Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-06 11:04
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Wyb. Kości Słoniowej: nowe szkoły z plastikowych cegieł

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci wraz z kolumbijską organizacją społeczną (Conceptos Plasticos) ogłosili w Wybrzeżu Kości Słoniowej wdrażanie nowego projektu, którego celem jest budowanie nowych sal lekcyjnych z plastikowych śmieci.

Autor/źródło: pixabay, isidingo, CC0

Dyrektor włoskiego oddziału UNICEF-u wskazał, że tylko w samej stolicy tego afrykańskiego kraju produkuje się 280 ton plastikowych odpadów, z tego tylko 5 procent jest poddanych recyklingowi. Zalegające sterty plastikowych śmieci są przyczyną 60 proc. zachorowań na malarię, zapalenie płuc i biegunek, z powodu których cierpi wiele dzieci. Paolo Rozera w wywiadzie dla Radia Watykańskiego mówił o szczegółach projektu.

Wybudujemy 500 nowych sal lekcyjnych z plastikowych odpadów

    “Projekt ten narodził się, gdyż mamy bardzo duży problem z ochroną środowiska. Cały czas szukamy także nowych rozwiązań. Ów projekt więc wychodzi naprzeciw tym dwom kierunkom, czyli z jednej strony ekologia, a z drugiej nowatorskie rozwiązania – wskazał Paolo Rozera. – Dla wszystkich nas ważny jest program: świat wolny od plastiku. Ale on jest, został wyprodukowany i zużyty i teraz trzeba go odpowiednio zutylizować. Będą więc z niego robione cegły, a z nich będziemy budować szkoły w miejscach, gdzie naprawdę są bardzo potrzebne. Szacujemy, że w Wybrzeżu Kości Słoniowej potrzeba 15 tys. nowych sal lekcyjnych. Będziemy je budować w Abidżanie i w okolicy. Wybudujemy 500 takich sal. Plastik, który zostanie użyty do produkcji cegieł będzie pochodził z tych samych terenów, gdzie powstaną nowe szkoły. Taki jest bowiem plan tego projektu, aby tam, gdzie będą powstawać szkoły z plastikowych cegieł czyścić środowisko z tego materiału.”Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-06 08:56:08
miniaturka

Jan Paweł II w miejscu narodzin swojego poprzednika

Papież Jan Paweł II podczas letniego wypoczynku w Lorenzago di Cadore kilka razy odwiedzał miejsce urodzin swojego poprzednika. Były to wizyty o charakterze prywatnym, o których długo nikt nie wiedział.
2019-08-06 10:20:40
miniaturka

USA: przywrócić szacunek dla ludzkiego życia

Do modlitwy i konkretnych działań wzywają biskupi USA po trzech ostatnich strzelaninach, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu. Niezależne przesłania wystosowali ordynariusz archidiecezji San Antonio, oraz przewodniczący konferencji amerykańskiego episkopatu.
2019-08-06 11:04:16
miniaturka

Mozambik: podpisane porozumienie krokiem w dobrą stronę

To porozumienie ma ogromne znaczenie i z punktu widzenia reformy instytucji państwowych idzie w dobrym kierunku. Opinię tę, na temat paktu podpisanego przez dwie rywalizujące ze sobą strony w Mozambiku, wyraził negocjator Unii Europejskiej oraz Wspólnoty św. Idziego ks. Angelo Romano.
2019-08-06 11:16:09
miniaturka

Piesze Pielgrzymki z Gdyni i Gdańska w licheńskim sanktuarium (galeria)

Za sprawą 34. Pieszej Pielgrzymki z Gdyni na Jasną Górę, głośno zrobiło się w niedzielny wieczór w Licheniu. Grupa 160 pątników wkroczyła do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, aby przed kościołem św. Doroty przyjąć błogosławieństwo z rąk ks. Marka Kordaszewskiego MIC.
2019-08-06 11:23:47
miniaturka

Parafia ofiarą przestępstwa skarbowego?

Urząd Dzielnicy Bemowo w Warszawie wystawił fakturę miejscowej parafii za akcję ewangelizacyjną, mimo że nie była ona organizatorem wydarzenia w osiedlowym parku.
2019-08-06 12:22:34
miniaturka

308. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup “17”

Ponad 800 osób wyszło w tym roku na pątniczy szlak ze stolicy na Jasną Górę w ramach 308. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Akademickiej Grup “17”. Zainaugurowało ją uroczyste błogosławieństwo w kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu.