Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-08 10:21
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

„Idź odbuduj mój Kościół... domowy /Rebuild my church... home/!”

To temat kolejnego Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbędzie się 16 stycznia 2021 roku, w formie online za pośrednictwem aplikacji Zoom. Zapisy do 14 stycznia. Serdecznie zapraszamy! W programie wiele ciekawych referatów ukazujących min. nauczanie Jana Pawła II na temat małżeństwa i rodziny oraz praktycznych wskazań pokazujących jakie działania podejmować w kierunku wzmocnienia małżeństw i rodzin na emigracji.

Kongres Rodzin Polonijnych skierowany jest do małżeństw i rodzin żyjących poza granicami naszej Ojczyzny oraz rozdzielonych przez emigracje, do ludzi młodych przygotowujących się do zawarcia związku małżeńskiego, a także do duszpasterzy podejmujących posługę na rzecz małżeństwa i rodziny. Tematy poruszane w czasie Kongresu uwzględniają także specyfikę różnych krajów zamieszkania.

„Zachować rodzinę od niebezpieczeństw współczesnego świata to wielkie zadanie całego Kościoła, to wielkie zadanie duszpasterstwa polonijnego, to wielkie zadanie całej Polonii i każdego rodaka”. /św. Jan Paweł II, Toronto, 14 X1984/

VIDEO - ZAPROSZENIE NA KONGRES RODZIN POLONIJNYCH - Prof. dr hab. Maria Ryś, UKSW, Warszawa
 

ZAPISY - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY


PROGRAM KONGRESU RODZIN POLONIJNYCH 2021

UWAGA: Godziny podano w programie według czasu polskiego.

PLAKAT do pobrania


KONGRES RODZIN POLONIJNYCH / CONGRESS OF POLISH FAMILIES ONLINE 

„Temat tego kongresu brzmi: «Idź i odbuduj mój Kościół domowy», jest to bezpośrednie nawiązanie do słów, które św. Franciszek usłyszał od Jezusa, i które sprowokowały go do tego, żeby założyć zgromadzenie zakonne i podjąć dzieło reformy Kościoła. My chcemy odbudowywać «Kościół domowy», to jest określenie rodziny, które sięga swoimi początkami pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy rodzinę nazywano właśnie «Kościołem domowym». W rodzinie, podobnie jak w Kościele, powinno się dokonywać dzieło nauczania, wychowania w duchu chrześcijańskim, uświęcania, ale również towarzyszenia sobie nawzajem” – powiedział bp. Lechowicz.

W czasie Kongresów przekazywana jest ponadczasowa spuścizna największego z Rodaków - Jana Pawła II w zakresie zrozumienia roli podstawowych instytucji ludzkich jakimi są małżeństwo i rodzina. 

Docenianie roli tradycyjnego małżeństwa, świadome budowanie trwałego domu na obczyźnie w celu zachowania kultury i tożsamości w nowym często multikulturowym społeczeństwie krajów zamieszkania, pomoc w rozwiązywaniu trudności i w pogłębianiu wzajemnych relacji w małżeństwie i rodzinie - to zagadnienia podejmowane w czasie spotkań: Kongres Rodzin Polonijnych online. 

Wśród gości bieżącego kongresu m.in. ks. dr Paweł Ptasznik (Sekretariat Stanu, Watykan), który opowie o rodzinie w kontekście jej pierwszorzędnej roli, jeśli chodzi o przyszłość i drogę Kościoła. Z kolei znany z przenikliwości oceny kondycji współczesnego człowieka ks. dr Marek Dziewiecki (KUL, Lublin) scharakteryzuje najlepszą drogę do szczęścia dla małżonków. 

„Jak odbudować relacje, gdy w małżeństwie zamieszka szakal – czas wprowadzić żyrafę” to z kolei pole wypowiedzi prof. dr hab. Marii Ryś (UKSW, Warszawa), która w nagraniu opublikowanym w serwisie You Tube tak zaprasza do wzięcia udziału w 3. Kongresie Rodzin Polonijnych online: 

„O tym, że mamy do czynienia z wielkim kryzysem rodziny chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Kryzys ten wynika z problemów zarówno wewnątrz samej rodziny, z rozluźnienia więzi rodzinnych, z poczucia braku zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb miłości, kontaktu i akceptacji przy równoczesnym „nadzaspokajaniu” różnego typu potrzeb materialnych. Kryzys ten wynika także z braku właściwego porozumiewania się w rodzinie, często z obniżonego, mocno skrywanego poczucia własnej wartości, ale także z bardzo wielu uwarunkowań zewnętrznych. Z różnego typu ideologii, panujących mód, zbyt wielkiego zaangażowania w nowe osiągnięcia technologiczne itd. Odpowiedzią może być próba wypracowania dróg pomocy rodzinom, małżeństwom i stąd hasło kongresu: „Idź, odbuduj mój Kościół domowy”. Aby zabrać się do dzieła odbudowy potrzebna jest odwaga zmierzenia się z trudnościami, ale także odwaga wypracowywania sposobów odbudowy. Żeby odbudowywać trzeba wiedzieć, w jakim kierunku. Kongres Rodzin Polonijnych ukaże ten kierunek, wskazany przez Jana Pawła II, który nazywany jest „Papieżem rodzin”. Myślę, że w tym odbudowywaniu bardzo może pomóc nam patron tego roku: Św. Józef, który jest patronem wielu budów i patronem odbudowy Kościoła domowego także. Ważną postacią jest Matka Teresa z Kalkuty, także wielka obrończyni rodzin. „Jeśli kiedyś będę świętą, będę patronką od ciemności” mówiła. Czy kryzys w małżeństwie, rodzinie nie jest ciemnością? Jeśli mamy patronkę od rozświetlania tych ciemności, czy nie warto sięgnąć po jej pomoc? Myślę, że wiele osób, które będą uczestniczyć w kongresie, ma swoich ulubionych świętych: św. Ritę, Berettę Molla, czy Stanisławę Leszczyńską, położną, która w obozie koncentracyjnym uratowała ponad trzy tysiące dzieci”. 

Ponadto, wśród tematów kongresu, m.in. ratowanie trudnych małżeństw sakramentalnych oraz uruchomienie sakramentu małżeństwa, a także funkcjonowanie poradni rodzinnych na emigracji, na podstawie Anglii, Niemiec, Włoch i Francji. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski i akt Zawierzenia Świętej Rodzinie. 


-------------------------------------------------------------------------

KONGRES RODZIN POLONIJNYCH ONLINE, 21 listopada 2020

„MAŁŻEŃSTWO W CENTRUM DUSZPASTERSKIEJ TROSKI KOŚCIOŁA NA EMIGRACJI”  

W dniu 21 listopada 2020 roku odbył się w wersji online II Kongres Rodzin Polonijnych. W Kongresie wzięło udział ok. 400 osób z ponad 20 krajów. Obradom przewodniczył bp Wiesław Lechowicz – Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Przedmiotem obrad było duszpasterskie towarzyszenie małżeństwu i rodzinie w środowiskach polonijnych, ze świadomością, że małżeństwo znajduje się w centrum duszpasterskiej troski Kościoła na emigracji. Cele Kongresu można streścić w kilku słowach: informacja – formacja – koordynacja – integracja

W obradach wzięli udział uczestnicy z Anglia, Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Stany Zjednoczone, Szkocja, Szwajcaria, Szwecja, Włochy.


 VIDERELACJA - KONGRES RODZIN POLONIJNYCH ONLINE, 21 listopada 2020 


We wprowadzeniu do obrad bp Lechowicz powołał się na nauczanie papieża Franciszka, który w adhortacji Amoris Laetitia wskazał na cztery postawy, którymi winno się odznaczać duszpasterstwo małżeństw i rodzin: przyjąć, towarzyszyć, rozeznawać, integrować.   

Pierwszą część Kongresu wypełniły konferencje. Ks. dr hab. Robert Skrzypczak ukazał sytuację małżeństw i rodzin we współczesnym kontekście społecznym i kulturowym. Podkreślił, że misyjnym priorytetem Kościoła, poza przepowiadaniem kerygmatu o Chrystusie, winno być ukazywanie ludziom pełnej chrześcijańskiej wizji męskości i kobiecości, całej prawdy o ich seksualności i miłości. Dr hab. Mieczysław Guzewicz wskazywał na wyzwania stojące przed duszpasterstwem małżeństw na emigracji. Najpierw zachęcał do uczynienia z duszpasterstwa małżeństw i rodzin głównej płaszczyzny duszpasterskiego zaangażowania w parafii. Następnie omówił działania, jakie powinny być realizowane ze szczególnym uwzględnieniem duchowego fundamentu życia małżeńskiego. W dalszej kolejności dr Bożena Bassa przedstawiła wizję towarzyszenia małżonkom w nauczaniu Kościoła.  

