Doświadczenia kobiet wykorzystywanych seksualnie w dzieciństwie zainspirowały Urszulę Nawrot do podjęcia tematu w filmie "Umbra" (2015). Film jest próbą przedstawienia stanu wewnętrznego molestowanych kobiet. Jego metaforyczna forma i symbolika wynika bezpośrednio ze sposobu opisywania odczuć przez ofiary, jak i z obrazów, jakie pojawiały się w ich snach.
Na pokaz filmu „Umbra” w reżyserii Urszuli Nawrot oraz panel dyskusyjny z reżyserką oraz z psychoterapeutką Marią Dekert. zaprasza Ośrodek Plaster Miodu, „Fundacja Światło-Życie” Ośrodek w Warszawie oraz Duszpasterstwo Akademickie ARKA. Seminarium "Trauma nadużycia seksualnego" rozpocznie się we wtorek 3 grudnia br. o godz. 17.00 w domu akademickim przy ul. Grochowskej 194/196. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale z racji na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy: osrodek@plastermiodu.waw.pl lub przez formularz kontaktowy https://plastermiodu.waw.pl/kontakt/
- Film „Umbra” uważam za niezwykle ważny: poprzez artystyczną metaforę, wieloznacznie, a zarazem dobitnie pokazuje, jak wielkim złem jest nadużycie seksualne dziecka - mówi prof. dr hab. Bogdan de Barbaro. - Dziecko nie rozumie co się dzieje, jest krzywdzone, a czuje się winne. Molestowane dziecko odnosi głębokie rany psychiczne, zraniony zostaje jego autoportret fizyczny, duchowy, emocjonalny i seksualny.
"Umbra" zdobyła 19 nagród na międzynarodowych festiwalach za formę, reżyserię, grę aktorską, nowatorstwo, jak i za wpływ na psychologię (na festiwalu The Most Important Films and Scripts in the World 2019. Impact on Psychology).
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: