Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-01 09:00
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Polonijka – Polonijna Szkoła Podstawowa online

Ostatnie miesiące wiele zmieniły w naszym życiu. To trudny czas dla nas wszystkich, ale warto szukać pozytywnych aspektów. Wspólne rodzinne przebywanie w domu sprzyja budowaniu więzi, ale też nauce języka polskiego. Warto zatem zaplanować czas na wspólną edukację. Dlaczego warto uczyć dziecko języka polskiego?

Światowa pandemia sprawiła, że możliwości nauki języka zostały mocno ograniczone. Zamknięcie szkół, również sobotnich, a także brak możliwości lekcji indywidualnych to tylko część z nich. Być może co roku przyjeżdżaliście na wakacje do Polski, by odwiedzić rodzinę i dziadków. Tym razem może nie było to niemożliwe. Nauka języka, aby była skuteczna, potrzebuje płynności i systematyczności, dlatego tak ważne jest, by szczególnie w tym czasie kontynuować naukę i dbać o to, by dziecko stale miało kontakt z językiem.

Polonijka pomogła zadbać o język ojczysty już tysiącom rodzin.

Program nauczania w Polonijce jest bardzo elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Zespół nauczycieli doświadczonych w nauce języka polskiego jako obcego i drugiego przygotował zestaw interaktywnych materiałów edukacyjnych zgodnych z polską podstawą programową. Wszystkie materiały zostały umieszczone na Internetowej Platformie Edukacyjnej.

Polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Twoje dziecko dziedziczy go jednak po Tobie. Jest on dla niego drugim językiem ojczystym (lub pierwszym, w zależności od tego, który język przeważa w komunikacji domowej). Twoja pociecha ma więc naturalną umiejętność rozwijania go. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz otoczenie, by mogło z niego czerpać.

Język to nie tylko zbiór słownictwa i zasady gramatyczne. To przede wszystkim świat wartości, jaki mieści się w tym języku – przekazywane dziedzictwo, historia przodków, uczucia, pochwały, czułe słowa. Za pomocą języka budujemy relacje i przywiązanie do rodzinnego domu i ojczyzny. Być może Twoje dziecko nigdy nie zamieszka w Polsce na stałe, ale dzięki znajomości języka i przywiązaniu do niego będzie mogło bez problemu porozumieć się z dziadkami, wyrażać emocje i uczucia w języku ojczystym. Budować z Tobą więź i pielęgnować ją. Niewykluczone, że za jakiś czas zdecydujecie przeprowadzić się do Polski. Dzięki zaangażowaniu w naukę języka już teraz ułatwisz dziecku tę życiową zmianę później.

Nauka języka polskiego to również inwestycja w przyszłość Twojego dziecka. Dwujęzyczność może otworzyć mu wiele możliwości zawodowych, a posługiwanie się dwoma językami bez wątpienia wpłynie na wyniki w nauce i wzrost kompetencji miękkich, takich jak większa pewność siebie czy swoboda komunikacyjna.

Jak uczyć dziecko języka polskiego bez wychodzenia z domu?

Istnieje wiele sposobów na naukę języka w łatwy, ciekawy, angażujący i przede wszystkim skuteczny sposób. Twoje dziecko ma dużą przewagę – na co dzień przebywa z Tobą, native speakerem języka polskiego, dzięki czemu może osłuchać się z językiem (także potocznym), prowadzić konwersacje, poznawać polską tradycję i kulturę. W jaki sposób możesz uczyć swoje dziecko języka ojczystego?

Mów do dziecka po polsku – gdy gotujecie, sprzątacie, gracie w gry planszowe, bawicie się. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele różnorodnego słownictwa i konstrukcji gramatycznych przemycasz w ten sposób.

Opowiadaj bajki na dobranoc po polsku – te z Twojego dzieciństwa lub wymyślaj własne, choćby krótkie historie. Momenty z dzieckiem tuż przed snem z pewnością zapadną mu w pamięć. Warto mówić w tym czasie w języku, który jest Ci najbliższy.

Czytaj z dzieckiem po polsku – czytajcie polskie książki lub baśnie. Czytanie sprzyja nauce ortografii i interpunkcji, a przy tym wpływa na wyobraźnię i urozmaica słownictwo.

Kultywuj polskie tradycje – angażuj dziecko w przygotowania świąteczne, opowiedz, jak wyglądało to w Twoim rodzinnym domu. 

