Przewodniczący KEP: dyspensa nie oznacza wakacji od Pana Boga

Abp Stanisław Gądecki wskazuje, że obowiązek uczestniczenia w Eucharystii poprawnie spełnia ten, kto nie tylko wysłuchuje transmisji Mszy św., ale również uczestniczy w modlitwie. Hierarcha poparł także apel części posłów PiS o systematyczne odmrażanie życia religijnego.

- Nie wyobrażamy sobie, aby «nowa normalność» miała oznaczać trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa we Mszy św. i w innych obrzędach religijnych – uważa abp Stanisław Gądecki. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się w ten sposób do prognozy zaprezentowanej przez ministra zdrowia, iż epidemia może potrwać w Polsce jeszcze dwa lata.

Warto zauważyć, że powyższa wypowiedź przewodniczącego KEP jest dosłownym cytatem z apelu części posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy wczoraj wystosowali specjalne pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Parlamentarzyści zauważyli bowiem, że w kolejnych etapach odmrażania życia społecznego nie uwzględniono systematycznych zmian w zakresie życia religijnego. W związku z tym zadano pytanie o stanowisko rządu w tej materii oraz domagano się analogicznych zmian względem tej sfery życia w kolejnych etapach rządowego planu.

--- Więcej o tej sprawie w naszym materiale: Posłowie PiS apelują do premiera o odmrożenie życia religijnego

Natomiast na zakończenie modlitwy różańcowej w intencji ustania pandemii, transmitowanej codziennie w mediach społecznościowych z prywatnej kaplicy metropolity poznańskiego, abp Gądecki zauważył, że dyspensa od obowiązku „chodzenia do kościoła w niedziele i święta” nie oznacza „zwolnienia z obowiązku uczestniczenia w Eucharystii”.

„Dyspensa nie oznacza wakacji od Pana Boga. Warto łączyć się w tym czasie z celebracjami, które są transmitowane przez Internet lub telewizję, można oglądać i modlić się, ale nie tak, jak się ogląda filmy czy słucha słuchowiska, lecz łączyć się duchowo z tym, co w kościele się dzieje” – powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu nawiązał też do słów papieża Franciszka, który ubolewał, iż epidemia zmusiła nas do życia poprzez media, a zażyłość z Chrystusem bez wspólnoty, bez sakramentów, bez Kościoła, bez ludu jest niebezpieczna, może stać się zażyłością gnostyczną, relacją oderwaną od ludu Bożego.

« 1 »
Wplac_780x208.jpg

reklama

reklama

reklama

reklama