Strona główna
opoka.org.pl
2023-09-18 15:25
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Zakończył się VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych

Spotkanie to było bardzo wartościowe. Rodzina i małżeństwo to wielkie wartości, których nie można zagubić, ale trzeba z troską pielęgnować – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, podsumowując kończący się Kongres Rodzin Polonijnych, który odbył się w dniach 15 - 17 września br. w Gdańsku. W Kongresie wzięło udział blisko 500 osób z 28 krajów. Kongres odbył się pod hasłem: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w Rodzinę”.

Organizatorem Kongresu była Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Kongres został objęty honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Tegoroczny Kongres Rodzin Polonijnych odbył się w formie hybrydowej – stacjonarnie w Gdańsku oraz online. Głównym miejscem obrad Kongresu była Sana Plenarna Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. Wśród uczestników były m.in. osoby z Niemiec, Francji, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Litwy, Węgier, Mołdawii, Gruzji, Białorusi i Ukrainy, Malty, Kazachstanu, Szwecji, Islandii i Holandii. 

FOTO GALERIA

VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych rozpoczął się w piątek 15 września Mszą św. w kościele pw. Św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem Abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.  W Eucharystii udział wzięli również metropolita gdański abp Tadeusz Wojda oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, duszpasterze polonijni i licznie zebrani uczestnicy Kongresu.

  Arb Stanisław Gądecki przewodniczył Mszy Świętej inaugurującej Kongres Rodzin Polonijnych

Do uczestników Kongresu słowo skierował Pan Prezydent Andrzej Duda w oficjalnym liście odczytanym przez pana Piotra Karczewskiego, Doradcę Prezydenta RP. 

List Prezydenta RP na VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku

Wśród przybyłych gościliśmy także Pana Ministra Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, który w uznaniu szczególnych zasług w zakresie umacniania polskiej tożsamości za granicą wręczył s. Edycie Rychel MChR Odznakę Honorową Prezesa Rady Ministrów.

W czasie inauguracji Kongresu głos zabrali także obecni duszpasterze, Metropolita Gdański ks. Abp. Tadeusz Wojda i Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej ks. bp. Piotr Turzyński, wprowadzając uczestników w temat polskiej rodziny na emigracji. Biskup Turzyński  podkreślił, że tożsamość polskiej rodziny zakorzeniona jest w wierze chrześcijańskiej i polskości. Zaznaczył, że w polski etos wpisują się postawy takiej jak o. Kolbe, który ofiarował siebie, by ojciec mógł wrócić do żony i dzieci, Stanisławy Leszczyńskiej, która odebrała 3 tys. porodów w Auschwitz czy Marianny Biernackiej, która poświęciła się za ciężarną synową. – W tę tradycję wpisuje się też rodzina Ulmów – powiedział. – Z tego wyrastamy. Problemem jest wierność tym korzeniom – dodał.

„Wybrać małżeństwo i rodzinę” – Światowy Kongres Rodzin Polonijnych

Do współtworzenia warsztatów i wykładów zaproszono wielu znanych prelegentów i osoby zaangażowane na co dzień w pomoc małżonkom i rodzinom. O problemach i wyzwaniach, z jakimi boryka się rodzina dziś – mówił ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak z Akademii Katolickiej w Warszawie. Dr inż. Jacek Pulikowski z Duszpasterstwa Rodzin w Poznaniu wygłosił wykład pt. „Dzieci – inwestycją i źródłem szczęścia w rodzinie”. O budowaniu relacji z dzieckiem mówiła s. dr Maria Kwiek UJSK.

PRELEGENCI

Podczas Kongresu podejmowano tematy: „Wybrać małżeństwo i rodzinę”, „Budowanie dobrych relacji w rodzinie”, „Wyzwolić siły dobra”, „Jak pielęgnować życie polskich rodzin na emigracji” oraz „Ocalić dzieci i młodzież to nasze „Westerplatte””. Każdy z uczestników po zakończonym panelu konferencji, mógł wybrać odpowiadające mu spersonalizowane warsztaty i konsultacje.

KONGRES RODZIN POLONIJNYCH - PROGRAM

W trakcie trwania Kongresu przedstawiciele wspólnot, stowarzyszeń i liczni wystawcy mieli możliwość zaprezentowania swojej działalności oraz sprzedaży własnych artykułów. Szeroko zakrojoną działalność KUL dla rodzin i Polonii przedstawił zgromadzonym ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, Rektor KUL.

Rektor KUL do rodzin polonijnych

Wykłady i prelekcje na Kongresie uwieńczyło wręczenie medali „ Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie polskich emigrantów. Przewodniczący KEP, ks. abp Stanisław Gądecki uhonorował Ośrodek” Marianum” – Centrum Ruchu Światło- Życie w Carlsbergu, Instytut Studiów nad Rodziną im. Abp. Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach, Dom Samotnej Matki im. Św. Rodziny w Chicago prowadzony przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, ks. dr Władysława Szewczyka, państwa Irenę i Jerzego Grzybowskich oraz państwa Elżbietę i Bogumiła Mura. 

Przewodniczący Episkopatu wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia”

Poza częścią naukową i warsztatową, w piątkowy wieczór uczestnicy mieli możliwość udziału w przygotowanej przez Fundację R7B modlitewnej strefie KIBEHO, dotyczącej objawień Maryi w Kibehoi formacji duchowej w rodzinach. Po wspólnym różańcu do Siedmiu Boleści Matki Bożej odbył się koncert misyjnych piosenek dziecięcej scholii „Armia Pana”. Podczas Kongresu każdy mógł dołączyć się do całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w specjalnie przygotowanej kaplicy.

