Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-02 21:00
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Spotkanie Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

W sobotę, 2 października odbyło się zebranie plenarne Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy. Tematem spotkania była refleksja nad duszpasterstwem wśród Polonii w dobie pandemii, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wnioski duszpasterskie płynące z przeżywanego obecnie czasu. Obradom przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W spotkaniu brali udział reprezentanci duszpasterskich środowisk polonijnych – osoby duchowne, zakonne i świeckie.

W trakcie obrad przytoczono przykłady duszpasterskich ośrodków polonijnych, w których kryzys wywołany pandemią COVID-19 stał się bodźcem prowadzącym do rozwoju wiary, a nawet do nawrócenia. Doświadczeniami duszpasterskimi podzielili się duchowni pracujący z polskimi emigrantami w Anglii, w Niemczech, we Francji i w Belgii.

Podkreślono wdzięczność wszystkim duszpasterzom – osobom duchownym, konsekrowanym i świeckim, którzy w czasie pandemii nieśli pomoc i wsparcie Polonii na całym świecie, zaznaczając stałą potrzebę nowych duszpasterzy, którzy podjęliby pracę wśród Polonii.

W wydanym po spotkaniu komunikacie członkowie rady wymienili najważniejsze polonijne wyzwania duszpasterskie, którymi uznano: towarzyszenie wiernym doświadczającym słabości duchowej i fizycznej, formowanie świeckich do aktywnego uczestnictwa we wspólnocie Kościoła oraz duszpasterstwo rodziców.

Pełna treść Komunikatu wydanego po zebraniu plenarnym Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy:

                              KOMUNIKAT

Zebranie Plenarne Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

Dnia 2 października br. odbyło się zebranie (on line) Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy (dotychczas Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej). PRDE zrzesza kilkadziesiąt osób – duchownych, sióstr zakonnych i świeckich, reprezentujących duszpasterstwo polskojęzyczne w krajach europejskich. Jej przewodniczącym jest Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Przedmiotem całodniowego spotkania PRDE, prowadzonego przez biskupa Wiesława Lechowicza, była refleksja nad duszpasterstwem wśród Polonii w dobie pandemii, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wnioski duszpasterskie płynące z przeżywanego obecnie czasu.

Inspiracją do dyskusji stały się referaty wygłoszone przez ks. dr. Przemysława Sawę (Eucharystia i Ewangelizacja „w” i „po” pandemii) i ks. dr. hab. Przemysława Artemiuka (Być otwartymi drzwiami. Kościół po pandemii).

Doświadczeniami duszpasterskimi podzielili się duchowni pracujący z polskimi emigrantami w Anglii (ks. Romuald Szczodrowski), w Niemczech (ks. Rafał Wasielewski), we Francji (ks. Jarosław Koch TChr) i w Belgii (ks. Damian Kopytto OMI).

Członkowie Rady uznali za najważniejsze duszpasterskie wyzwania: prowadzenie duszpasterstwa przez duchownych w charakterze służby, towarzyszenie wiernym doświadczającym słabości duchowej i fizycznej, formowanie świeckich do uczestnictwa i odpowiedzialności we wspólnocie Kościoła, praca w mniejszych wspólnotach, grupach i stowarzyszeniach oraz duszpasterstwo rodziców, służące kształtowaniu wiary ich dzieci. W trakcie obrad podano przykłady z duszpasterskich ośrodków polonijnych, potwierdzających, że kryzys może stać się bodźcem prowadzącym do rozwoju wiary, a nawet nawrócenia.

Spotkanie zakończyła modlitwa różańcowa za Polonię i jej duszpasterzy.

Członkowie PRDE wyrażają wdzięczność wszystkim duszpasterzom – osobom duchownym, konsekrowanym i świeckim, którzy w dobie pandemii dają świadectwo apostolskiej gorliwości i ewangelicznej posługi. Doceniając rolę duchownych we wspólnotach polonijnych, zwracają się do wspólnoty Kościoła w Polsce z prośbą o dalsze wspieranie duszpasterstwa polskojęzycznego w postaci księży udających się do pracy wśród Polonii.

Warszawa, 2 października 2021 r.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2021-10-02 14:15:50
miniaturka

Papież: odważnie realizujmy marzenie o świecie bez głodu

„Zostawcie za sobą rutynę i fałszywe iluzje i zregenerujcie ten wstrząśnięty pandemią świat”. Z tym apelem papież Franciszek zwrócił się do młodzieży uczestniczącej w Rzymie w Światowym Forum Żywnościowym, organizowanym przez Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO.
2021-10-02 15:38:10
miniaturka

Premier: cywile opuszczający powstańczą Warszawę zostawili za sobą całe życie

Cywile opuszczający powstańczą Warszawę nie wiedzieli, jaki czeka ich los, zostawili za sobą całe życie – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.
2021-10-02 15:50:27
miniaturka

Papież do wspólnoty Wiara i Światło: wasze proroctwo jest dziś jeszcze ważniejsze

Papież Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie członków międzynarodowego ruchu Wiara i Światło, zrzeszającego osoby z upośledzeniem umysłowym, ich rodziny i przyjaciół. Około pięćdziesięcioosobowa delegacja przybyła na spotkanie z papieżem z okazji jubileuszu wspólnoty.
2021-10-02 21:08:17
miniaturka

Prezydent: podczas Powstania Warszawskiego wyjątkowo okrutny los spotykał kobiety

Wśród ludu Warszawy podczas powstania wyjątkowo okrutny los spotykał kobiety; wszystkie największe dramaty powstania pisane były krwią zabijanych, zamęczonych, bestialsko krzywdzonych kobiet – napisał prezydent Andrzej Duda w dniu odsłonięcia pomnika „Kobietom Powstania Warszawskiego”.
2021-10-02 21:18:02
miniaturka

Konkurs Chopinowski znów dostępny na YouTube

2 października to dzień rozpoczęcia długo wyczekiwanej 18. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Po raz kolejny to wyjątkowe wydarzenie można zobaczyć na YouTube, a wszystkie transmisje koncertów oglądać na żywo na kanale Instytutu Chopina.
2021-10-02 21:43:42
miniaturka

O. Jaromi OFMConv: potrzebujemy świeckich ekologów katolickich

„Jak świat może być zdrowy – również w sensie ekologicznym – jeżeli my, jako społeczność ludzka, tak bardzo chorujemy i nie chcemy, by Ziemia była wspólnym gościnnym domem dla wszystkich?” – pyta o. Stanisław Jaromi OFMConv, franciszkanin od lat zaangażowany w aktywność ekologiczną.