Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-08 12:50
MG

Serial „Opowieść Podręcznej” – antykościelna socjotechnika i strajk kobiet

Jeśli nie wiesz o co chodzi dziewczynom przebranym w czerwone płaszcze i białe nakrycia głowy, które wykrzykują dziwaczne hasła pod kościołami, lepiej, żebyś zapoznał się z amerykańskim serialem „Opowieść Podręcznej”

Autor/źródło: Youtube, https://youtu.be/HkFGR8DVfx8?t=157 (kanał Dawida Mysiora)

Cały film jest przemyślnie skonstruowanym paszkwilem na Kościół, ze szczególnym akcentem na jego stosunek do kwestii obrony życia poczętego. Już sam tytuł w oryginale brzmi „The Handmaid’s Tale” – co jest aluzją do tytułu Maryi „Służebnica Pańska” (ang. Handmaid).

Nie jest to „jakiś” serial, jeden z wielu, ale serial, który nagrodzony został piętnastoma nagrodami „Emmy” i przyciągnął miliony widzów. Jeśli dziwi nas poziom antykościelnej agresji uczestniczek strajku kobiet, przyczyn powinniśmy szukać nie tylko w osobistej frustracji czy światopoglądzie samych protestujących, ale we wzmożonej antychrześcijańskiej propagandzie, której film jest istotnym elementem.

36 odcinków serialu jest narzędziem zintensyfikowanej liberalnej manipulacji na umysłach, mającej obrzydzić chrześcijaństwo, ukazując je jako system zniewolenia kobiet w sposób tak drastyczny, że bledną przy nim zbrodnie nazizmu czy stalinizmu.

Po opublikowaniu wyroku TK dotyczącego aborcji eugenicznej w mediach zachodnich pojawiło się porównanie Polski do Gileadu. Czym jest ów Gilead? Otóż jest to teokratyczny kraj utworzony na terenie USA, w którym prawem są ukazane w krzywym zwierciadle zasady chrześcijańskie. Właściwie każda wartość i zasada istotna dla chrześcijan została w „Opowieści Podręcznej” ukazana w sposób wypaczony, tak aby budziła grozę u odbiorcy. Godność kobiety jako matki i dawczyni życia, której broni Kościół pokazana jest jako egzekwowany najbardziej brutalnymi metodami nakaz prawny. Funkcjonariusze Gileadu traktują kobiety-służebnice jak więźniarki gigantycznego obozu koncentracyjnego, zmuszając je do rodzenia dzieci i bezwzględnego posłuszeństwa „biblijnym” prawom, których złamanie oznacza najsurowsze kary, łącznie z torturami i śmiercią.

Przekaz emocjonalny filmu jest tak silny, że tylko wyjątkowo krytyczna osoba jest w stanie mu się oprzeć. Identyfikacja z bohaterkami prześladowanymi przez funkcjonariuszy Gileadu sprawia, że widz niejako automatycznie odrzuca wszystko, co reprezentuje sobą Gilead, będący wynaturzonym uosobieniem Kościoła. Liczne cytaty z Biblii przedstawiane są w taki sposób, że oznaczają coś dokładnie przeciwnego. „Błogosławiony owoc twojego łona” odnosi się nie do Chrystusa, ale do dzieci noszonych w łonach niewolnic przymuszonych do macierzyństwa. Imieniem „Marta” określane są niewolnice drugiego rodzaju, prowadzące domy wierzących (jest tu jawna aluzja do biblijnej Marty, siostry Marii i Łazarza, zajmującej się prowadzeniem domu goszczącego Chrystusa). „Jak Bilha służyła Racheli, tak wy będziecie służyć komendantom wiernych, urodzicie im dzieci” – to z kolei nawiązanie do biblijnych postaci ze Starego Testamentu (Rachela pozostawała bezpłodna, więc jej niewolnica, Bilha, urodziła dziecko Jakubowi). Słowa „błogosławieni cisi” towarzyszą brutalnemu uciszaniu narzędziem tortur kobiet, które ośmielają się mieć inne poglądy niż dozwolone przez Gilead. „Jeśli prawe oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je” cytowane jest jako uzasadnienie kolejnych tortur stosowanych wobec nieposłusznych niewolnic.

Trudno się dziwić, że umysły osób, zwłaszcza młodych, urobione przez taką propagandę, będą całkowicie opacznie rozumiały troskę chrześcijan o obronę życia czy chrześcijańskie rozumienie geniuszu kobiety jako matki i opiekunki ogniska domowego. Takim osobom Biblia, Kościół w zestawieniu ze słowem „kobieta” czy „dziecko” kojarzyć się będą wyłącznie z opresją, patriarchatem i okrucieństwem. Zapewne nie sięgną one po „Familiaris consortio”, „Mulieris dignitatem” czy samą Biblię, ale pozostaną na tym prymitywnym, zniekształconym obrazie chrześcijan ukazanym przez lewicowych manipulatorów.

W pewnym sensie nie jest to nic nowego – w podobny sposób ukazywała Kościół komunistyczna propaganda ZSRR, Tadeusz Boy-Żeleński pisał o „piekle kobiet”, a oświeceniowa propaganda historyczna dopisywała kolejne zera do domniemanej liczby ofiar inkwizycji. Nowa jest jednak siła przekazu wieloodcinkowego serialu. Tak przebiegłej gry na emocjach nie stosowała dotąd żadna propaganda. W „Opowieści Podręcznej” zastosowano wszelkie sztuczki, jakie ma do dyspozycji współczesna socjotechnika.

Nie ma chyba sensu, aby każdy duszpasterz męczył się oglądając całe 36 odcinków serialu. Prawdopodobnie wystarczy kilka, aby wyrobić sobie o nim zdanie i zastanowić się, jak przeciwdziałać nachalnej propagandzie. Warto też zapoznać się z bardzo trafnym opisem filmu i analizą wykorzystanych w nim mechanizmów socjotechnicznych, którą przedstawia na swoim kanale Youtube Dawid Mysior. Zarówno ten odcinek, jak i inne szczerze polecić można duszpasterzom i innym osobom pracujących z młodzieżą: https://youtu.be/HkFGR8DVfx8


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-08 12:03:22
miniaturka

Jezus chce leczyć złamanych na duchu… przez sakramenty!

„Panie, Ty leczysz złamanych na duchu...” – zabrzmiał refren psalmu. I przyszła myśl: Jezus chce być obecny przez sakramenty, ale… ludzie Go ograniczają. Ile padło próśb o spowiedź, sakrament namaszczenia chorych, czy Komunię św. w tym trudnym czasie? Ilu kapelanów jest dziś w szpitalach? Jezus potrzebuje swoich szafarzy!
2021-02-08 12:13:33
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Warto postawić pytanie o nasze postrzeganie i przestrzeganie Prawa, o to czy Dekalog jest naszą „mądrością i umiejętnością”? A może wstydzimy się go uważając, że niektóre przykazania są passé i wybieramy tylko te, które nam odpowiadają?
2021-02-08 12:37:43
miniaturka

Die Welt: kard. Woelki postąpił zgodnie z prawem kanonicznym

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary doszła do wniosku, iż kard. Rainer Maria Woelki postąpił w sprawie O. prawidłowo w świetle prawa kanonicznego – pisze „Die Welt". Kardynałowi zarzucono, że w 2015 roku nie zgłosił do Watykanu przypadku poważnego wykorzystywania seksualnego.
2021-02-08 13:27:22
miniaturka

Matthias Warnig – silny związek Władimira Putina z Niemcami

Były szpieg Stasi, dyskretny niemiecki szef projektu gazociągu Nord Stream 2 jest najbardziej wpływowym europejskim biznesmenem w Moskwie.
2021-02-08 13:34:50
miniaturka

Szkolenie (online) Liderów Polonijnych w zakresie doradztwa rodzinnego

Instytut Studiów nad Rodziną AKM i Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zapraszają do udziału w SZKOLENIU z zakresu doradztwa rodzinnego „Pomagam sobie – pomagam innym”. Celem Szkolenia jest kształcenie praktycznych umiejętności w towarzyszeniu małżeństwom w oparciu o interdyscyplinarną wiedzę z nauk o rodzinie. Szkolenie adresowane jest do osób już zaangażowanych lub pragnących się zaangażować w duszpasterstwo rodzin i towarzyszenie małżonkom na emigracji.
2021-02-08 14:28:09
miniaturka

Ulga turystyczna na ratunek spustoszonej branży

Polska branża turystyczna znakomicie rozwijała przez wiele ostatnich lat. Jednak epidemia koronawirusa rzuciła ją na kolana. Jak najlepiej jej pomóc? Dobrym rozwiązaniem może być ulga turystyczna.