Inspiracją do wymiany doświadczeń i sformułowania postulatów były konferencje wygłoszone przez p. Bożenę Bassa z Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach („Przygotowanie liderów polonijnych do duszpasterstwa rodzin na emigracji”) i p. Małgorzatę Walaszczyk z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Warszawsko-Praskiej („Model systemowej pracy formacyjnej z małżeństwem”).
Mimo zróżnicowanej sytuacji w różnych krajach, uczestnicy zebrania plenarnego PRDEZ przyznali, że na szczególne zainteresowanie zasługuje towarzyszenie młodym małżeństwom i małżeństwom przeżywającym trudności. Wskazano na potrzebę duszpasterskiego towarzyszenia tzw. małżeństwom mieszanym. Towarzyszenie winno mieć charakter praktyczny, ewangelizacyjny i formacyjny oraz dokonywać się z pokorą, prawdą i miłością. Zwrócono uwagę, że pierwszymi duszpasterzami małżeństw są sami małżonkowie, duchowni pełnią funkcje pomocniczą. Komisja ds. Małżeństw i Rodzin działająca w ramach PRDEZ zobowiązała się przygotować konspekt ukazujący płaszczyzny i formy towarzyszenia małżonkom w środowiskach polonijnych. Podjęto też postanowienie związane z większą niż dotychczas koordynacją i promocją działań w zakresie duszpasterstwa małżeństw i rodzin.
Spotkanie zakończyła modlitwa różańcowa w intencji polonijnych małżeństw i rodzin.
26 września 2020 r.
POLSKA RADA DUSZPASTERSKA EUROPY ZACHODNIEJ
Troska pasterska o emigrantów - czyli o ludzi, którzy z jakiejkolwiek przyczyny, na stałe lub czasowo, przebywają poza własną Ojczyzną - stanowi integralną część misji Kościoła. Z tą świadomością Kościół w Polsce otacza opieką duszpasterstwo polskich emigrantów tak w wymiarze personalnym, jak i strukturalnym. Wśród struktur ułatwiających duszpasterstwo polskiej emigracji istnieje Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej, skupiająca przedstawicieli Polskich Misji Katolickich i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich. PRDEZ tworzy płaszczyznę do refleksji i dialogu oraz stanowi inspirację do podejmowania duszpasterskich działań na rzecz umocnienia wiary Polaków żyjących w Europie i obrony ich prawa do posiadania własnego duszpasterstwa w krajach osiedlenia. PRDEZ została utworzona w 1992 roku, w jej skład wchodzi obecnie 75 osób, przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu z 18 krajów Europy. Na czele Rady stoi Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji, którego wspiera 8-osobowe Prezydium Rady.
Podstawą działania Polskiej Rady Duszpasterskiej Zachodniej Europy są dokumenty Stolicy Apostolskiej odnoszące się do duszpasterstwa migrantów, wskazania II Polskiego Synodu Plenarnego oraz prerogatywy Konferencji Episkopatu Polski i jej Delegata ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Szczególnym punktem odniesienia są „Wytyczne Konferencji Episkopatu Polski dotyczące Duszpasterstwa Emigracji Polskiej”.
Celem PRDEZ jest wspieranie Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w wykonywaniu jego funkcji oraz służenie mu radą przy rozwiązywaniu istotnych problemów personalnych i organizacyjnych, związanych z duszpasterstwem polskojęzycznym w poszczególnych krajach. Tworzenie wspólnej opiniotwórczej platformy osób duchownych, zakonnych i świeckich dla wymiany myśli i doświadczeń oraz współdziałania w zakresie planowania i prowadzenia duszpasterstwa dla Polaków żyjących poza granicami ojczystego kraju. Wyznaczanie kierunków pracy duszpasterstwa emigracyjnego z uwzględnieniem programów duszpasterskich Kościoła w Polsce oraz Kościołów partykularnych. Troszczenie się o przekazywanie religijnych i patriotycznych tradycji nowym pokoleniom Polaków na emigracji. Reprezentowanie emigracyjnych wspólnot w diecezjalnych, krajowych i europejskich strukturach katolików świeckich.
https://emigracja.episkopat.pl/emigracja/polska-rada-duszpasterska-europy-zachodniej
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: