Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-25 08:02
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papież do związkowców: To praca powinna służyć człowiekowi, a nie człowiek pracy.

Należy odrzucić struktury, które wyzyskują i szkodzą człowiekowi, rodzinom, społeczeństwu i naszej matce ziemi – napisał Franciszek w liście do uczestników międzynarodowej konferencji związków zawodowych i ruchów pracowniczych, która odbywa się w Watykanie.

Autor/źródło: Magdalena Lubecka

Papież obszernie podjął temat godności ludzkiej pracy w odniesieniu do integralnego rozwoju człowieka. Przypomniał, że sam Jezus większość swego życia poświęcił pracy fizycznej, a my również i w tym mamy Go naśladować, nie przesadzając jednak z tak zwana „mistyką” pracy, bo człowiek ma też i inne potrzeby.

Odnosząc się do aktualnej sytuacji, Franciszek wspomniał między innymi o obowiązku ochrony miejsc pracy. Mówiąc na przykład konkretnie o niezbędnych przemianach w przemyśle energetycznym, o przejściu od szkodliwych dla środowiska paliw kopalnianych do źródeł odnawialnych, Ojciec Święty podkreślił, że nie może się to odbywać kosztem najbardziej potrzebujących i ich pracy.

Zwracając się bezpośrednio do samych związkowców, Papież przestrzegł ich przed trzema pokusami, które zagrażają ich działalności. Po pierwsze, winni się wystrzegać kolektywistycznego indywidualizmu, który przejawia się w dbaniu o interesy tylko tych, których sami reprezentują. Po drugie, Franciszek przypomniał o pladze korupcji, która dotyka, a przez to dyskredytuje również środowiska związkowe. W końcu, przestrzegł ich również przed zapominaniem o potrzebie uwrażliwiania sumień na solidarność. Aktualny kryzys wymaga bowiem nowego stylu życia i nowej polityki publicznej – napisał Ojciec Święty.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-24 18:18:33
miniaturka

Jasna Góra: kongres o duszpasterstwie młodych odpowiedzią na wołanie papieża

Na Jasnej Górze trwa IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Dziś gościem Kongresu był abp Rino Fisichella, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.
2017-11-24 21:57:22
miniaturka

Papież: Przesłanie na Światowy Dzień Pokoju

Problemowi migracji poświęcił Papież przesłanie na przyszłoroczny Światowy Dzień Pokoju. Będzie on obchodzony 1 stycznia pod hasłem: „Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju”.
2017-11-24 22:02:15
miniaturka

Papież do Asyryjskiego Kościoła Wschodu: wasze rany znakiem paschalnego światła

Papież Franciszek spotkał się z członkami Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a Asyryjskim Kościołem Wschodu.
2017-11-24 22:21:24
miniaturka
play

Papież: dawaj za darmo, a Bóg uzupełni to, czego brakuje

Czuwanie, służba i darmowość, to trzy słowa, na których Franciszek oparł homilię wygłoszoną w Domu św. Marty.
2017-11-25 10:59:16
miniaturka

Katowice: koncert „Polska dla świata. Solidarni z ofiarami wojny”

Koncert poświęcony osobom zmagającym się z ciężarami wojny, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie miał miejsce w piątek wieczorem w katowickim „Spodku”. OPOKA patronuje całemu cyklowi koncertów.
2017-11-25 11:02:05
miniaturka

Bp Jamrozek: dzięki potrzebującym mamy szansę zasługiwać na niebo

Przez potrzebujących Pan Bóg daje nam szansę, by zasługiwać na niebo – stwierdził bp Stanisław Jamrozek w piątek w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu.