Strona główna
opoka.org.pl
2024-05-23 09:15
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Jubileuszowa pielgrzymka Polonii belgijskiej

W święto Matki Kościoła odbyła się 75. pielgrzymka Polonii belgijskiej do sanktuarium Matki Bożej w Scherpenheuvel. Głównym uroczystościom przewodniczył Ks. Bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej. Jak każdego roku rzesze Polaków mieszkających na stałe w Belgii przybyło na doroczną pielgrzymkę, która tradycyjnie odbywa się w Zielone Świątki. Jest to również dziękczynna pielgrzymka dzieci, które przystąpiły do I Komunii Świętej w polonijnych parafiach na terenie całej Belgii. Organizatorem pielgrzymki jest ks. Damian Kopytto OMI, koordynator duszpasterstwa polskiego w Belgii. Z wielu parafii przybyli duszpasterze polonijni oblaci, kapucyni oraz franciszkanin.

W tym roku blisko 2500 tysiąca polskich pielgrzymów przybył do największego sanktuarium Matki Bożej w niderlandzkiej części Belgii.

Z okazji jubileuszowej pielgrzymki Ks. Biskup Grzegorz w bazylice przed figurą Matki Bożej w historyczny sposób zawierzył Polonię belgijską opiece Maryi:

„Matko Boża obecna w tym sanktuarium już od pięciu wieków, pełna miłości spoglądasz na nas pielgrzymów, którzy wierni tradycji przybywamy do Ciebie już od 75 lat jako córki i synowie polskiej ziemi.

Dzisiaj z pełnym miłości oddaniem klękamy u Twoich stóp. Przyjmij godziwe pragnienia Twoich dzieci, polskich pielgrzymów, którymi opiekujesz się od 75 lat zawsze z macierzyńską troską. Twoimi jesteśmy i Twoimi pragniemy pozostać. Towarzysz nam w codziennej wędrówce naszego życia, bądź Przewodniczką, błagającą i niezwyciężoną Mocą (…). Matko Kościoła, stojąca wiernie pod krzyżem Syna, nasze ojczyste dzieje przypominają nam, że tylko z Tobą „Polonia semper fidelis”.

Dlatego także tutaj, na belgijskiej ziemi, zapatrzeni w Twoje oczy, pełne czułej miłości i miłosierdzia, powtarzamy słowa: Jestem przy Tobie, pamiętam o Tobie, czuwam!

Przyjmij więc Dobra Pani, nasz hołd czci i synowskiego oddania, który składamy Ci, jako Matce naszego Pana.

Matko Kościoła, pragniemy Cię sławić naszym życiem, tak jak czynili to Polacy przybywający przez ostatnie 75 lat w tym miejscu (…).

Bezpośrednio po dokonanym akcie zawierzenia Ksiądz Biskup rozpoczął tradycyjną procesję eucharystyczną ulicami miasta wokół bazyliki. W tym roku blisko 2500 tysiąca polskich pielgrzymów przybył do największego sanktuarium Matki Bożej w niderlandzkiej części Belgii.

Scherpenheuvel lub Montaigu czyli „Strome Wzgórze”. Od XV wieku czczona jest tu figurka Maryi. Według starych podań mała figurka pojawiła się na dębie, młody pasterz chciał ją zabrać do domu, ale gdy tylko wziął ją do ręki nie mógł się poruszyć, odzyskał sprawność dopiero, kiedy wyjęto figurkę z jego rąk i umieszczono znowu na dębie. Uznano to za cud. W 1604 r. ta sama figurka płakała krwawymi łzami, po tym cudzie przeniesiono ją do kościoła – dzisiejszej bazyliki. Od XVII w. tutejsze sanktuarium to jedno z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Belgii.

Dokładnie 75 lat temu, 6 czerwca 1949 roku, w drugie święto Zielonych Świątek, do M.B. w Montaigu, przybyła grupa polskich pielgrzymów. Jak zapisano w kronice, tego dnia o godz. 10.30 została odprawiona uroczysta Msza św., potem Droga Krzyżowa i popołudniu uroczysta procesja Bożego Ciała ulicami miasta. Pielgrzymka zgromadziła wówczas około 4 tys. Polaków. Bogu niech będą dzięki za te minione 75 lat pielgrzymowania. 

Duszpasterstwo Polskie w Belgii 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-05-18 07:07:56
miniaturka

Sympozjum katechetyczne w Łowiczu: Czy da się uczyć wiary w szkole?

Dnia 16 maja 2024 roku w Domu Formacji i Modlitwy w Łowiczu odbyło się XX Sympozjum naukowe Diecezji Łowickiej. Temat brzmiał następująco: „Czy da się uczyć wiary w szkole?”.
2024-05-19 06:47:29
miniaturka

Komunikat z posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP 17 maja 2024

Dnia 17 maja 2024 roku odbyło się spotkanie Członków i Konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Pod przewodnictwem księdza biskupa Wojciecha Osiala zostały podjęte bieżące kwestie związane z wprowadzanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianami w organizacji lekcji religii.
2024-05-21 09:36:57
miniaturka

XX Polonijne Spotkanie Młodych - 22.06.2024

ZAPRASZAMY - młodzież polonijną na wielkie święto młodości do Concordii. Każdego roku w czwartą sobotę czerwca dolina Concordii zapełnia się kolorowym tłumem młodych Polaków mieszkających nie tylko w różnych zakątkach Niemiec, ale także i w Belgii, oraz w Polsce. Wśród obecnych widać również całe rodziny i wielu dorosłych, którzy mimo osiągnięcia wieku dojrzałego zachowują niegasnącą młodość ducha. Wszyscy oni przybywają, aby doświadczyć wyjątkowego spotkania z Panem Bogiem i między sobą, umocnić osobistą wiarę i doświadczyć jej wspólnotowego wymiaru.
2024-05-23 09:47:20
miniaturka

Pielgrzymka Polonii Szwajcarskiej do Einsiedeln

W poniedziałek, 20 maja - w drugi dzień Świąt Zesłania Ducha św. odbyła się coroczna pielgrzymka Polonii Szwajcarskiej do Einsiedeln. Pielgrzymka gromadzi Polonię ze wszystkich zakątków Szwajcarii, w tym roku uczestniczyli również pielgrzymi z Niemiec i Polski. Pielgrzymka została zorganizowana przez Koordynatora Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii ks prof. Krzysztofa Wojtkiewicza, głównym celebransem był Biskup Grzegorz Olszowski z diecezji katowickiej. Mszę św. Koncelebrowało wielu księży z polskiej Misji Katolickiej. Na pielgrzymkę przybyło wielu Polaków, w tym JE Pani ambasador RP Iwona Kozłowska.
2024-05-23 12:09:42
miniaturka

"Rodzina polonijna miejscem spotkania i rozwoju"

Zbliża się VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. Tematem tegorocznego Kongresu będzie rodzina jako miejsce spotkania i rozwoju” - powiedział Family News Service delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Będzie czas na konferencje, warsztaty, wspólną modlitwę, spotkania z tymi, którzy zajmują się problematyką rodzinną. Ksiądz Biskup zaprosił do wzięcia udziału w VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia br. w Brukseli. Trwają zapisy.
2024-05-24 15:18:35
miniaturka

Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN

Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych