Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-02 11:39
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Ekologia to nie moralizowanie czy walka, ale droga radości

Ekologia nie może być uciążliwym moralizowaniem ani walką. Ekologia musi być drogą radości. Prostota daje więcej prawdziwej radości niż dostatek – uważa br. Pierre-Yves Douillet. Prowadzi on ekologiczne gospodarstwo rolne przy cysterskim opactwie Hauterive w Szwajcarii.

Autor/źródło: pixabay, LaraBadioli, CC0

Prowadzi on ekologiczne gospodarstwo rolne przy cysterskim opactwie Hauterive w Szwajcarii. Odwołując się do własnych doświadczeń, dzieli się refleksjami na temat ekologicznej encykliki Papieża Franciszka Laudato si.

Wspomina on, że w jego wspólnocie monastycznej dokument ten nie został przyjęty z wielkim entuzjazmem. Łączy on bowiem życie duchowe z ekologią, na co wcześniej nie zwracano uwagi. Brat Douillet przyznaje, że również i on sam w swej farmie musiał przejść przez swoiste ekologiczne nawrócenie. Podobnie jak przy każdym innym nawróceniu, trzeba się wyzbyć zabezpieczeń, postanowić, że odtąd będzie inaczej i rzeczywiście żyć według tego postanowienia. Zgodzić się, że coś będzie trzeba stracić: wygodę, pieniądze czy czas.

Szwajcarski cysters przypomina, że ekologia to nie jest jedynie kwestia środowiska. Jak mówi Papież Franciszek, ekologia opiera się na trzech zasadach: wszystko jest powiązane, wszystko zostało nam dane, wszystko jest kruche. Paradoksalnie zasady te z wielką mocą wybrzmiewają właśnie we wspólnocie monastycznej, gdzie bardzo silne jest poczucie wzajemnej współzależności. Jesteśmy związani z miejscem, z innymi osobami. Ekologia to sztuka współzależności – dodaje brat Pierre-Yves Douillet w wywiadzie dla tygodnika Famille Chretienne.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-02 10:40:44
miniaturka

Kardynał Franciszek żył tajemnicą Bożego Miłosierdzia

- Śp. kardynał Franciszek Macharski zbliżał ludzi do Boga w Jego tajemnicy miłosiernej miłości. - mówił w Katedrze na Wawelu metropolita krakowski Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w 3. rocznicę śmierci kardynała Franciszka Macharskiego.
2019-08-02 11:07:39
miniaturka

W Medjugorie rozpoczął się festiwal młodzieży

Około 60 tys. młodych ludzi z całego świata bierze udział w 30. Międzynarodowym Festiwalu Młodych, który rozpoczął się w Medjugorie. Spotkanie przygotowane jest głównie z myślą o ludziach poszukujących swojej drogi.
2019-08-02 11:37:56
miniaturka

Białoruś wspomina pomordowane siostry nazaretanki z Nowogródka

Uroczystości z okazji 76. rocznicy męczeństwa sióstr nazaretanek, które ofiarowały swoje życie, by uratować 120 osób z rąk Niemców, odbyły się w Nowogródku na Białorusi.
2019-08-02 12:01:57
miniaturka

XX Rocznica Koronacji MB Pocieszenia i Dożynki Diecezjalno - Powiatowe w Lutogniewie

„Zbliża się powoli radosna chwila Koronacji Naszej Pani Lutogniewskiej. Dostępujemy tej niezwykłej łaski, że nam ludziom żyjącym przy końcu XX wieku dane będzie popatrzeć jak złote korony ozdobią skroń Naszej Wielmożnej Matki.
2019-08-02 12:12:37
miniaturka

Koszalin: Bracia Miłosiernego Pana wśród osób bezdomnych

Co niedzielę z koszalińskiego Domu Miłosierdzia Bożego wychodzi kilku braci, by przez kilka godzin towarzyszyć ludziom bezdomnym. W plecakach niosą kanapki, drożdżówki, puszki z konserwą mięsną, napój w termosie.
2019-08-02 13:04:27
miniaturka

Warszawa-Praga: Modlitwa w diecezji za młodzież o rozeznanie powołania

W specjalnym liście do wiernych ordynariusz warszawsko-praski, bp Romuald Kamiński prosi o modlitwę, ofiarowanie cierpień i dobrych uczynków w intencji młodzieży o dobre rozeznania powołania.