Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-15 09:20
MG / Beata Zajączkowska – Watykan

Kard. Maradiaga: synod odkrywa duszpastersko „Laudato sì”

Doskonałym drogowskazem na Synodzie Biskupów jest papieska encyklika „Laudato sì” mówiąca o ochronie wspólnego domu.

Autor/źródło: vaticannews.va

Wskazuje na to kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga podkreślając, że zawarte w dokumencie spostrzeżenia trzeba bardziej przekuć na konkret zaangażowania duszpasterskiego nie tylko w Amazonii, ale na całym świecie.„Musimy dać się przekonać, że ten synod podejmuje tematy dotyczące całej planety, ponieważ ekologia integralna i konieczność zmiany stylu życia, to nie są wezwania skierowane jedynie do mieszkańców Amazonii” – podkreśla arcybiskup Tegucigalpy. W tym kontekście honduraski kardynał przywołuje określenie Papieża Franciszka, że Kościół musi być szpitalem polowym.


    “ Oznacza to, że Ojciec Święty ubiera na synodzie fartuch lekarza i próbuje zdiagnozować istniejące problemy. Nie zatrzymuje się jednak tylko na diagnozie, ale próbuje wskazać sposoby wyjścia z choroby i powrotu do zdrowia, stara się wskazać, jaką drogą należy w tym kierunku iść – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Mardiaga. – Przede wszystkim trzeba dostrzec etyczny wymiar problemu. Kiedy mówimy o ekologii integralnej rozwój musi być «ludzki». To słowo «ludzki» zbyt często bywa zapominane. Inna diagnoza to ta, że mówiąc o ludach tubylczych, nie możemy zapominać o sytuacji ludzi, którzy uciekli ze swych wspólnot do wielkich miast. W Amazonii widoczne jest to np. w ponadmilionowym Manaus. Ludzie zostali zmuszeni do opuszczenia swych rodzimych wspólnot z powodu braku perspektyw i rozwoju, który szedłby ramię w ramię z ich mentalnością, kulturą i tradycjami religijnymi. To są poważne problemy. ”Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-14 22:56:58
miniaturka

Synodalna modlitwa za Ekwador i troska o prawa człowieka

Modlitwą w intencji Ekwadoru, który od dwóch tygodni pogrążony jest w poważnym kryzysie społecznym rozpoczął się drugi tydzień obrad Synodu Biskupów dla Amazonii.
2019-10-15 00:11:42
miniaturka

Bp Divassón Cilveti: sakramentalizacja Amazonii już nie wystarcza

Ewangelia sprawia, że kultura tubylcza zachowuje całe dobro, które posiada, a jednocześnie spotyka nowość, która sprawia, że może ona wzrastać.
2019-10-15 00:13:16
miniaturka

Papież przyjął dymisję komendanta Żandarmerii Watykańskiej

Ojciec Święty przyjął dymisję złożoną przez komendanta Żandarmerii Watykańskiej.
2019-10-15 00:16:44
miniaturka

Watykan: za 10 lat roboty przejmą połowę zawodów, co z nami?

W Watykanie rozpoczęło się międzynarodowe sympozjum na temat godności i przyszłości pracy.
2019-10-15 09:35:44
miniaturka

Chicago: Dzień Dziecka Utraconego

15 października na całym świecie jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. Parafia św. Konstancji w Chicago i poradnia Rachel zapraszają na polonijną Msze św. Rodzin dzieci utraconych. Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych.
2019-10-15 09:44:49
miniaturka

USA: Dzień Papieski w Newark, NJ

W niedzielę 13 października Polonia amerykańska żyjąca w stanie New Jersey zgromadziła się na Eucharystii w katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Newark, by modlić się za Polonię i Polskę za wstawiennictwem św. Jana Pawła. Mszy świętej przewodniczył Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, bp Wiesław Lechowicz. Mszę koncelebrowało ponad 20 kapłanów, na czele z głównym organizatorem uroczystości - ks. dr. Andrzejem Ostaszewskim, proboszczem parafii pw. św. Kazimierza w Newark.