W związku z pandemią koronawirusa w całej Polsce wprowadzono wiele decyzji, ograniczeń, które mają na celu minimalizowanie niebezpieczeństwa zakażenia się wirusem. Wobec wyjątkowej sytuacji również Ministerstwo Edukacji Narodowej podęło kroki zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym Polakom. Od 16 marca zamknięto wszystkie szkoły podstawowe i średnie, przedszkola oraz uczelnie wyższe. Nie są to jednak dodatkowe ferie. Władze podkreślają, że jest to stan wyższej konieczności, wynikający z troski o społeczeństwo. Czas wolny od szkoły nie oznacza czasu wolnego od nauki.
Większość szkół wprowadza w tym czasie lekcje online. Nauczyciele kontaktują się z uczniami za pośrednictwem internetu, prowadzone są lekcje przy użyciu portali społecznościowych i różnych komunikatorów elektronicznych.
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie świadczą gotowość do pracy.
Jak podkreśla dyrektor PSZ Mariusz Kowalczyk, w dniu, w którym nauczyciel ma planowaną lekcję z daną klasą wysyła do uczniów wiadomość na dzienniku elektronicznym z tematem lekcji i informacją, w jaki sposób uczeń może go samodzielnie zrealizować (materiały dydaktyczne, strony w podręczniku, zadanie domowe itd.)
- Wychowawcy informują uczniów o obowiązku sprawdzania wiadomości otrzymywanych w dzienniku elektronicznym. Ponadto nauczyciele prowadzą zajęcia on line w utworzonych grupach w rożnych portalach społecznościowych i komunikatorach – zaznacza dyrektor Kowalczyk. Jak dodaje dyrektor, w takim sam sposób są prowadzone lekcje religii.
Jak się okazuje, niemal wszyscy uczniowie biorą udział w lekcjach on line. Jak mówi dyrektor PSZ, jest też pewien pozytywny aspekt lekcji prowadzonych w ten sposób. - Często są to indywidualne zajęcia z uczniem. - Uczniowie mający pewne zaległości, po utworzeniu grupy mogą pracować z uczniami zdolniejszymi. Lekcje nie ograniczają się do wyznaczonych godzin lekcyjnych. W ramach akcji „zostań w domu” uczniowie i nauczyciele wspólnie pracują w rożnych godzinach dnia, indywidualnie oraz grupowo – podkreśla pan dyrektor.
Ponadto każdy uczeń, rodzic i nauczyciel mają obowiązek sprawdzania wszelkich zamieszczanych wiadomości w e-dzienniku, na stronie szkoły, na portalu społecznościowym.
Ułatwieniem takiego sposobu prowadzenia lekcji jest utworzenie na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej strony www.epodreczniki.pl , na której udostępnione są materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: