Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-29 09:50
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Papież do prawosławnych: ekologia przejawem wierności Ewangelii

Papież przyjął delegację prawosławnego Patriarchatu Konstantynopola, która jak co roku przybyła do Watykanu na jutrzejszą uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła.

Autor/źródło: Pixabay, orahmia, licencja: CC0

Trwająca już od kilkudziesięciu lat wzajemna wymiana delegacji na patronalne uroczystości Rzymu i Konstantynopola jest – jak zauważył Papież – świadectwem silnych więzi łączących oba Kościoły. Wyraża się w niej również wola, aby dalej dążyć do pełnej jedności, w posłuszeństwie woli Jezusa.

Franciszek zauważył, że jutrzejsze święto skłania nas do apostolskiej odwagi, a zarazem do odpowiadania na nowe wyzwania naszych czasów, choćby takie jak ekologia. Również w tym wyraża się nasza wierność Ewangelii – powiedział Papież.

Ekologia to służba bliźniemu

    “Pragnę w tym kontekście przypomnieć zaangażowanie ekumenicznego patriarchy na rzecz ochrony stworzenia, które dla mnie stało się źródłem inspiracji. W obliczu niepokojącego kryzysu ekologicznego, przez który przechodzimy, promowanie opieki nad wspólnym domem dla wierzących jest nie tylko, jak dla wszystkich innych ludzi, pilną potrzebą, której nie można dłużej odkładać, ale także konkretnym sposobem służenia bliźniemu, w duchu Ewangelii. Uważam też, że pięknym znakiem jest współpraca pomiędzy Kościołem katolickim i Patriarchatem ekumenicznym w innych aktualnych sprawach, takich jak walka z nowoczesnymi formami niewolnictwa, przyjmowanie i integracja migrantów, uchodźców i wysiedleńców oraz promowanie pokoju na różnych szczeblach.”

Franciszek przypomniał też swą niedawną podróż do krajów o większości prawosławnej: Bułgarii i Rumunii. „Była to dla mnie okazja do docenienia bogactwa prawosławnej duchowości” – dodał Papież.

Po wizycie w Bułgarii i Rumunii bardziej pragnę jedności

    “Pragnę się wam zwierzyć, że wyjeżdżałem z tych krajów z jeszcze większym pragnieniem jedności. Jestem coraz bardziej przekonany, że przywrócenie pełnej jedności między katolikami i prawosławnymi odbywa się poprzez poszanowanie różnych tożsamości i harmonijne współistnienie w uprawnionej różnorodności. Duch Święty, skądinąd, jest tym, który twórczo wzbudza wielość darów i który harmonizuje, prowadzi z powrotem do jedności, autentycznej jedności, ponieważ nie jest to jednolitość, ale symfonia wielu głosów w miłości. Jako biskup Rzymu pragnę powtórzyć, że dla nas, katolików, celem dialogu jest pełna jedność w uprawnionej różnorodności, nie powierzchowne dostosowanie się ani tym bardziej wchłonięcie.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-06-28 15:34:11
miniaturka

IX Tydzień Wychowania "ZAMIESZKAĆ RAZEM Z JEZUSEM"

Już po raz dziewiąty, w dniach 15-22 września 2019, będziemy przeżywać w naszej Ojczyźnie Tydzień Wychowania. W tym roku chcemy przyłączyć się do pierwszych uczniów Jezusa i wraz z nimi zadać naszemu Mistrzowi pytanie: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (J 1, 38).
2019-06-28 15:44:38
miniaturka

Bielsko-Biała: ruszyły zapisy na międzynarodowe warsztaty gospel

Osoby z całej Polski oraz zagranicy zapisują się już na ruszające 6 września br. w Bielsku-Białej X Międzynarodowe Warsztaty Gospel.
2019-06-28 15:55:16
miniaturka

Watykańskie wytyczne dla duchownych w Chinach

Stolica Apostolska wydała wytyczne dla biskupów i kapłanów w Chinach, którzy, zgodnie z nowymi przepisami komunistycznego reżimu, aby móc nadal pełnić posługę duszpasterską, muszą wystąpić do władz o formalną rejestrację.
2019-06-28 19:54:59
miniaturka

Papież: sercem misji Kościoła jest modlitwa

Franciszek przyjął na audiencji przestawicieli Apostolstwa Modlitwy, czyli Światowej Sieci Modlitwy Papieża. Zgromadzili się oni w Rzymie z okazji 175-lecia swego istnienia.
2019-06-28 19:56:55
miniaturka

Program podróży do Mozambiku, na Madagaskar i Mauritius

Ogłoszono program papieskiej podróży do Mozambiku, na Madagaskar i Mauritius. Odbędzie się ona od 4 do 10 września.
2019-06-28 19:59:28
miniaturka

Wydawcy katoliccy pomostem pomiędzy Kościołem i światem

W Rzymie trwają międzynarodowe dni wydawców katolickich. Wydarzenie zgromadziło 60 przedstawicieli sektora publikującego książki oraz czasopisma inspirowane Ewangelią oraz nauczaniem Kościoła. Zastanawiają się nad wyzwaniami, jakie niesie dla ich działalności epoka cyfrowa.