Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-04 08:07
MG / Eryk Gumulak SJ – vaticannews.va

Watykan: „Green and Blue” – nowa inicjatywa ekologiczna

Dziś prawdziwa „ekologia mediów” jest „coraz bardziej potrzebna i pilna”. „Nie możemy patrzeć w drugą stronę”, powiedział Papież Franciszek.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Dlatego pojawiła się nowa inicjatywa „Green and Blue” – gazeta o ekologii, dostępna w sieci.


„Niszczenie różnorodności biologicznej, przerażający wzrost ilości katastrof klimatycznych, wpływ pandemii; to wszystko dotyka głównie najbiedniejszych i najsłabszych. Należy przeanalizować te oznaki zagrożenia. Nie możemy już dłużej patrzeć w drugą stronę”: jest to fragment przesłania, które Papież Franciszek skierował do „Green and Blue”, nowej inicjatywy redakcyjnej grupy Gedi. Nowa gazeta, dostępna w sieci oraz we włoskich kioskach również za pośrednictwem dzienników (Repubblica, La Stampa, Il Secolo XIX), stanowi bogaty zbiór informacji, badań, wywiadów i pogłębionych analiz w dziedzinie ochrony środowiska oraz ich zastosowań gospodarczych i przemysłowych. „Zachęcam specjalistów ds. informacji – napisał Papież – do pochylenia się nad relacjami między losem człowieka a środowiskiem naturalnym”. Dziennikarze w rzeczywistości „mogą znacznie przyczynić się do wzmocnienia pozycji obywateli, którzy prowadzą działalność społeczną, przedsiębiorców oraz zajmujących się gospodarką i finansami, w celu pilnego i zdecydowanego ekologicznego nawrócenia”.


Papież stawia więc na „dziennikarstwo wysokiej jakości, szanujące zawsze godność ludzi, poczynając od tych, którzy cierpią najbardziej” i zachęca do „nowych sposobów rozumienia gospodarki i postępu, walki z wszelką formą marginalizacji, proponowania modeli współistnienia opartych na altruizmie i szacunku dla naturalnego środowiska”. Nowy model gospodarczy powinien iść w kierunku „rozwoju ludzkiego, gospodarczego, społecznego i politycznego”. Sprawiedliwy i zrównoważony styl życia, ochrona środowiska, wystarczająca ilość żywności i wody dla wszystkich – podkreślił Papież – są „podstawą, na której można budować zdrową, dostatnią, solidarną przyszłość dla całej ludzkości”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-03 16:51:35
miniaturka

Papież podpisał w Asyżu encyklikę Fratelli tutti

Papież podpisał swą najnowszą encyklikę Fratelli tutti. Uczynił to podczas pielgrzymki do Asyżu, przy grobie św. Franciszka, przed którym odprawił uprzednio Eucharystię.
2020-10-03 18:54:07
miniaturka

Episkopat odpowiada na kampanię "Stop komunii świętej na rękę"

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski odniosła się do bieżącej kampanii Instytutu Piotra Skargi z Krakowa, sugerującej jakoby przyjmowanie komunii świętej na rękę było niegodziwe czy grzeszne.
2020-10-03 23:40:43
miniaturka

Papież powierza Peruwiańczyków miłosierdziu "Pana Cudów"

Papież skierował swoje przesłanie do narodu peruwiańskiego z okazji miesiąca października, tradycyjnie poświęconego „Panu Cudów”.
2020-10-03 23:46:48
miniaturka

Kard. Parolin: w Chinach udało się zachować wiarę, to jest najważniejsze

Pomimo tak wielu cierpień i ograniczeń udało się sprostać najważniejszemu wyzwaniu. W Chinach nadal jest Kościół, nadal jest tam Kościół katolicki – mówił kard. Pietro Parolin na sympozjum zorganizowanym w Mediolanie z okazji 150-lecia obecności w Chinach misjonarzy z Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych.
2020-10-03 23:50:53
miniaturka

Wiceszefowa watykańskiej dyplomacji o sytuacji kobiet na świecie

Francesca Di Giovanni na spotkaniu zorganizowanym przez ONZ z okazji 25. rocznicy Konferencji Pekińskiej zwróciła uwagę, że godność kobiet i ich prawa wciąż są lekceważone w wielu krajach na świecie. Wskazała także cztery obszary wymagające najpilniejszych zmian.
2020-10-03 23:54:08
miniaturka

Jurkovič: ekonomia nie może bazować na egoizmie

Arcybiskup Ivan Jurkovič, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie, podkreślił, że pandemia COVID-19 nie tyle wywołała światowy kryzys, co go zaostrzyła. Jego istotą jest błędny model ekonomii opartej na egoizmie i grabieży zasobów naturalnych