W drugim dniu spotkania, po Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, odbyła się sesja pt. „Wyzwolić siły dobra”, w czasie której prelegenci zastanawiali się m.in. nad głównymi aspektami zmian we współczesnych rodzinach, mówili o rodzinach w kryzysie, o zjawisku samotności w rodzinie czy o młodzieży.

Jak pielęgnować życie polskich rodzin na emigracji? Na to pytanie odpowiadali uczestnicy głównego kongresowego panelu. Uczestniczyli w nim: ks. dr Władysław Szewczyk, twórca poradnictwa rodzinnego w Polsce i dla emigracji polskiej, założyciel Poradni Specjalistycznej Arka i Telefonu Zaufania w Tarnowie w 1981 r., ks. dr hab. Jarosław Jęczeń z KUL, ks. dr hab. Józef Młyński, profesor UP w Krakowie oraz UKSW w Warszawie, dr n. med. Izabela Limburska-Czekaj z poradni Rodzinnej „Familia Vera” w Glasgow, Elwira i Wojciech Pniewscy z Fundacji School and Family, Małgorzata i Daniel Mazurek, organizatorzy rekolekcji oraz akcji ewangelizacyjnych dla Polonii, Barbara Mazur z Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu, s. Barbara Sajnok, ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego na Białorusi oraz .Adriana i Marcin Uchańscy z Poradni Rodzinnej w Coventry.

W sobotę wieczorem, w przeddzień 84 rocznicy inwazji Związku Sowieckiego na Polskę, w Kościele św. Jana, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku rodziny mogły uczestniczyć w koncercie orkiestry MŁODZI - POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego. Razem z orkiestrą wystąpili znani artyści: Anna Lasota, Joachim Mencel, Szymon Tadla, Łukasz Kluczniak, Szymon Madej, Paweł Wszołek, Justyna Stankiewicz, Paulina Glinka, Marcin Jajkiewicz, Anna Madej, Hania Madej, Hania Bendowska i Michał Bąk. Warsztaty oraz projekt MŁODZI- POLSCY realizowany jest pod Patronatem Honorowym Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, Pana Jana Dziedziczaka. 

Koncert orkiestry MŁODZI-POLSCY

W niedzielę, 17 września w ostatnim dniu Kongresu Rodzin Polonijnych, małżeństwa i całe rodziny wzięły udział w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie. W tym miejscu słynącym licznymi łaskami, uczestnicy powierzali siebie i wszystkie polskie rodziny Najświętszej Maryi. Uroczystej Mszy świętej na zakończenie Kongresu przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, a homilię wygłosił bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Ostatnie chwile Kongresu na polanie przy Sanktuarium uczestnicy spędzili na rodzinnym pikniku z wieloma atrakcjami dla dzieci.

Czas Kongresu dla polskich małżonków i rodzin stał się okazją do pogłębienia wiedzy, umiejętności budowania relacji a także przestrzenią dla wzrostu wiary. Dla wielu była to też pomoc w przezwyciężaniu małżeńskich kryzysów. Umocnieni świadectwem innych rodziców i małżonków, swoje doświadczenie piękna powołania małżeńskiego oraz wartości rodziny, uczestnicy zaniosą do swoich domów i swoich środowisk.

Zdobytą na Kongresie wiedzą będziemy się dzielić


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-09-13 10:26:50
miniaturka

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP odbyła zebranie robocze

W Gnieźnie obradowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski
2023-09-15 08:30:46
miniaturka

VII Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych – Jedność 2023

Od 11 do 13 września miała miejsce VII Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych – Jedność 2023. Tegoroczny temat spotkania dotyczył zagadnienia „Lekcji religii w społeczeństwie wielokulturowym”.
2023-09-18 17:20:21
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia”

W pierwszym dniu Kongresu Rodzin Polskich i Polonijnych w Gdańsku, 15 września br., Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym w pracy na rzecz małżeństw i rodzin żyjących na emigracji.
2023-09-18 19:22:32
miniaturka

List Prezydenta RP do uczestników Kongresu

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do Gdańska na VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. Z radością witam w kraju wszystkich rodaków z zagranicy. Chcę dzisiaj podziękować Państwu za wierność polskiemu dziedzictwu, zachowywanie tożsamości narodowej, kultywowanie wartości chrześcijańskich i etosu rodziny. Tworzą one mocny fundament, na którym opieramy przyszłość naszej wspólnoty - napisał w liście skierowanym do uczestników Kongresu Prezydent RP Andrzej Duda..
2023-09-19 10:01:06
miniaturka

Komunikat po posiedzeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

W Licheniu Starym, w dniu 18 września 2023 odbyło się spotkanie członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Głównym motywem spotkania było podjęcie refleksji nad tematem przyszłości katechezy w Polsce.
2023-09-21 10:11:25
miniaturka

Na religijność w Polsce będą miały wpływ wydarzenia, których nie da się przewidzieć

Uwarunkowania pracy w polskich parafiach były tematem pierwszej sesji Kongresu „Parafia jutra”, który rozpoczął się 19 września w Licheniu. Prof. Mirosława Grabowska przedstawiła dane, z których wynika że w społeczeństwie polskim następuje powolny spadek poziomu wiary religijnej i szybszy spadek poziomu praktykowania, co oznacza, że w coraz większym stopniu w naszym kraju zaczyna sprawdzać się teoria sekularyzacji.