Kongres Rodzin Polonijnych skierowany jest do małżeństw i rodzin żyjących poza granicami naszej Ojczyzny oraz rozdzielonych przez emigracje, do ludzi młodych przygotowujących się do zawarcia związku małżeńskiego, a także do duszpasterzy podejmujących posługę na rzecz małżeństwa i rodziny. Tematy poruszane w czasie Kongresu uwzględniają także specyfikę różnych krajów zamieszkania.
„Zachować rodzinę od niebezpieczeństw współczesnego świata to wielkie zadanie całego Kościoła, to wielkie zadanie duszpasterstwa polonijnego, to wielkie zadanie całej Polonii i każdego rodaka”. /św. Jan Paweł II, Toronto, 14 X1984/
VIDEO - ZAPROSZENIE NA KONGRES RODZIN POLONIJNYCH - Prof. dr hab. Maria Ryś, UKSW, Warszawa
ZAPISY - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
PROGRAM KONGRESU RODZIN POLONIJNYCH 2021
UWAGA: Godziny podano w programie według czasu polskiego.
KONGRES RODZIN POLONIJNYCH / CONGRESS OF POLISH FAMILIES ONLINE
„Temat tego kongresu brzmi: «Idź i odbuduj mój Kościół domowy», jest to bezpośrednie nawiązanie do słów, które św. Franciszek usłyszał od Jezusa, i które sprowokowały go do tego, żeby założyć zgromadzenie zakonne i podjąć dzieło reformy Kościoła. My chcemy odbudowywać «Kościół domowy», to jest określenie rodziny, które sięga swoimi początkami pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy rodzinę nazywano właśnie «Kościołem domowym». W rodzinie, podobnie jak w Kościele, powinno się dokonywać dzieło nauczania, wychowania w duchu chrześcijańskim, uświęcania, ale również towarzyszenia sobie nawzajem” – powiedział bp. Lechowicz.
W czasie Kongresów przekazywana jest ponadczasowa spuścizna największego z Rodaków - Jana Pawła II w zakresie zrozumienia roli podstawowych instytucji ludzkich jakimi są małżeństwo i rodzina.
Docenianie roli tradycyjnego małżeństwa, świadome budowanie trwałego domu na obczyźnie w celu zachowania kultury i tożsamości w nowym często multikulturowym społeczeństwie krajów zamieszkania, pomoc w rozwiązywaniu trudności i w pogłębianiu wzajemnych relacji w małżeństwie i rodzinie - to zagadnienia podejmowane w czasie spotkań: Kongres Rodzin Polonijnych online.
Wśród gości bieżącego kongresu m.in. ks. dr Paweł Ptasznik (Sekretariat Stanu, Watykan), który opowie o rodzinie w kontekście jej pierwszorzędnej roli, jeśli chodzi o przyszłość i drogę Kościoła. Z kolei znany z przenikliwości oceny kondycji współczesnego człowieka ks. dr Marek Dziewiecki (KUL, Lublin) scharakteryzuje najlepszą drogę do szczęścia dla małżonków.
„Jak odbudować relacje, gdy w małżeństwie zamieszka szakal – czas wprowadzić żyrafę” to z kolei pole wypowiedzi prof. dr hab. Marii Ryś (UKSW, Warszawa), która w nagraniu opublikowanym w serwisie You Tube tak zaprasza do wzięcia udziału w 3. Kongresie Rodzin Polonijnych online:
„O tym, że mamy do czynienia z wielkim kryzysem rodziny chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Kryzys ten wynika z problemów zarówno wewnątrz samej rodziny, z rozluźnienia więzi rodzinnych, z poczucia braku zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb miłości, kontaktu i akceptacji przy równoczesnym „nadzaspokajaniu” różnego typu potrzeb materialnych. Kryzys ten wynika także z braku właściwego porozumiewania się w rodzinie, często z obniżonego, mocno skrywanego poczucia własnej wartości, ale także z bardzo wielu uwarunkowań zewnętrznych. Z różnego typu ideologii, panujących mód, zbyt wielkiego zaangażowania w nowe osiągnięcia technologiczne itd. Odpowiedzią może być próba wypracowania dróg pomocy rodzinom, małżeństwom i stąd hasło kongresu: „Idź, odbuduj mój Kościół domowy”. Aby zabrać się do dzieła odbudowy potrzebna jest odwaga zmierzenia się z trudnościami, ale także odwaga wypracowywania sposobów odbudowy. Żeby odbudowywać trzeba wiedzieć, w jakim kierunku. Kongres Rodzin Polonijnych ukaże ten kierunek, wskazany przez Jana Pawła II, który nazywany jest „Papieżem rodzin”. Myślę, że w tym odbudowywaniu bardzo może pomóc nam patron tego roku: Św. Józef, który jest patronem wielu budów i patronem odbudowy Kościoła domowego także. Ważną postacią jest Matka Teresa z Kalkuty, także wielka obrończyni rodzin. „Jeśli kiedyś będę świętą, będę patronką od ciemności” mówiła. Czy kryzys w małżeństwie, rodzinie nie jest ciemnością? Jeśli mamy patronkę od rozświetlania tych ciemności, czy nie warto sięgnąć po jej pomoc? Myślę, że wiele osób, które będą uczestniczyć w kongresie, ma swoich ulubionych świętych: św. Ritę, Berettę Molla, czy Stanisławę Leszczyńską, położną, która w obozie koncentracyjnym uratowała ponad trzy tysiące dzieci”.
