Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-17 14:44
AC / dziar / KAI

Kielce: wolontariusze Caritas w projektach ekologicznych

Szkolne Koła, Parafialne Zespoły oraz Centra Wolontariatu Caritas zainicjowały wraz ze swoimi społecznościami już blisko 50 lokalnych projektów ekologicznych, odpowiadając na apel papieża Franciszka o ekologiczne nawrócenie, o które Ojciec Święty apeluje w encyklice „Laudato si”.

Autor/źródło: Pixabay, orahmia, licencja: CC0

Działania wolontariuszy Caritas są wyrazem troski o ziemię, jako wspólny dom wszystkich jej mieszkańców oraz pochwałą dzieła stworzenia. Caritas Diecezji Kieleckiej włącza się w to dzieło z innymi 12. diecezjami, dba o środowisko naturalne i popularyzuje zagadnienia z zakresu ekologii integralnej.

Szkolne Koła Caritas, Parafialne Zespoły oraz Centra Wolontariatu Caritas Kieleckiej realizują w swoich lokalnych środowiskach ok. 50 projektów ekologicznych. Są to m.in. warsztaty mydlarskie „Mydło robimy, środowisko chronimy”, Ekologiczna Oaza Parafialna, projekty recyklingowe, np. „Kocham, nie śmiecę”, edukacyjna inicjatywa szkolna „Małe kroczki”.

W te inicjatywy wpisuje się powstający w Gorzkowie Ogród Biblijny na stulecie urodzin św. Jana Pawła II oraz istniejący od 2008 r. w Proszowicach – pierwszy w Polsce - Ogród Biblijny. Został założony przy Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Kieleckiej. Rokrocznie od marszu godności osób niepełnosprawnych rozpoczyna się tam Święto Ogrodów.

W ramach projektu odbywają się warsztaty diecezjalne i krajowe dla animatorów oraz wolontariuszy. Zaplanowano wizyty studyjne w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Przestrzenią do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń są konferencje naukowe „Creatio Continua”, oraz organizowane w diecezjach niedziele świętego Franciszka. Kampania informacyjna obejmuje całą Polskę, łącznie 16 milionów odbiorców.

Animatorzy diecezjalni i lokalni działacze na rzecz środowiska i ekologii wspierani są merytorycznie przez zespół ekspertów, m.in. dr. Tomasza Rożka, o. prof. Zdzisława Kijasa, ks. prof. Ryszarda Sadowskiego.

dziar / Kielce

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-17 13:19:44
miniaturka

Katowice: Podpisanie umowy w sprawie Panteonu Górnośląskiego

Panteon Górnośląski to nowa instytucja kultury, która ma powstać do 2022 r. w podziemiach katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Na ponad 2 tys. metrów kwadratowych za pomocą multimediów mają zostać upamiętnione osoby ważne dla regionu.
2020-02-17 13:31:48
miniaturka

Prorodzinne samorządy nie stracą funduszy unijnych

W rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 18 grudnia 2019 r. umieszczono fałszywe stwierdzenie, jakoby Samorządowa Karta Praw Rodzin przyczyniała się do dyskryminacji „rodzin niepełnych oraz rodzin LGBTI” oraz „wzywała do powstrzymania się od podejmowania jakichkolwiek działań zachęcających do tolerancji”.
2020-02-17 14:12:10
miniaturka

Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Znamiennego odkrycia na temat Emilii Wojtyłowej dokonała dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odnalazła dwa nagrobki matki Papieża (sic!). Jeden pochodzi z roku 1929, drugi natomiast z 1934. Jak to możliwe?
2020-02-17 15:08:05
miniaturka

Papież porusza dziś na Twitterze ważną prawdę!

"Sami sobie nie wystarczamy..." Piękne słowa papieża Franciszka możemy przeczytać dziś na jego profilu na Twitterze.
2020-02-17 15:18:49
miniaturka

Kolejny krwawy atak na chrześcijan w Burkina Faso!

24 zabitych, w tym protestancki pastor, i 18 rannych, to wciąż prowizoryczny bilans kolejnego ataku na chrześcijan w Burkina Faso.
2020-02-17 15:47:26
miniaturka

Abp Polak: Musimy reagować ponadstandardowo, czynić więcej

„W przeszłości, trzeba to przyznać, Kościół był w tych sprawach zbyt naiwny i łagodny. Dziś podczas dochodzenia kościelnego zachowujemy się często bardziej restrykcyjnie niż w przypadku procesu świeckiego” – podkreśla abp Wojciech Polak.