Strona główna
opoka.org.pl
2024-11-28 19:45
KWK

Komunikat strony kościelnej po spotkaniu Podkomisji ds. religii w szkole

28 listopada 2024 roku, w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej, odbyło się drugie posiedzenie Podkomisji ds. religii w szkole, powołanej przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Z powodu braku porozumienia przedstawiciele Kościoła zapowiedzieli odwołanie się w trybie pilnym do Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.

Komunikat strony kościelnej
po spotkaniu Podkomisji ds. religii w szkole

W dniu 28 listopada 2024 roku, w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej, odbyło się drugie posiedzenie Podkomisji ds. religii w szkole, powołanej przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski.

Przedstawiciele stron po raz kolejny wymienili opinie na temat zmian w rozporządzeniu MEN w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Strona kościelna ponownie zwróciła uwagę na sprzeczność projektu z przepisami wyższego rzędu. Przypomniała również, że uregulowanie przez Ministra Edukacji spraw dotyczących organizacji nauki religii w przedszkolach i szkołach wymaga działania „w porozumieniu z władzami Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych” (art. 12 ust. 2 Ustawy o systemie oświaty), co potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 27 listopada 2024 r. Powtórzyła też kompromisową propozycję reformy, polegającą na rozłożonej na kilka lat, stopniowej redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach średnich, przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów oraz wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów.

Z powodu braku porozumienia przedstawiciele Kościoła zapowiedzieli odwołanie się w trybie pilnym do Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.

Podpisali członkowie strony kościelnej Podkomisji ds. religii w szkole powołanej przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski:

bp Marek Marczak
Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

bp Wojciech Osial
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

bp Damian Muskus OFM
ks. prof. Piotr Stanisz

Warszawa, 28 listopada 2024 roku

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2024-11-23 23:04:35
miniaturka

Decyzje Konferencji Episkopatu Polski w sprawach liturgicznych

W czasie Zebrania Plenarnego Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzje odnośnie do zmian personalnych
2024-11-27 21:12:29
miniaturka

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

27 listopada 2024 roku Trybunał Konstytucyjny RP wydał wyrok, w którym stwierdza, że Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. poz. 1158) jest w całości niezgodne z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz. 750, ze zm.) w związku z art. 92 ust. 1 w związku z art. 25 ust. 3 w związku z art. 2 i art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
2024-11-28 14:24:05
miniaturka

Adwent 2024 - rekolekcje adwentowe

W pierwszą niedzielę grudnia rozpoczyna się Adwent. To bogaty w symbolikę, czas oczekiwania i przygotowania na przyjście Pana – zarówno na Jego powtórne przyjście na końcu świata, paruzję, jak i na Jego narodzenie. W tym czasie wierni mogą uczestniczyć w nabożeństwie rorat ku czci Matki Bożej (poza niedzielami). W wielu parafiach i wspólnotach Polskich Misji Katolickich i duszpasterstw polonijnych organizowane są rekolekcje adwentowe.
2024-11-29 08:38:04
miniaturka

Bp Osial o przyczynach impasu w rozmowach nt. lekcji religii w szkole

[Wywiad] Biskup Wojciech Osial pyta retorycznie: „Skoro może być obligatoryjna edukacja zdrowotna to dlaczego nie może być obligatoryjnej etyki dla tych, którzy rezygnują z lekcji religii?”
2024-12-06 17:40:54
miniaturka

Szkoła pod presją ideologii

Wywiad z ks. prof. dr. hab. Piotrem Tomasikiem