Strona główna
opoka.org.pl
2024-09-05 20:40
KWK

Bp Osial: Tydzień Wychowania jest wyrazem troski o dzieci i młodzież

Tydzień Wychowania jest wyrazem troski o dzieci i młodzież. Chcemy pokazać, że Kościół i lekcje religii w szkole wspomagają bardzo istotnie proces wychowania – mówił bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed XIV Tygodniem Wychowania, która odbyła się w Sekretariacie KEP 5 września br.

Bp Osial przyznał, że szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje. „Wiemy, że nie brakuje problemów z wychowaniem nowego pokolenia. Dlatego temat jest nadzwyczaj ważny. Tydzień Wychowania to jest wyraz troski o dzieci i młodzież. Chcemy pokazać, że Kościół i lekcje religii w szkole wspomagają bardzo istotnie proces wychowania. Mówimy tu o dialogu trzech środowisk: rodziny, szkoły i Kościoła” – zaznaczył.

Hierarcha podkreślił, że lekcja religii w szkole, obok wartości religijnych, ma potężny potencjał wychowawczy. „Staje się przestrzenią bardzo ważną w dyskusji nad wychowaniem. Ona pomaga kształtować sumienie, osobowość, charaktery i przede wszystkim wprowadza w pewien świat wartości i zasad moralnych, wobec różnorodnych problemów, kryzysów, które przeżywają uczniowie” – ocenił. Dodał, że lekcja religii to także kształtowanie postaw społecznych, takich jak miłość bliźniego, sprawiedliwość, solidarność, wzajemny szacunek, uczenie się bycia we wspólnocie.

Odnosząc się do pytania dziennikarzy o konsultacje ws. lekcji religii, bp Osial przyznał, że były konsultacje, ale "konsultacje to nie jest to samo co porozumienie". "Jako Kościół chcemy działać i działamy zgodnie z prawem. Wnieśliśmy sprawę do Trybunału Konstytucyjnego", który "zawiesił rozporządzenie na czas jego wyjaśnienia, a Ministerstwo stwierdziło, że rozporządzenie jest wydane zgodnie z prawem" - stwierdził hierarcha. Dodał, że są plany "otwarcia ścieżki komisji wspólnej pomiędzy Kościołem i rządem. Ze strony Kościoła, Konferencja Episkopatu Polski powołała taką komisję wspólną i teraz prowadzone są działania, żeby taka komisja wspólna rządu i Episkopatu się spotkała".

Ks. dr Marek Studenski, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i członek Zarządu Rady Szkół Katolickich w Polsce, zauważył, że Tydzień Wychowania jest wspólną inicjatywą Komisji Wychowania Katolickiego KEP i Rady Szkół Katolickich.

Ks. Studenski przypomniał, że pierwszy Tydzień Wychowania odbył się pod hasłem: „Wszyscy zacznijmy razem wychowywać”. W tym roku będzie przebiegać pod hasłem: „Wychowujmy razem”.

„Powinniśmy razem angażować się w dzieło wychowania. Pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami dzieci są rodzice i nie można ich tej podmiotowości pozbawiać, co znajduje się również w zapisie Konstytucji RP. A Kościół dopowie, że są również katechetami swoich dzieci” – przyznał ks. Studenski.

Duchowny zwrócił uwagę, że „szkoła to nie jest tylko miejsce przekazywania wiedzy, ale miejsce integralnego wychowania. Szkoła powinna być mikroświatem”. „Nie można dobrze wychować dziecka, jeśli w domu będzie zanurzone w jeden system wartości, a w szkole w inny. Po 1989 roku nie musimy się tego obawiać” – dodał.

Dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, profesor katechetyki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz nauczyciel religii w przedszkolach i szkołach, przyznała, że dzieło wychowania nie ogranicza się tylko do siedmiu dni, ale trwa cały rok.

„My, rodzice, nadajemy kształt wychowaniu dzieci, bo mamy prawo do wychowania dzieci zgodnie z naszymi przekonaniami” – zaznaczyła Rayzacher-Majewska, odnosząc się do Ustawy Prawo Oświatowe.

„Potrzebujemy fundamentu, uniwersalnych zasad, aby komunikacja w rodzinie była dobrze prowadzona. Szkoła ma obowiązek wspierać rodziców, ale nie wyręczać ich. Szkoła nie może decydować za rodziców o kształcie wychowania” – podkreśliła Aneta Rayzacher-Majewska.

Dodała, że Kościół jest również wychowawcą i od dwudziestu wieków wychowuje. Zwróciła uwagę, że Kościół zawsze inicjował różne inicjatywy wychowawcze.

Rayzacher-Majewska przypomniała, że nadal 80 proc. dzieci i młodzieży uczestniczy w lekcjach religii. „Katoliccy rodzice spajają te trzy środowiska wychowawcze. Stąd ich dzieci nie muszą zostawiać swojej wiary w szatni. Ale wychowanie musi być działaniem wspólnym. Dzieci oczekują od wychowawców jednomyślności, gdyż wówczas wiedzą, że chodzi o ich dobro” - zaznaczyła.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ przypomniał, że z okazji XIV Tygodnia Wychowania został wydany List Pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Celem Tygodnia Wychowania – jak piszą biskupi w Liście – jest „wsparcie Kościoła, rodziny i szkoły we wspólnych wysiłkach wokół wychowania dzieci i młodzieży”. Zwracają przy tym uwagę, że „rodzice mają prawo do wychowania religijnego i moralnego swych dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Zapewnia im to Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej”. XIV Tydzień Wychowania potrwa od 8 do 14 września.

BP KEP

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2024-09-03 11:23:01
miniaturka

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą 2024/2025

Trwa rekrutacja do IV edycji kursów Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Kursy trwają sześć miesięcy są prowadzone online na platformie MS Teams. W ramach kursów planowane są także zjazdy stacjonarne (z transmisją online) dla chętnych w wybranych krajach zamieszkania Słuchaczy. Od 2022 roku, w trzech edycjach Studium KUL, wzięło już udział ponad 2 tys. osób z ponad 30 krajów świata, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii, USA i Kanady. Absolwenci otrzymują świadectwa ukończenia kursów w językach polskim i angielskim oraz certyfikaty udziału w Studium KUL w języku polskim i języku kraju zamieszkania. Wszystkie zajęcia w ramach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą są bezpłatne
2024-09-04 10:59:34
miniaturka

Zakończył się VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych

W niedzielę, 25 sierpnia 2024 roku zakończył się VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, który miał miejsce w Brukseli. Wzięło w nim udział stacjonarnie ok. 150 uczestników oraz kilkaset osób poprzez transmisję online na kanale YouTube: Rodzina na emigracji. Delegaci przyjechali m.in. z: Anglii, Austrii, Belgii, Białorusi, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Niemiec, Polski, Szkocji, Szwajcarii, Ukrainy czy Włoch. Prelegenci i uczestnicy Kongresu po raz kolejny mieli okazję pochylić się nad tajemnicą i pięknem powołania do małżeństwa i rodziny według myśli Bożej.
2024-09-04 12:44:05
miniaturka

Transmisja - Kongres Rodzin Polonijnych

Na kanale YouTube Rodzina na Emigracji odbywała się transmisja z VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych, gdzie można obejrzeć większość wydarzeń Kongresowych. Zapraszamy do śledzenia i subskrybowania kanału, aby otrzymywać powiadomienia o dostępnych transmisjach. Serdecznie zapraszamy!
2024-09-06 10:13:43
miniaturka

Bp Turzyński do polskich księży z Francji: świętość jest możliwa

Mamy za sobą niezwykłe dziedzictwo wspaniałych kapłanów – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który w dniach 2-6 września poprowadził rekolekcje dla 37 księży Polskiej Misji Katolickiej we Francji w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem.
2024-09-06 10:15:11
miniaturka

Nowy numer biuletynu Anamnesis

Ukazał się 118. numer biuletynu Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski
2024-09-07 23:26:08
miniaturka

Orszak Dziejów 2024 Plac Zamkowy Warszawa

Sto pięćdziesiąt postaci z historii Polski, Polonez Wszech Czasów oraz spektakl o Zamoyskim.