Strona główna
opoka.org.pl
2023-05-24 16:33
PS

Odpowiedzialni za prewencję na szkoleniu w Częstochowie

Doroczne spotkanie osób odpowiedzialnych za prewencję w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych było okazją do podzielenia się dobrymi praktykami prewencji, a także wysłuchania wykładu Teresy Devlin, dyrektor generalnej Krajowej Rady Ochrony Dzieci w Kościele Katolickim w Irlandii.

Dobre praktyki prewencji, tworzenie programów ochrony małoletnich i zespołów ds. prewencji to główne zagadnienia spotkania dla osób odpowiedzialnych za prewencję, które odbywało się w dniach 23-24 maja br. w gmachu seminarium duchownego archidiecezji częstochowskiej.

Profil funkcji osoby odpowiedzialnej w diecezji lub zgromadzeniu zakonnym za prewencję – jej rolę, kompetencje i zakres obowiązków omówiła Ewa Kusz, wicedyrektorka Centrum Ochrony Dziecka. Uczestnicy dzielili się podczas pracy w grupach własnymi doświadczeniami w budowaniu w lokalnych wspólnotach bezpiecznych środowisk. Dobrymi praktykami prewencji i pracy w zespole podzielili się z kolei na forum przedstawiciele diecezji kaliskiej.

Uczestniczący w obradach biskup kaliski Damian Bryl przewodniczył Mszy św. w pierwszym dniu spotkania. Wieczorem na Jasnej Górze pracujący na rzecz ochrony małoletnich zawierzyli Maryi swoją pracę i zaangażowanie, powierzając też w modlitwie osoby zranione. Rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego wygłosił ks. Bogumił Kempa z Kalisza.

 NAGRANIE

Doświadczeniem Kościoła katolickiego w Irlandii, gdzie od 2006 r. działa Krajowa Rada Ochrony Dzieci (National Board for Safeguarding Children in the Catholic Church in Ireland) podzieliła się Teresa Devlin, dyrektor generalna tej instytucji, a także członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. W wykładzie wideo, którego wysłuchali uczestniczący w spotkaniu odpowiedzialnych za prewencję, zarysowała ona zasady tworzenia programów prewencyjnych i działania zespołów ds. prewencji.

Spotkanie było okazją do rozmów o czekających wyzwaniach i możliwych działaniach podejmowanych tak lokalnie, jak i na poziomie ogólnopolskim, przy wsparciu Centrum Ochrony Dziecka i Fundacji Świętego Józefa KEP. Ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, zaprezentował działania prewencyjne i ofertę grantową Fundacji Świętego Józefa na działania prewencyjne w środowiskach lokalnych.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-05-20 08:00:26
miniaturka

XVIII Papieskie Forum Młodych w Białymstoku

„Od św. Jana Pawła II wszyscy powinniśmy uczyć się poważnego traktowania każdego człowieka. To jest niezwykle ważne, byśmy, jako ludzie Kościoła - w społeczeństwie, które staje się coraz bardziej agresywne, które chce narzucić nam fałszywe rozwiązania, lub prowadzić drogą wiodącą donikąd - potrafili każdego traktować z szacunkiem i pokazywać mu świat prawdziwych wartości” - mówił abp Józef Guzdek do uczestników 18. edycji Papieskiego Forum Młodych.
2023-05-22 09:55:16
miniaturka

Forum na temat formacji liturgicznej

Środowisko liturgistów diecezji rzeszowskiej zaprasza na forum poświęcone formacji liturgicznej
2023-05-24 15:11:33
miniaturka

Szkolenie diecezjalnych i zakonnych kuratorów

Omówienie czynników ryzyka, a także pracy z kapłanem oskarżonym lub skazanym to tematy, którymi zajęli się diecezjalni i zakonni kuratorzy. Doroczne szkolenie odbyło się w dniach 17-18 maja br. w Lublińcu-Kokotku.
2023-05-29 10:59:07
miniaturka

Zakrystianie zaproszeni do formacji

Ośrodek Formacji Liturgicznej w Zawichoście zaprasza na zajęcia formacyjne
2023-05-29 17:37:02
miniaturka

Jak być miłosiernym Samarytaninem w socialmediach? Jest nowy watykański dokument

„Ku pełnej obecności” to nowy dokument watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, który oferuje refleksję duszpasterską na temat zaangażowania ludzi w sferze cyfrowej. Jego celem jest zainicjowanie dialogu na temat tego, jak uczynić ten ekosystem bardziej ludzkim.
2023-05-30 09:36:28
miniaturka

Polonia francuska po raz 179 pielgrzymowała do panteonu polskiej emigracji

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 28 maja br., odbyła się pielgrzymka Polonii do Montmorency. Mszę św. w Kolegiacie sprawowali proboszcz ks. Émeric Dupont wraz z rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusławem Brzysiem i rektorem Pallotynów w Montmorency ks. Eugeniuszem Malachwiejczykiem. Po Mszy św. w miejscowej Kolegiacie św. Marcina uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz Les Champeaux, na którym spoczywało wielu wybitnych Polaków.