Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-25 11:04
Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Diamentowy Jubileusz pracy Księży Chrystusowców w Australii

W Uroczystość Chrystusa Króla, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough (Melbourne) rozpoczęły się obchody 60 lecia posługi Chrystusowców w Australii. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. "Jubileusz 60-lecia pracy duszpasterskiej Księży Chrystusowców w Australii stwarza okazję, by podziękować Bogu za tę opatrznościową inicjatywę, a także za każdego kapłana z grona Księży Chrystusowców, który udał się na krańce świata, aby w imię Jezusa Chrystusa głosić słowo Boże, sprawować sakramenty i towarzyszyć rodakom w radościach i smutkach codzienności. Czynię to w imieniu własnym i polskich biskupów, których jestem reprezentantem wobec Polonii i Polaków za granicą" - powiedział bp Wiesław Lechowicz w słowie skierowanym do Księży Chrystusowców.

Na Mszy św. dziękczynnej  zgromadziła się licznie miejscowa Polonia. W koncelebrze udział wzięli: Wikariusz Generalny Towarzystwa ks. Bogusław Burgat, Prowincjałowie: Jacek Walkiewicz, Zbigniew Wcisło i Tadeusz Przybylak oraz polonijni duszpasterze z Melbourne na czele z Rektorem Sanktuarium. Uroczystość poprzedziło Triduum, w czasie którego rozważania wygłosił Wikariusz Generalny. Po liturgii odbyła się premiera filmu o pracy Chrystusowców w Australii oraz przygotowany przez Rodaków jubileuszowy piknik. 

Uroczystości w Melbourne zapoczątkowały obchody 60 rocznicy przyjazdu pierwszych Chrystusowców do Australii 3 września 1959 r. Byli nimi księża: Edmund Gagajek i Józef Gula. Celebracje jubileuszu będą kontynuowane w Canberze, w Domu Prowincjalnym i Sanktuarium M.B.Częstochowskiej w Marayong, Sydney.

Ks. Prowincjał Tadeusz Przybylak wyraził pragnienie by jubileusz ten stał się okazją dla młodszej generacji Chrystusowców do odnowienia gorliwości duszpasterskiej na miarę Pionierów - Doczekaliśmy już 60-lecia pobytu Towarzystwa w Australii. Zmieniły się w tym czasie warunki życia w tym kraju, jak i warunki duszpasterstwa. Większość pionierów polskiego duszpasterstwa odeszła do wieczności wraz ze swoimi wiernymi. Młodsze pokolenie Chrystusowców prowadzi już skromniejsze wspólnoty do Chrystusa. Niech ten diamentowy jubileusz będzie okazją dla młodszej generacji Chrystusowców do odnowienia gorliwości duszpasterskiej na miarę Pionierów. Również niech będzie okazją dla naszych Rodaków do gorliwego wyznawania wiary w tych trudnych czasach dla Kościoła w Australii. Mam nadzieję, że wspólnie poparci mocą Boga osiągniemy ten cel. Na ten trud życzę księżom i wiernym samych sukcesów.  

Słowo bp Wiesława Lechowicza

Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

„Podjąłem się dzieła organizacji polskiego duszpasterstwa zagranicznego w tym celu, aby ono w przeciągu kilku lat zapewnić mogło dostateczną opiekę duchowną milionom Polaków, którzy jako emigranci czy jako mniejszości narodowe stale czy przejściowo przebywają na obczyźnie” – tak mówił przed laty założyciel Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej kard. August Hlond. Jubileusz 60 lecia pracy duszpasterskiej Księży Chrystusowców w Australii stwarza okazję, by podziękować Bogu za tę opatrznościową inicjatywę, a także za każdego kapłana z grona Księży Chrystusowców, który udał się na krańce świata, aby w imię Jezusa Chrystusa głosić słowo Boże, sprawować sakramenty i towarzyszyć rodakom w radościach i smutkach codzienności. Czynię to w imieniu własnym i polskich biskupów, których jestem reprezentantem wobec Polonii i Polaków za granicą. 

Kardynał Hlond w latach międzywojennych napisał do Polaków żyjących w Australii: „Zwróćcie się myślą i duszami ku Częstochowie i swym rodzinnym kościółkom, skierujcie swe dusze ku Gnieznu, Wawelowi i Królewskiemu Zamkowi Stolicy. Niech w duszach waszych wszystko to mocno odżyje, co jest nasze, po polsku rodzinne, po polsku katolickie”. Diamentowy jubileusz pracy duszpasterskiej Księży Chrystusowców na kontynencie australijskim to także okazja do wdzięczności za podtrzymywanie i pogłębianie ducha narodowego wśród naszych rodaków.

Z wdzięcznością łączę modlitwę za Księży Chrystusowców – zmarłym niech Chrystus, Król Wszechświata i Dobry Pasterz, przyjmie do Królestwa Bożego, a żyjącym niech hojnie błogosławi!

Troska o tożsamość katolicką i narodową stanowi priorytet posługi duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. Pragnę w tym miejscu wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim naszym Rodakom, którzy w ciągu minionych lat i obecnie wspierali i wspierają Księży Chrystusowców w ich duszpasterskiej misji, w którą wpisują się liczne inicjatywy o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, społecznym, charytatywnym. Dzielcie nadal z Waszymi duszpasterzami odpowiedzialność za wspólnotę Kościoła, tak aby poszczególne parafie czy polonijne ośrodki duszpasterskie przypominały rodzinny dom, zawsze otwarty i gościnny!

Czcigodni Bracia, Księża Chrystusowcy!

Nie zrażajcie się tym, że wciąż „dusze polskie giną”. Niech to raczej staje się dla Was inspiracją do ożywionej „pierwszą miłością” pracy duszpasterskiej, do wytrwałości w dochowaniu wierności Waszemu zakonnemu charyzmatowi, który kazał Wam opuścić rodzinne strony i udać się na Antypody.

Z sercem wdzięcznym i pełnym uznania zawierzam Was wszystkich i Waszą posługę Chrystusowi Królowi Wszechświata i Maryi, Królowej Polski.

Pozostaję w oczekiwaniu na jubileuszowe świętowanie z pasterskim błogosławieństwem


bp Wiesław Lechowicz   

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Duszpasterstwo w stanie Wiktoria rozpoczyna się w pod koniec lat 40 tych, dwudziestego wieku. Polscy księża po tułaczce w Rosji, obozach niemieckich czy tułaczce w innych miejscach Azji, przyjechali do Australii aby dalej dzielić swój los a przede wszystkim otoczyć duszpasterską opieką swoich rodaków.

Tacy księża jak J. Janus, S. Skudrzyk czy J. Krasocki kładli podwaliny pod duszpasterstwo polskie w Melbourne. Księża ci dojeżdżali wszędzie tam gdzie była tylko taka potrzeba i czekali na nich rodacy. Tak było również w przypadku wschodnich dzielnic tego rozległego miasta. 
Regularne duszpasterstwo rozpoczęło się w Dandenong i Ringwood dopiero w 1968 roku. Pierwszym duszpasterzem był tutaj ks. Edward Maciej SVD. Po wyjeździe tego kałana na misje do Nowej Gwinei w 1970 r., duszpasterstwo przejął ks. Marian Laban również Werbista, który pracował w tym ośrodku do 1984 r. Arcybiskup Melbourne Francis Little już rok wcześniej zwrócił się do władz Towarzystwa Chrystusowego o przejęcie dwóch ośrodków w Melbourne. Jednym z nich był ośrodek wschodnich dzielnic miasta czyli właśnie okolice Dandenong. 

Pierwszym Chrystusowcem wyznaczonym przez władze prowincji został ks. Józef Migacz, który zamieszkał u księży Salezjanów w Chatston. Otoczył duszpasterską opieką zwłaszcza nowo przyjeżdżających Polaków z Europy. Dwa lata później ks. Józef w porozumieniu z przełożonymi i przy finansowej pomocy prowincji zakupił dom w Rowvill, który przez kilka lat służył jako dom zakonny dla duszpasterzy. Po odejściu ks. J. Migacza do Marayong duszpasterstwo w tych dzielnicach objął ks. Maksymilian Szura. Podjął on decyzję zakupu ziemi i budowy kościoła w Keysborough. W 1998 roku przeprowadził się do istniejącego już tam domu a abp Szczepan Wesoły poświęcił teren pod budowę. Rozpoczęły się starania o pozwolenie na budowę w zarządzie miasta Dandenong, które trwały kilka lat i zakończyły się ostatecznie w sądzie.

W 2001 roku miejsce ks. Maksymiliana zajął ks. Kazimierz Bojda. Doprowadził on projekt do końca i 19.04.2006, abp Denis Hart w obecności przełożonego generalnego ks. Tadeusza Winnickiego i zgromadzonych księży, konsekrował kościół nadając tytuł sanktuarium. Nowy duszpasterz ks. Grzegorz Gaweł został mianowany przez arcybiskupa rektorem sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

W dzielnicach wokół Dandenong mieszka kilka tysięcy młodych Polaków. Jest to największy polski ośrodek w Australii w sensie liczebności, aktywności i prężności wspólnoty. Duszpasterze korzystają z nowego kościoła dojeżdżając w dalszym ciągu do Dandenong i Ringwood. 2015 roku po pożarze kościoła w Dandenong po 51-latach sprawowania w tym miejscu Mszy św. dla Polaków ośrodek ten został zamknięty, a miejscowa Polonia na stałe przeniosła się do odległego o 5 km Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough. 
Obecnie rektorem Sanktuarium jest ks. Kamil Żyłczyński. 
Za Polonijną Agencją Informacyjną: http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=6448/ 
   

„Tygodnik Polski” z dnia 27 czerwca 1959 roku zamieścił notatkę zwiastującą obecność Towarzystwa Chrystusowego na Antypodach:

“Przyjazd księży z Polski. Nadeszła wiadomość, że długo oczekiwani księża z Polski mają wkrótce przybyć do Sydney. Są to: ks. Edmund Gagajek, który dotychczas był profesorem historii Kościoła i etyki społecznej w seminarium duchownym w Poznaniu, oraz ks. Józef Gula, dotychczasowy proboszcz parafii Sarbia w diecezji gorzowskiej. Obaj księża należą do Towarzystwa Chrystusowego, którego zadaniem jest przygotowanie duszpasterzy dla Polaków na emigracji. Do Sydney księża ci mają przybyć w lipcu, względnie sierpniu br. ” Przyjazd pierwszych chrystusowców do Australii związany jest niewątpliwie z wizytacją duszpasterską jaką w tym kraju w roku 1958 odbył opiekun emigracji ks. abp Józef Gawlina. Po jej zakończeniu odbył konferencję z Komisją Migracyjną Episkopatu Australijskiego, której sekretarzem był mons. Crennan. Na tej konferencji przekonał biskupów o konieczności sprowadzenia dalszych księży polskich do pracy wśród Polonii australijskiej. O wyniku tych rozmów zawiadomił listownie dnia 20 maja 1958 r. ks. Ignacego Posadzego, ówczesnego Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego. Donosił, że w Australii “ wkrótce kilku księży zagrożonych wyczerpaniem fizycznym i chorobą, będzie musiało być zastąpionych nowymi siłami, a ponadto zostanie kilku zakonników odwołanych z Australii. W ten sposób niedługo będzie potrzeba.

AUSSIE BOYS - Chłopaki z Australii Trailer 2019

Film dokumentalny opowiadający o pracy Księży Chrystusowców wśród Polonii w Australii i Oceanii. Realizacja 2018/2019. Producent High Hope Films

Prowincja Świętej Rodziny - Księża Chrystusowcy

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2019-11-25 09:38:50
miniaturka

Australia: Bierzmowanie w Melbourne

W sobotę 23 listopada bp Wiesław Lechowicz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z Melbourne. Uroczystość ta miała miejsce w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough (Melbourne).Jest to pierwsze sanktuarium Bożego Miłosierdzia powstałe w Australii, zbudowane przez polską społeczność. Posługę duszpasterska pełnią tam Księża Chrystusowcy i Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.Jest to miejsce modlitwy i kultu Bożego Miłosierdzia nie tylko naszych Rodaków, ale także dla licznej grupy Australijczyków oraz mieszkających tam Azjatów.
2019-11-25 09:39:24
miniaturka

Wizyta w Japonii realizacją marzeń ks. Bergoglio

Posługa misyjna w Japonii była młodzieńczym marzeniem ks. Bergoglio. Chciał on pójść w ślady współzałożyciela Towarzystwa Jezusowego św. Franciszka Ksawerego, który zapoczątkował ewangelizację tego kraju.
2019-11-25 10:45:52
miniaturka

Papież do młodych w Japonii: zwróćcie się do Boga, „selfie” wam nie pomoże

W naszym świecie wynaleziono wiele rzeczy, ale dzięki Bogu nie można zrobić selfie duszy. Aby się rozwijać i odkryć nasze wewnętrzne piękno nie można patrzeć w lustro – mówił Franciszek japońskiej młodzieży, z którą spotkał się w tokijskiej katedrze.
2019-11-25 11:36:38
miniaturka

„Byście mieli ufność” mówi papież Franciszek w Japonii

Papież, podczas homilii wygłoszonej na Mszy na stadionie w Tokio odniósł się do fragmentu „Kazania na górze”. „Te słowa opisują piękno chrześcijańskiej drogi" - mówił Franciszek.
2019-11-25 12:51:41
miniaturka

Doktorat honoris causa dla o. prof. Jacka Salija i o. prof. Ladislavova Csontosova SJ

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie nada tytuł doktora honoris causa o. prof. Jackowi Salijowi OP oraz o. prof. Ladislavovi Csontosovi SJ. Uroczystość odbędzie się 27 listopada o godz. 16 w auli dawnej Centralnej Biblioteki Rolniczej.
2019-11-25 12:57:39
miniaturka

Japoński premier Shinzō Abe spotkał się z papieżem

„Do budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata konieczna jest kultura spotkania i dialogu, cechująca się mądrością, wizją i szerokością spojrzenia" - powiedział papież Franciszek na spotkaniu, które miało miejsce w siedzibie japońskiego premiera.