Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-26 15:16
AC / xrk / KAI

Archidiecezja wrocławska wspiera działania na rzecz jakości powietrza

W kościołach archidiecezji wrocławskiej wierni otrzymają specjalnie przygotowane ulotki informujące o możliwości wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Księża będą także zachęcać do skorzystania z porad doradców energetycznych.

Autor/źródło: Pixabay, suju, licencja: CC0

O podjęcie wspólnych działań poprosili abp. Józefa Kupnego miejscy urzędnicy z Wrocławia. Miasto postanowiło bowiem uruchomić specjalnie dyżurujących doradców, którzy będą bezpłatnie pomagać mieszkańcom w podjęciu decyzji o wymianie „kopciuchów”.

W punkcie informacyjnym każdy dowie się m.in. jak dobrać ogrzewanie odpowiednie dla swojego domu czy mieszkania oraz gdzie szukać dofinansowania.

- Sprawa jakości powietrza, którym oddychamy od lat jest przedmiotem troski księdza arcybiskupa – powiedział KAI rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski. Dodał, że abp Józef Kupny był inicjatorem apelu biskupów metropolii wrocławskiej, w którym znalazły się m.in. słowa: „zanim zostaną wdrożone nowe przepisy czy nowoczesne technologie, powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności, która pozwala na spalanie w piecach: śmieci, odpadów czy plastikowych przedmiotów”.

Apel ten został ogłoszony w grudniu 2017 r. i został odczytany w parafiach na Dolnym Śląsku.

- Biskupi z Dolnego Śląska przekonywali, że od każdego zależy czy powietrze, którym oddychamy w naszych miastach będzie służyło zdrowiu i życiu czy będzie przyczyną chorób i wcześniejszej umieralności – tłumaczy ks. Kowalski. - Ten apel nie był pojedynczym aktem. Za nim idą konkretne działania, w które wpisują różnego rodzaju akcje informacyjne czy inicjatywy kształtujące myślenie w duchu encykliki „Laudato Si” - podkreśla ks. Kowalski.

xrk / Wrocław

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-26 13:31:42
miniaturka

Miłość to nie przygoda. Ma smak całego człowieka

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie organizuje konkurs literacki pod hasłem „Miłość to nie przygoda. Ma smak całego człowieka”. Do udziału zaproszeni są uczniowie szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych.
2019-03-26 14:13:30
miniaturka

Bp Greger odwiedził osadzonych w „Dniu Dobrego Łotra”

Przebaczenie i darowanie doznanych krzywd jest chrześcijańskim obowiązkiem - przypomniał bp Piotr Greger, który 26 marca odwiedził skazanych przebywających w bielskim oddziale zewnętrznym Zakładu Karnego.
2019-03-26 14:49:48
miniaturka

Papież o poczuciu humoru: to postawa najbliższa łaski Boga!

Papież zachęcił zebranych na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, aby nie zagubili swojej młodości, poczucia humoru. To jest postawa najbliższa łaski Boga.
2019-03-26 15:52:55
miniaturka

Polak ks. Tymon Chmielecki nowym nuncjuszem w Gwinei i Mali!

Papież Franciszek mianował nowego nuncjusza w Gwinei i Mali, którym został Polak, ks. Tymon Tytus Chmielecki, wynosząc go do godności arcybiskupiej ze siedzibą w Tre Taverne.
2019-03-26 16:48:05
miniaturka

Papież apeluje o moralne i duchowe odrodzenie Rzymu

Na szczególne znaczenie Rzymu dla budowania cywilizacji europejskiej oraz dla całego świata katolickiego wskazał Papież odwiedzając Kapitol, czyli najważniejsze z siedmiu wzgórz, na których położone jest to miasto.
2019-03-26 16:57:10
miniaturka

W sercu Papieża jest miejsce dla wszystkich mieszkańców Rzymu

Franciszek zwrócił uwagę na szczególną rolę Rzymu, zwłaszcza w świecie chrześcijańskim.