Strona główna
opoka.org.pl
2024-10-28 15:18
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

4. edycja Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Ponad 2 tys. osób z blisko 50 krajów zgłosiło chęć udziału w 4. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Sztuczna Inteligencja, Efektywne zarządzanie, Historia Polski dla Polonii czy Nowe media i komunikacja, to najchętniej wybierane przez Polonię kursy. Centrum Polonijne KUL, z udziałem m.in. rektora KUL, ambasadorów, pracowników konsulatów oraz uczestników Studium, uroczyście zainaugurowało 4. edycję bezpłatnych kursów dla Polonii.

Do udziału w 18 kursach zgłosiło się ponad 2 tys. osób niemal ze wszystkich kontynentów, z czego ponad 500 to uczestnicy poprzednich edycji. „Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą to już nie tylko wspólnota wiedzy, ale też społeczność polonijna, która intensywnie rozwija się od samego początku powstania” – podkreśla dr Wojciech Wciseł, Koordynator Studium i zastępca dyrektora Centrum Polonijnego. – Tak wielki sukces tego projektu edukacyjnego jest możliwy przede wszystkim dzięki wyjątkowej atmosferze zajęć, zaangażowaniu wykładowców i uczestników oraz wielkiej życzliwości wielu osób i instytucji na całym świecie, które wspierają nasze działania” – podkreśla dr Wciseł. Jak dodaje mądrość nie ma granic, a dzięki możliwościom technicznym KUL jest dziś w stanie dzielić się wiedzą i doświadczeniem z Rodakami niemal w każdym zakątku świata.

„Nie mogliście lepiej trafić, bo nasz Uniwersytet ma wielkie doświadczenie poprzez 106 lat służby zarówno w Polsce, jak i Polakom poza granicami” – powiedział rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, witając uczestników Inauguracji. Rektor wyraził również radość z tak dużej liczby osób z całego świata zainteresowanych wyjątkową ofertą edukacyjną KUL skierowaną do Polonii.

Inauguracji Studium towarzyszyły także wypowiedzi dyplomatów, którzy przesłali okolicznościowe nagrania video. W słowie skierowanym do uczestników wydarzenia prof. Piotr Wilczek, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej podkreślił, że projekt Studium ma niezwykłe znaczenie dla Polonii na całym świecie, w tym dla słuchaczy w Wielkiej Brytanii. „Edukacja, którą oferuje KUL, wzmacnia więzi między Polakami rozsianymi po różnych krajach, pozwala pielęgnować nasze dziedzictwo kulturowe oraz umożliwia rozwój zarówno intelektualny, jak i osobisty” – powiedział dyplomata.

Ambasador RP w Republice Francuskiej i Księstwie Monako, Jan Emeryk Rościszewski zwrócił z kolei uwagę na fakt, że Studium wpisuje się w długą historię działań KUL na rzecz Polonii. Ambasador przypomniał, że w okresie komunizmu KUL był jedynym wolnym uniwersytetem od Władywostoku po Łebę. „Dzisiaj Katolicki Uniwersytet Lubelski podejmuje wielkie wyzwanie uczenia Polaków i Polonii za granicą i za to, jako Ambasador Rzeczypospolitej, bardzo serdecznie Państwu dziękuję” – powiedział Jan Rościszewski, życząc na zakończenie sukcesów organizatorom i uczestnikom Studium.

Zadowolenia z kursu adresowanego do Polonii hiszpańskojęzycznej w Ameryce Południowej nie ukrywała Monika Perendyk, Kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii w Ambasadzie RP w Buenos Aires. „Niezwykle mnie cieszy, że tegoroczna edycja zawiera kurs historii Polski w języku hiszpańskim – mówiła Konsul. – Oferta kursów uwzględniających różnicę czasową przyciągnęła blisko 500 uczestników z kontynentów amerykańskich. Świadczy to o dużym zapotrzebowaniu na wiedzę o historii Polski – kraju przodków” – podkreśliła Konsul. Kończąc wskazała również na rolę współpracy i zaangażowania instytucji polonijnych w Argentynie, dzięki którym udało się uruchomić ten kurs.

„Oferta Studium KUL to kluczowy, ale niejedyny aspekt działalności Centrum Polonijnego” – powiedział jego dyrektor dr Andrzej Gładysz podczas Inauguracji . – Środowisko naukowe i dydaktyczne KUL otwarte są na inicjatywy i pomysły Polonii, wspólne projekty grantowe związane z kultywowaniem języka i kultury polskiej, wydarzenia o charakterze warsztatowym oraz artystycznym” – podkreślił dr Gładysz. „Z przesłaniem służby Bogu i Ojczyźnie chcemy dotrzeć do wszystkich, którzy poszukują możliwości rozwoju osobistego i kontaktu z Ojczyzną” – zakończył.

Wszystkie zajęcia w ramach Studium KUL są dla Polonii bezpłatne i prowadzą je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL. Kursy trwają sześć miesięcy (6 spotkań raz w miesiącu: sobota-niedziela) i są prowadzone online na platformie MS Teams. W ramach kursów planowane są także zjazdy stacjonarne dla chętnych (z transmisją online) w wybranych krajach zamieszkania Słuchaczy.

Od 2022 roku, w trzech edycjach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, wzięło dotychczas udział ponad 2 tys. osób z 30 krajów świata, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii, USA i Kanady. Absolwenci otrzymują świadectwa ukończenia kursów w języku polskim i angielskim oraz certyfikaty udziału w Studium KUL w języku polskim i języku kraju zamieszkania. Dla chętnych będzie możliwa kontynuacja nauki.

Osoby chętne mogą jeszcze dołączyć do kursów. Termin rejestracji upływa 6 listopada. Szczegółowe informacje na stronie Centrum Polonijnego KUL – polonia.kul.pl

Za: Polskifr.fr 

www.emigracja.episkopat.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2024-10-21 22:58:31
miniaturka

IX Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego – zaproszenie do udziału

Trwają zapisy na IX Ogólnopolski Konkurs Prawa Kanonicznego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych. W tym roku Kościół obchodzi Rok Jubileuszowy, który ma na celu wskazać nam wszystkim drogę do przebaczenia i nowego początku. Tematem tegorocznej edycji konkursu jest „Sakrament pokuty, odpusty i namaszczenie chorych”.
2024-10-22 07:27:18

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla sióstr Nazaretanek (19 października 2024 r.)

Dnia 19.10.2024 roku w Krakowie Kościelny Inspektor Ochrony Danych przeprowadził szkolenie dla sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
2024-10-25 22:37:21
miniaturka

Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich w Kodniu

W dniach od 15 do 17 października br. odbyło się w Kodniu spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterstwa diecezji polskich.
2024-10-28 15:48:17
miniaturka

Podróże edukacyjne Emi i Gracji

Podróże edukacyjne Emi i Gracji (online i offline) to międzynarodowy projekt edukacyjny dla dzieci realizowany przez Familiaris. Zapraszamy na kolejne spotkania z Emi i Gracją. Tym razem będą to podróże po Polsce by poznawać polskie miasta. Poznacie również Emila i Gracjan, przyjaciół Emi i Gracji, którzy pokazują piękno naszego kraju.
2024-11-05 15:39:18
miniaturka

Obchody wspomnienia św. Jana Pawła ll w Wiedniu

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, 22 października w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana uczczono Jana Pawła II uroczystym nabożeństwem z udziałem biskupa diecezjalnego Diecezji Sankt Pölten Aloisa Schwarza, przypominając przypadającą w tym roku dziesiątej rocznicy jego kanonizacji.
2024-11-05 20:50:46
miniaturka

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów po kolejnym zebraniu

W Warszawie obradowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski