Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-01 12:43
S. Zielińska / Caritas Polska

Modlitwa za szczyt klimatyczny COP24

Polski Kościół – odpowiadając na apel Stolicy Apostolskiej – wesprze szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach modlitewnie.

W grudniu przedstawiciele niemal 200 państw będą rozmawiać o sposobach powstrzymania kryzysu ekologicznego i klimatycznego, na który zwraca uwagę Papież Franciszek w encyklice „Laudato Si" wzywając do „ekologicznego przebudzenia". W sobotę, 8 grudnia, odbędzie się także wydarzenie towarzyszące „Misja Laudato Si': chrześcijanie z klimatem".

Do 10 000 parafii w całej Polsce trafią specjalne karty modlitewne przywołujące słowa Jana Pawła II, który w 1990 roku ostrzegał: – Efekt cieplarniany osiągnął krytyczne rozmiary. Odpady przemysłowe, gazy produkowane przy spalaniu kopalin, niekontrolowane wycinanie lasów – wszystko to, jak wiadomo, ma szkodliwy wpływ na atmosferę i na całe środowisko naturalne. Kryzys ekologiczny – powtarzam – jest problemem moralnym.

Polski Kościół coraz częściej mówi o ekologii. 4 października, w dniu wspomnienia Świętego Franciszka z Asyżu, polscy biskupi napisali do wiernych list pasterski, w którym mówili o konieczności „nawrócenia ekologicznego" m.in. poprzez podjęcie zdecydowanych działań przeciw zanieczyszczeniu powietrza.

W dniach 3-14 grudnia w Katowicach odbędzie się Szczyt Klimatyczny COP24, w trakcie którego przedstawiciele wszystkich krajów świata będą pracować nad wspólną odpowiedzią na kryzys klimatyczny. Kościół podejmuje rolę moralnego przewodnika na drodze do ekologicznego nawrócenia. W sobotę, 8 grudnia, Caritas Polska wraz z Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska organizują całodniowe wydarzenie „Misja Laudato Si': chrześcijanie z klimatem" w Centrum Ekologii Integralnej w Panewnikach. Po Mszy Świętej w programie przewidziane są wykłady na temat ekologii i nauki społecznej Kościoła, dyskusje, panele oraz warsztaty. Dzień zakończy się wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu oraz modlitwą uwielbienia i kontemplacją encykliki Laudato Si'.

Prosimy o zgłaszanie się przez formularz.

Więcej informacji na temat konferencji: Facebook/Misja Laudato Si: chrześcijanie z klimatem

Dołącz do wsparcia modlitwego COP24 i podziel się ideą: Facebook/Modlitwa za szczyt klimatyczny cop24: na ratunek światu

Akcja modlitwy za Szczyt Klimatyczny jest wspólną inicjatywą Konferencji Episkopatu Polski, Caritas Polska oraz Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.


Źródło: Zespół Prasowy Caritas Polska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-01 08:34:16
miniaturka

1 grudnia – narodowe świętowanie stulecia odzyskania niepodległości w Paryżu

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki 1 grudnia będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze Notre-Dame w Paryżu z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
2018-12-01 08:53:49
miniaturka

Siostry zakonne modlą się w intencji ochrony życia dzieci nienarodzonych

Bp Artur Miziński skierował do wszystkich żeńskich zgromadzeń zakonnych w Polsce prośbę o modlitwę, by prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.
2018-12-01 12:25:37
miniaturka

List biskupa polowego z okazji 100. rocznicy utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce

„Podejmujmy wspólny wysiłek i życzliwą współpracę wokół najważniejszego celu, jakim jest dobro każdego żołnierza, niepodległość i bezpieczeństwo naszej umiłowanej Ojczyzny” – zachęca wiernych Ordynariatu Polowego bp Józef Guzdek.
2018-12-01 13:05:31
miniaturka

Prymas: Kaplica Polska w Notre-Dame znakiem bliskości z Ojczyzną

Jest to szczególna okazja by podziękować tym wszystkim, którzy od lat obejmują troską Polonię mieszkającą we Francji. - napisał abp Wojciech Polak w liście z okazji inauguracji Kaplicy Polskiej w katedrze Notre-Dame w Paryżu.
2018-12-01 13:43:42
miniaturka

Peregrynacja relikwii św. Ojca Pio

W ramach obchodów jubileuszu stulecia od otrzymania przez Ojca Pio stygmatów oraz pięćdziesięciolecia od jego przejścia do domu Ojca, odbędzie się peregrynacja wyjątkowych relikwii pierwszego stopnia świętego Stygmatyka.
2018-12-01 15:51:59
miniaturka

Jasna Góra: adwentowy dzień skupienia diakonów stałych

Diakoni stali posługujący w Kościele w Polsce przeżywali dziś na Jasnej Górze swój adwentowy dzień skupienia.