Druga część Kongresu poświęcona była wymianie doświadczeń i przedstawieniu konkretnych działań w poszczególnych ośrodkach polonijnych – we Francji, w Irlandii, w Niemczech. Wprowadzeniem do tych prezentacji był wykład Małgorzaty Walaszczyk, ukazujący model systemowej pracy formacyjnej z małżeństwami. Następnie miał miejsce panel dyskusyjny służący usprawnieniu procesu towarzyszenia małżonkom w polonijnych misjach katolickich.   

Na trzecią część Kongresu składała się modlitwa różańcowa i Apel Jasnogórski. Uczestnicy Kongresu zawierzyli Maryi – Królowej Polski polonijne małżeństwa i rodziny oraz ich duszpasterzy.   

---------------------------------------------------------------

Zobacz: Relacje z wcześniejszych Kongresów

https://polskifr.fr/wyszukiwanie?search=Kongres%20Rodzin%20Polonijnych

www.emigracja.episkopat.pl




Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-22 14:52:29
miniaturka

Chcemy, aby potrzebujący poczuli, że są otoczeni troską

Co roku 24 grudnia w kilkunastu miastach ubodzy, bezdomni i samotni spotykali się przy wspólnym stole. W tym roku zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy tylko z najbliższymi. Jednak mimo pandemii już po raz czwarty Caritas Polska organizuje ogólnopolską akcję Wigilia Caritas, by nikt nie został w tym czasie sam.
2020-12-22 15:22:25
miniaturka
play

Opowieść o narodzinach Jezusa. Cudowna bajka audio dla dzieci na święta!

Na kanale Bajkowe Poddasze miała miejsce premiera bajki audio dla dzieci, mówiącej o przyjaźni z Maryją, wspólnej wędrówce do Betlejem oraz o narodzinach Jezusa. Opowieść została oparta na Biblii i w przystępny sposób przybliża dziecku historię Bożego Narodzenia.
2020-12-22 15:25:52
miniaturka

Jak będzie wyglądać Boże Narodzenie w czasie pandemii w innych krajach europejskich?

Pandemia koronawirusa wpłynęła na obchody świąt Bożego Narodzenia niemal we wszystkich krajach europejskich. Wiele tradycyjnych wydarzeń odwołano, surowe przepisy nie pozwalają na wspólne spędzanie świąt przez całe rodziny, poważne ograniczenia dotyczą też liturgii.
2020-12-22 17:07:32
miniaturka

Islandia: Klasztor Polskich Karmelitanek Bosych

"Wobec Piękności Bożej"- to jubileuszowa płyta nagrana przez Siostry Karmelitanki jako dziękczynienie Miłosiernemu Panu za 80 lat istnienia islandzkiego klasztoru, w tym za 35 lat obecności polskiej wspólnoty na Islandii. Płyta zawiera 21 utworów w aranżacji i wykonaniu Sióstr Karmelitanek. Niektóre teksty to poezje wielkich mistyków Karmelu, czy też poetyckie modlitwy.
2020-12-22 20:43:02
miniaturka

Bp Lechowicz: Życzenia skierowane do Polonii

Przyjmijcie Dziecię Jezus z otwartymi rękami oraz podejmujcie starania, by coraz lepiej Go poznać – napisał bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w życzeniach skierowanych do Polonii zagranicznej z okazji świąt Bożego Narodzenia.
2020-12-23 08:44:55
miniaturka

Strzelanina we Francji. Trzech policjantów nie żyje

Dramatyczne chwile przed świętami Bożego Narodzenia we Francji. Niedaleko Puy-de-Dome miała miejsce strzelanina. Zginęło trzech młodych policjantów, czwarty jest ranny i trafił do szpitala.