Polska młodzież mieszkająca w Paryżu czynnie włącza się i uczestniczy w pielgrzymce do Chartres formując co roku swoją polską grupę.
Pielgrzymka do Chartres jest pieszą pielgrzymką organizowaną corocznie w Niedzielę Palmową przez studentów z regionu l’Ile de France. W pielgrzymce mogą uczestniczyć młodzi z diecezji Paryskiej, Saint-Denis, Nanterre, Versailles, Créteil, Meaux, Évry et Pontoise i z diecezji Armées. Każda diecezja ustala własną trasę pielgrzymki.
W tym roku w programie jest wymarsz w piątek wieczorem 12 kwietnia i dotarcie do Chartres w sobotę w godzinach popołudniowych. W sobotę wieczorem odbędzie się czuwanie i będzie możliwość spowiedzi. W Niedzielę Palmową przewidziana jest Jutrznia i panel dyskusyjny z uczestnikami Synodu Młodych. Pielgrzymkę zakończy niedzielna Msza Święta o godzinie 15:00, będzie poprzedzona uroczystą procesją z palmami po ulicach miasta.
Tradycje pieszych pielgrzymek do Chartres były zapoczątkowane w średniowieczu. Sanktuarium Maryjne w Chartres stało się jednym z ważniejszych centrów kultu Maryjnego we Francji w 876 roku po ofierze, w postaci welonu, złożonej Matce Bożej w Chartres przez Króla Karola Łysego. Po rewolucji francuskiej tradycja pielgrzymek do Chartres zupełnie zanikła i odrodziła się dopiero w 1935 roku za sprawą Charlesa Péguy, pisarza i poety francuskiego, pod nazwą pielgrzymki studenckiej. Od 1960 roku odnotowano spadek zainteresowania pielgrzymką, który odnowił się w latach dziewięćdziesiątych w czasie przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży w Paryżu w 1997 roku.
Andrzej – chciałem uczestniczyć w pielgrzymce, żeby zobaczyć co to jest pielgrzymka i przebywanie z młodymi. Dla mnie był to dobry czas, piękne i głębokie doświadczenie modlitwy. Pielgrzymka wzmocniła we mnie jedność między młodymi w mojej grupie oraz pokazała mi Kościół we Francji dynamiczny, radosny i młody.
Katarzyna – uczestnictwo w pielgrzymce było dla mnie idealnym sposobem na zatrzymanie się i zastanowienie nad własnym życiem. Podczas pielgrzymki miałam okazję poznać osoby ciepłe, przyjazne i otwarte. Mogłam wymienić się spostrzeżeniami z osobami w moim wieku.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: