Dlaczego Kościół świętuje Dzień Judaizmu?

Barbara Sułek - Kowalska, sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy", jedna z założycielek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, wyjaśnia o co chodzi w dialogu chrześcijańsko-żydowskim i przybliża postać ks. Romana Indrzejczyka.

- Ks. Roman Indrzejczyk był w ogóle niezwykłym człowiekiem, nie tylko w tym co robiła Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Poznałam go w 1992 roku, ale o jego działalności słyszałam już wcześniej - mówiła Barbara Sułek - Kowalska.

- Była to dla mnie postać mityczna, legendarna. Kiedy powołaliśmy Polską Radę Chrześcijan i Żydów okazało się, że nasza młodzież proponuje kontakt z pewnym niezwykłym księdzem, który jest bardzo bogaty w gotowość do inicjatyw - dodawała.

Jak podkreślała, "w Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów mieliśmy inicjatywę, żeby podjąć dzieło wspólnego spotkania w modlitwie chrześcijan i żydów. Bardzo nam to było potrzebne".

- Jestem przekonana, że to właśnie tamta inicjatywa Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów zaowocowała w rezultacie inicjatywą Episkopatu Polski, aby był Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce - opowiadała.

Barbara Sułek - Kowalska zaznaczyła, że ks. Roman Indrzejczyk, kapelan prezydenta Lecha Kaczyńskiego "był człowiekiem, który rozdawał siebie do końca".

- Znany był z tego, że przez jego dom przewijały się worki z darami. Ludzie myśleli, że przynoszą coś ks. Romanowi, a to za dwa dni było na nogach jakiegoś dziecka. Ks. Roman wiedział, że nie wystarczy tylko pogłaskać po głowie, ale trzeba czasami pomóc i otworzyć szafkę - mówiła.

- W dialogu chrześcijańsko-żydowskim nie chodzi o wielkie serce, to byłoby zawracanie głowy, chodzi o wielkie serce wobec drugiego człowieka, niezależnie od tego ,czy jest mojego wyznania, czy innego, niezależnie od tego, czy jest biedny, bogaty, gruby, chudy, uśmiechnięty, czy skrzywiony. Chodzi o dobry kontakt z drugim człowiekiem i wyjście do niego z Bożym sercem. Za to honorujemy tych, którzy w swojej działalności zajmują się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim - podsumowała Barbara Sułek - Kowalska.

Honorową nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka ustanowiła Polska Rada Chrześcijan i Żydów, by upamiętnić osobę tragicznie zmarłego duchownego, byłego wiceprzewodniczącego Rady. Wyróżnienie przyznawane jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swoją działalnością i postawą przyczyniły się m.in. do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Pierwszym laureatem nagrody został ks. Stanisław Bartmiński, emerytowany proboszcz parafii Krasiczyn koło Przemyśla. (więcej informacji: www.prchiz.pl)

„Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” to hasło tegorocznego Dnia Judaizmu, który w Kościele Katolickim obchodzony jest 17 stycznia.


Źródło: Karolina Zaremba , Salve TVChrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej

« 1 »
Wplac_780x208.jpg

reklama

reklama

reklama

reklama