Wykorzystuj pomoce naukowe – polskie fiszki, memory czy domino są proste w użyciu i łatwo dostępne – wystarczy je pobrać, wydrukować i wyciąć. Nic nie daje takich efektów, jak nauka przez zabawę. Wykorzystuj także inne pomoce, które pomogą Ci w byciu nauczycielem języka polskiego dla Twojego dziecka.

Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia Polonijki Polonijnej Szkoły Podstawowej?

Jeżeli masz trudność z zaplanowaniem nauki, potrzebujesz rzetelnych materiałów, chcesz, aby Twoje dziecko miało kontakt z nauczycielem i polskojęzycznymi rówieśnikami, skorzystaj z wsparcia Polonijki, która pomoże Ci szczególnie w następujących aspektach:

Systematyczność nauki – materiał podzielony jest na tygodnie nauki; na platformie i w aplikacji pojawiają się przypomnienia o najważniejszych wydarzeniach, a dziecko dodatkowo motywowane jest do nauki w formie odznak i nagród on-line.

Stały kontakt z nauczycielami – Polonijka zapewnia lekcje z całą klasą i w małych grupach, dzięki czemu dziecko ma stały kontakt z nauczycielem.

Nauka przez zabawę – zapisując dziecko do szkoły, otrzymujesz dostęp do quizów, dyktand, interaktywnych zadań, biblioteczki cyfrowej i wielu pomocy edukacyjnych.

Społeczność polonijna – Polonijka umożliwia kontakt z innym dziećmi uczącymi się języka polskiego poza granicami kraju.

Polonijka pomogła zadbać o język ojczysty już tysiącom rodzin. Dowodem na to są opinie zadowolonych rodziców, a także sukcesy naszych uczniów.

Zapis do szkoły to nic prostszego. Wystarczy:

Zarejestrować się na stronie https://rekrutacja.polonijka.edu.pl/dolaczdonas#form-zapisz.

Zakupić pakiet edukacyjny najbardziej dostosowany do potrzeb Twojego dziecka.

Za: www.bialyorzel24.com/polonia-w-ameryce/


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2020-08-31 11:06:20
miniaturka

Bp Mendyk wyraża wdzięczność za 10 lat posługi przewodniczącego KWK KEP

Pan Bóg dał mi szczególną łaskę, aby móc z bliska przyjrzeć się sprawom związanym z nauczaniem religii i katolickim wychowaniem – powiedział bp Marek Mendyk, biskup świdnicki, który przez 10 lat, do ostatnich wyborów podczas 386. Zebrania Plenarnego KEP, pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego.
2020-08-31 11:36:07
miniaturka

Jędrzejów: festiwal muzyki organowej u cystersów – w okrojonej formule

Choć w okrojonej formule i w nieco innym terminie – w jędrzejowskim opactwie cystersów rozpoczął się XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – od wczorajszego koncertu światowej sławy mezzosopranistki Alicji Węgorzewskiej. Koncert był zarazem zwieńczeniem Odpustu Wincentiańskiego w cysterskiej parafii.
2020-08-31 12:05:13
miniaturka

Jasna Góra: pielgrzymowanie w czasie pandemii

Najczęściej sztafetowo i duchowo, przemierzając drogę do lokalnych miejsc kultu, tak wyglądało piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę na święto Matki Bożej Częstochowskiej. Prawie wszystkie tradycyjne pielgrzymki odbyły się, jednak w zmienionej formie i z dostosowaniem się do obowiązujących przepisów sanitarnych.
2020-08-31 13:14:08
miniaturka

KUL - przekazanie insygniów rektorskich

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II 31 sierpnia 2020 r. odbyła się uroczystość przekazania insygniów rektorskich. Urzędujący Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński wręczył berło, będące symbolem władzy rektorskiej, Rektorowi Elektowi ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu.
2020-08-31 13:50:34
miniaturka

Warsztaty dla małżeństw. Dialog w małżeństwie. Czy to możliwe?

Sobotnie warsztaty dla małżeństw w Loretto 60 km od Warszawy dla pragnących odnowienia sweo małżeńskiego dialogu. Dla Boga nie ma nic niemożliwego!
2020-08-31 13:56:31
miniaturka

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II jest ojcem „Solidarności”

„Nie byłoby sierpnia 1980 roku bez czerwca 1979 i pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do umiłowanej Polski. Papież jest ojcem Solidarności” – napisał kard. Stanisław Dziwisz w oświadczeniu z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.