24:38
miniaturka

"Czy istnieje katolicka spółdzielczość?" - Civitas Christiana zaprasza na spotkanie

O tym, czy istnieje katolicka spółdzielczość, a jeśli tak, w jaki sposób i przez kogo w Polsce jest realizowana - to tematy spotkania organizowanego w Warszawie 26 października przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".