Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-26 12:26
JR / www.pddm.pl

Wyśpiewaj ciemną jutrznię! Wydano muzyczne opracowanie

Ukazał się zbiór pt. „Poranna liturgia godzin na Wielki Piątek i Wielką Sobotę”, nawiązujący do tradycji odprawiania tzw. ciemnych jutrzni podczas Triduum Paschalnego. Ma on stanowić pomoc, aby tę wspólnotową modlitwę Kościoła móc wykonywać w sposób uroczysty, a więc śpiewając.

Autor/źródło: www.pddm.pl

Z inicjatywy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, nakładem Centrum Apostolstwa Liturgicznego Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, ukazał się właśnie zbiór pt. „Poranna liturgia godzin na Wielki Piątek i Wielką Sobotę”, nawiązujący do tradycji odprawiania tzw. ciemnych jutrzni podczas Triduum Paschalnego. Ma on stanowić pomoc dla wszystkich odpowiedzialnych za muzykę we wspólnotach kleryckich, zakonnych czy parafialnych, aby tę wspólnotową modlitwę Kościoła móc wykonywać w sposób uroczysty, a więc śpiewając. 

W publikacji zawarto muzyczne opracowanie tekstów Godziny czytań i Jutrzni dwóch dni Triduum Paschalnego. Do psalmów zastosowano tradycyjne melodie tonów gregoriańskich z ich różnymi, często mniej znanymi formułami kadencyjnymi (tzw. dyferencjami). Jedynie do kantyku ewangelicznego „Benedictus”, dla podkreślenia rangi tego tekstu, zaproponowano opracowanie wielogłosowe. W zapisie nutowym melodii do psalmów i kantyków zaznaczono akcenty słowno-muzyczne oraz nuty dodane w miejscach, gdzie tekst wymagał uzgodnienia akcentuacji słownej z muzyczną. Dla poprawnego wykonania psalmów kursywą zapisano sylaby przygotowawcze, a sylaby akcentowane wytłuszczono.

Dla wszystkich antyfon zaproponowano schemat melodyczny autorstwa ks. Zdzisława Bernata, jedynie antyfony do „Benedictus”, dla ich wyróżnienia, opatrzono melodiami oryginalnymi.

Unikatowym elementem prezentowanego wydania jest opublikowanie w nim odrębnych melodii do responsoriów długich w Godzinie czytań Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty oraz jednej melodii do responsorium krótkiego w Jutrzni Wielkiego Piątku. Ich autorem jest ks. Karol Mrowiec. Są one o tyle cenne, że stanowią adaptacje kompozycji gregoriańskich, będących ich łacińskimi prawzorami.

Oddając muzyczne opracowanie „Porannych liturgii godzin na Wielki Piątek i Wielką Sobotę” do użytku różnych wspólnot Kościoła w Polsce, mamy żywą nadzieję, że stanie się ono pomocą w przeżywaniu pogłębionej modlitwy słowem Bożym podczas Triduum Paschalnego. Oby piękne muzyczne wykonanie tych świętych tekstów wybrzmiało z serc wiernych jak pieśń Oblubienicy opłakującej swojego Oblubieńca, a jednocześnie z niewzruszoną wiarą oczekującej na Jego ostateczne zwycięstwo nad śmiercią.

Publikację można nabyć w Centrach Apostolstwa Liturgicznego w Warszawie i w Częstochowie lub na zamówienie (e-mail: calwawa@pddm.pl; tel. 22.636.46.96, 22.636.26.77; www.pddm.pl). Pliki z nagraniem melodii zamieszczonych w „Porannych liturgiach godzin na Wielki Piątek i Wielką Sobotę” można znaleźć na stronie Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza www.pddm.pl

Źródło: materiał prasowy  / www.pddm.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-26 11:39:10
miniaturka

Bierzmowanie i Strajk Kobiet. Czy Kościół ma prawo weryfikować poglądy młodzieży?

Wczoraj na portalu gorlice24.pl opublikowano oświadczenie o niepopieraniu Strajku Kobiet, które ma podpisać młodzież przygotowująca się do bierzmowania. Jak podaje redakcja, zwrócili się do niej „oburzeni rodzice”. Czym się oburzyli? Tym, że ich dzieci powinny traktować wiarę poważnie?
2021-01-26 11:41:26
miniaturka

Obradowała Polonijna Rada Rodziny

W sobote 23 stycznia, pod przewodnictwem bpa Wiesława Lechowicza, Delegata KEP do Duszpasterstwa Emigracji Polskiej obradowała Polonijna Rada Rodziny. Podczas obrad dokonano podsumowania Kongresu Rodzin Polonijnych i przedstwiono propozycje i postulaty związane z organizacją kolejnego Kongresu. Przedstwaiono także plany działań i inicjatywy, które będą podejmowane na rzecz małżeństwa i rodziny na emigracji.
2021-01-26 11:56:35
miniaturka

Rzecznik MZ: osoby zaszczepione drugą dawką zwolnione z obowiązku kwarantanny

Osoby zaszczepione drugą dawką są zwalniane z kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną lub po powrocie zorganizowanym transportem z zagranicy.
2021-01-26 13:01:33
miniaturka

Kuria Diecezjalna: stawianie wymagań kandydatom do bierzmowania - uzasadnione

Oświadczenie, którego wymagał proboszcz z Ropicy Polskiej od kandydatów do bierzmowania, było w tej konkretnej sytuacji uzasadnione, ogólnie zaś - zgodne z wymogami, stawianymi kandydatom do tego sakramentu. Tak wynika z oświadczenia wydanego przez Kurię Diecezjalną w Rzeszowie.
2021-01-26 13:54:39
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Ziarno Bożego Królestwa nie rośnie w miejscach przypadkowych. Nie wyda plonu także wtedy, gdy zapomnimy o właściwej pielęgnacji
2021-01-26 14:21:29
miniaturka

Dramatyczna walka o życie pana Sławomira z Plymouth przegrana

Z Wielkiej Brytanii dotarły informacje o śmierci pana Sławomira – Polaka, który przebywał w szpitalu po odłączeniu od karmienia i nawadniania. Brytyjskie władze uniemożliwiły transport mężczyzny do Polski, mimo zgody polskiego sądu.