Strona główna
opoka.org.pl
2024-11-22 17:02
KWK

Biskupi w Stanowisku: Przedmiot Edukacja Zdrowotna jest sprzeczny z Konstytucją

Przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako obowiązkowy, przedmiot Edukacja Zdrowotna jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą – czytamy w Stanowisku Konferencji Episkopatu Polski wobec planowanego przedmiotu Edukacja Zdrowotna.

Biskupi wyjaśniają, że przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako obowiązkowy, przedmiot Edukacja Zdrowotna jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą. „Pomimo niektórych słusznych tematów, jak choćby potencjalne zagrożenia w Internecie czy udostępnianie wizerunku dzieci, to jednak nie można zaakceptować deprawujących zapisów dotyczących edukacji seksualnej” – czytamy w Stanowisku. „Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa” – podkreślają biskupi.

Biskupi zaznaczają, że „konsultowane rozporządzenie MEN, szczególnie dotyczące kształtu edukacji seksualnej w szkole, narusza obowiązujące w Polsce prawo, godzi w prawa rodziców do decydowania o ich dzieciach oraz zagraża prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży”.

„Myśląc o dobru dzieci, prawach rodziców i polskim społeczeństwie, nalegamy, by zmiany wprowadzane były w duchu dialogu, wzajemnego szacunku i z poszanowaniem prawa” – czytamy w Stanowisku.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst Stanowiska:

Stanowisko
Konferencji Episkopatu Polski
wobec planowanego przedmiotu Edukacja Zdrowotna

Dziś, gdy przez Polskę przetacza się burzliwa dyskusja o tym, czego młodzi Polacy mają uczyć się w szkole, odwołujemy się do dokumentu, który jest nadrzędny wobec innych przepisów obowiązujących w naszym kraju. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej mówi:

„Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami” (art. 48 i 53).

W tym kontekście przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako obowiązkowy, przedmiot Edukacja Zdrowotna jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą. Pomimo niektórych słusznych tematów, jak choćby potencjalne zagrożenia w Internecie czy udostępnianie wizerunku dzieci, to jednak nie można zaakceptować deprawujących zapisów dotyczących edukacji seksualnej. Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa.

Konsultowane rozporządzenie MEN, szczególnie dotyczące kształtu edukacji seksualnej w szkole, narusza obowiązujące w Polsce prawo, godzi w prawa rodziców do decydowania o ich dzieciach oraz zagraża prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Myśląc o dobru dzieci, prawach rodziców i polskim społeczeństwie, nalegamy, by zmiany wprowadzane były w duchu dialogu, wzajemnego szacunku i z poszanowaniem prawa.

Dziękujemy rodzicom, babciom, dziadkom, duszpasterzom, nauczycielom, katechetom, opiekunom i organizacjom społecznym, które angażują się we właściwy rozwój i wychowanie dzieci i młodzieży.

Jasna Góra, 22 listopada 2024 r.

Za: episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2024-11-15 20:40:29
miniaturka

Program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025

W Sekretariacie KEP zaprezentowano program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025. Program skierowany jest do całego Kościoła w Polsce i w tym roku będziemy go przeżywać w jedności z Kościołem powszechnym obchodzącym Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 – wybrzmiało podczas konferencji prasowej z prezentacją programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025, która odbyła się w Sekretariacie KEP 13 listopada br.
2024-11-16 05:17:27

Szkolenie KIOD dla Albertynek (13 listopada 2024 r.)

W dniu 13 listopada 2024 roku w Domu Prowincjalnym Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim w Rząsce odbyło się szkolenie KIOD dla sióstr odpowiedzialnych za dzieła Zgromadzenia.
2024-11-16 20:04:38
miniaturka

Księżak na katedrze - historyczny ingres biskupa Wojciecha Osiala

Sobota 16 listopada 2024 roku na stałe zapisze się w historii diecezji łowickiej. W tym dniu odbył się uroczysty ingres biskupa Wojciecha Osiala do katedry pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Nowy biskup, mianowany przez papieża Franciszka najpierw administratorem apostolskim (9 marca 2024 r.), a następnie biskupem łowickim (12 września 2024 r.), objął pasterską opiekę nad diecezją.
2024-11-23 23:04:35
miniaturka

Decyzje Konferencji Episkopatu Polski w sprawach liturgicznych

W czasie Zebrania Plenarnego Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzje odnośnie do zmian personalnych
2024-11-27 21:12:29
miniaturka

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

27 listopada 2024 roku Trybunał Konstytucyjny RP wydał wyrok, w którym stwierdza, że Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. poz. 1158) jest w całości niezgodne z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz. 750, ze zm.) w związku z art. 92 ust. 1 w związku z art. 25 ust. 3 w związku z art. 2 i art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
2024-11-28 14:24:05
miniaturka

Adwent 2024 - rekolekcje adwentowe

W pierwszą niedzielę grudnia rozpoczyna się Adwent. To bogaty w symbolikę, czas oczekiwania i przygotowania na przyjście Pana – zarówno na Jego powtórne przyjście na końcu świata, paruzję, jak i na Jego narodzenie. W tym czasie wierni mogą uczestniczyć w nabożeństwie rorat ku czci Matki Bożej (poza niedzielami). W wielu parafiach i wspólnotach Polskich Misji Katolickich i duszpasterstw polonijnych organizowane są rekolekcje adwentowe.