Ponadto, wśród tematów kongresu, m.in. ratowanie trudnych małżeństw sakramentalnych oraz uruchomienie sakramentu małżeństwa, a także funkcjonowanie poradni rodzinnych na emigracji, na podstawie Anglii, Niemiec, Włoch i Francji. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski i akt Zawierzenia Świętej Rodzinie.
-------------------------------------------------------------------------
KONGRES RODZIN POLONIJNYCH ONLINE, 21 listopada 2020
„MAŁŻEŃSTWO W CENTRUM DUSZPASTERSKIEJ TROSKI KOŚCIOŁA NA EMIGRACJI”
W dniu 21 listopada 2020 roku odbył się w wersji online II Kongres Rodzin Polonijnych. W Kongresie wzięło udział ok. 400 osób z ponad 20 krajów. Obradom przewodniczył bp Wiesław Lechowicz – Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Przedmiotem obrad było duszpasterskie towarzyszenie małżeństwu i rodzinie w środowiskach polonijnych, ze świadomością, że małżeństwo znajduje się w centrum duszpasterskiej troski Kościoła na emigracji. Cele Kongresu można streścić w kilku słowach: informacja – formacja – koordynacja – integracja
W obradach wzięli udział uczestnicy z Anglia, Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Stany Zjednoczone, Szkocja, Szwajcaria, Szwecja, Włochy.
VIDERELACJA - KONGRES RODZIN POLONIJNYCH ONLINE, 21 listopada 2020
We wprowadzeniu do obrad bp Lechowicz powołał się na nauczanie papieża Franciszka, który w adhortacji Amoris Laetitia wskazał na cztery postawy, którymi winno się odznaczać duszpasterstwo małżeństw i rodzin: przyjąć, towarzyszyć, rozeznawać, integrować.
Pierwszą część Kongresu wypełniły konferencje. Ks. dr hab. Robert Skrzypczak ukazał sytuację małżeństw i rodzin we współczesnym kontekście społecznym i kulturowym. Podkreślił, że misyjnym priorytetem Kościoła, poza przepowiadaniem kerygmatu o Chrystusie, winno być ukazywanie ludziom pełnej chrześcijańskiej wizji męskości i kobiecości, całej prawdy o ich seksualności i miłości. Dr hab. Mieczysław Guzewicz wskazywał na wyzwania stojące przed duszpasterstwem małżeństw na emigracji. Najpierw zachęcał do uczynienia z duszpasterstwa małżeństw i rodzin głównej płaszczyzny duszpasterskiego zaangażowania w parafii. Następnie omówił działania, jakie powinny być realizowane ze szczególnym uwzględnieniem duchowego fundamentu życia małżeńskiego. W dalszej kolejności dr Bożena Bassa przedstawiła wizję towarzyszenia małżonkom w nauczaniu Kościoła.
Druga część Kongresu poświęcona była wymianie doświadczeń i przedstawieniu konkretnych działań w poszczególnych ośrodkach polonijnych – we Francji, w Irlandii, w Niemczech. Wprowadzeniem do tych prezentacji był wykład Małgorzaty Walaszczyk, ukazujący model systemowej pracy formacyjnej z małżeństwami. Następnie miał miejsce panel dyskusyjny służący usprawnieniu procesu towarzyszenia małżonkom w polonijnych misjach katolickich.
Na trzecią część Kongresu składała się modlitwa różańcowa i Apel Jasnogórski. Uczestnicy Kongresu zawierzyli Maryi – Królowej Polski polonijne małżeństwa i rodziny oraz ich duszpasterzy.
---------------------------------------------------------------
Zobacz: Relacje z wcześniejszych Kongresów
https://polskifr.fr/wyszukiwanie?search=Kongres%20Rodzin%20Polonijnych
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: