Strona główna
opoka.org.pl
2023-08-10 10:53

Osiemnaście wykładów o encyklikach Jana Pawła II dostępnych w sieci

Jakie są najważniejsze dary Kościoła? Czym jest Odkupienie? Jaki jest sens istnienia? Czym jest prawda? Dlaczego istnieje zło? Co czeka nas po życiu ziemskim? Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik. W każdej z nich odnosi się wprost do najważniejszych pytań dotyczących ludzkiej egzystencji i życia Kościoła.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

10 sierpnia 2023 r. Teologia Polityczna oddaje do dyspozycji internautów ostatni, osiemnasty wykład z cyklu „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee”. Prelekcję dotyczącą ostatniej encykliki Jana Pawła II „Ecclesia de Eucharistia” („O Eucharystii w życiu Kościoła”) wygłosi o. Dominik Jurczak OP.

Wykład „Ecclesia de Eucharistia” zamyka kilkumiesięczny cykl, w którym trzynastu wybitnych teologów i historyków na zaproszenie Teologii Politycznej, na nowo zgłębia naukę i encykliki św. Jana Pawła II. „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee” to czternaście wykładów poświęconych każdej encyklice z osobna, a ponadto cztery wykłady dotyczące pielgrzymek i historii pontyfikatu, co pozwala dostrzec ich znaczenie w szerszej perspektywie.

Cykl „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee” to uczta intelektualna zarówno dla tych, którzy poszukują uporządkowanej, akademickiej refleksji nad podstawowymi zagadnieniami teologii, eklezjologii, jak i dla osób szukających odpowiedzi na zasadnicze pytania w swoim życiu. Wykłady powstały z myślą o każdym, kto chciałby głębiej poznać nauczanie Jana Pawła II, w tym o studentach, katechetach, duchownych.

Wykłady wygłosili ks. prof. Jerzy Szymik, ks. prof. Robert Skrzypczak, o. prof. Jarosław Kupczak OP, prof. Dominika Żukowska-Gardzińska, prof. Michał Gierycz, o. prof. Michał Paluch OP, prof. Paweł Skibiński, prof. Barbara Strzałkowska, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, bp prof. Jacek Grzybowski, o. prof. Jacek Salij OP, s. dr hab. Joanna Nowińska, prof. Rafał Łętocha, o. dr Dominik Jurczak OP.

„Idąc drogą bliskiego nam świętego Jana Pawła II, chcielibyśmy spróbować zejść głębiej – przemyśleć Jego pontyfikat na nowo. Mamy nadzieję, że wykłady pomogą tym wszystkim, którym głębia niestraszna” – mówi Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny Teologii Politycznej, dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, Angelicum w Rzymie.

„To właśnie w owych encyklikach najbardziej krystalicznie wybrzmiała jego [Jana Pawła II] ewangeliczna mądrość, potęga duchowa, genialność diagnozy współczesności. Przede wszystkim to, za co najbardziej go kochamy i co jest nam najbardziej pomocne w codzienności — mianowicie to, że jest przewodnikiem po trudnych drogach tego, co się nazywa życie. Dlatego powtórzę za św. Augustynem: »tolle, lege«. Bierz i czytaj – mówi ks. prof. Jerzy Szymik, jeden z prelegentów serii wykładów przybliżających naukę i pontyfikat Jana Pawła II.

Wykłady cyklu „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee”:

➤ „Pontyfikat JP2: 1978-1989 – Paweł Skibiński
➤ „Redemptor hominis” – ks. Jerzy Szymik
➤ „Dives in Misericordia” – o. Jarosław Kupczak OP
➤ „Laborem exercens” – Rafał Łętocha
➤ „Slavorum apostoli” – Dominika Żukowska-Gardzińska
➤ „Pielgrzymki JP2 do Polski 1978-1989” – Paweł Skibiński
➤ „Dominum et vivificantem – ks. Robert Skrzypczak
➤ „Redemptoris Mater” – o. Michał Paluch OP
➤ „Sollicitudo rei socialis” – ks. Piotr Mazurkiewicz
➤ „Pontyfikat JP2: 1990-2005” – Paweł Skibiński
➤ „Redemptoris missio” – Barbara Strzałkowska
➤ „Centesimus annus” – o. Jacek Salij OP
➤ „Veritatis splendor” – o. Jarosław Kupczak OP
➤ „Evangelium vitae” – Michał Gierycz
➤ „Pielgrzymki do Polski 1990-2005” – Paweł Skibiński
➤ „Ut unum sint” – s. Joanna Nowińska
➤ „Fides et ratio” – bp Jacek Grzybowski
➤ “Ecclesia de Eucharistia” – o. Dominik Jurczak OP

Osiemnasty wykład, poświęcony jest ostatniej encyklice Jana Pawła II „Ecclesia de Eucharistia” („O Eucharystii w życiu Kościoła”), jest okazją do refleksji nad tym, czym jest Eucharystia, jak należy ją rozumieć w życiu Kościoła, w jaki sposób buduje ona Kościół. Prelekcję wygłosi o. Dominik Jurczak OP. Emisja wykładu 10 sierpnia 2023 r., godz. 18:00, na kanale YT Teologii Politycznej oraz Spotify.

za: e-kai.pl https://www.ekai.pl/osiemnascie-wykladow-o-encyklikach-jana-pawla-ii-dostepnych-w-sieci/

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-08-03 14:11:10
miniaturka

"Być Polakiem" Gala Finałowa XIII Edycji Konkursu

W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się XIII gala konkursu „Być Polakiem”. Dzieci, młodzież oraz nauczyciele ze szkół polonijnych na całym świecie odebrali nagrody i upominki. Na konkurs wpłynęło ponad 1200 prac z 37 krajów. Uczniowie przygotowywali na konkurs prace w jednym z trzech formatów: pracy plastycznej, pracy literackiej w języku polskim lub filmu wideo o konkretnej tematyce. Przedmiotem konkursu dla nauczycieli było natomiast przygotowanie konspektu lekcji gramatycznej.
2023-08-03 14:57:42
miniaturka

KONGRES RODZIN POLSKICH I POLONIJNYCH

W dniach 15-17 września 2023 roku odbędzie się w Gdańsku Światowy Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany ”Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w Rodzinę. Do udziału w Kongresie zapraszamy Rodziny Polskie i Polonijne. Kongres Rodzin odbędzie się w formie hybrydowej: stacjonarnie w Gdański oraz w formie online (częściowa transmisja Kongresu). Referaty przygotowywane przez specjalistów w zakresie tematyki rodzinnej dostarczą uczestnikom wielu cennych informacji o tym jak budować szczęśliwe rodziny. W ramach Kongresu przewidziane są także różne warsztaty oraz konsultacje indywidualne ze specjalistami.
2023-08-10 07:36:51
miniaturka

Kolejny numer biuletynu „Anamnesis”

W bieżącym roczniku biuletynu „Anamnesis” ukazał się kolejny, 114. numer
2023-08-14 07:36:25
miniaturka

Ks. Studenski o śp. prof. Śnieżyńskim: wykształcił dobrych kilka pokoleń księży

„Był niezwykłym wykładowcą, wspaniałym metodykiem, zawsze miał swoje zdanie, praktycznie i precyzyjnie przygotowywał do pracy katechetycznej. Wykształcił dobrych kilka pokoleń księży” – wspomina zmarłego 10 sierpnia br. prof. dr. hab. Mariana Śnieżyńskiego jego wychowanek i uczeń ks. dr Marek Studenski, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
2023-08-18 10:19:17
miniaturka

Obchody 15 sierpnia na „Concorde” w Paryżu

Jak co roku Polonia francuska 15 sierpnia wzięła udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia NMP i Święta Wojska Polskiego, które odbyły się w parafii na „Concorde” w Paryżu, przeżywającej tego dnia uroczystości odpustowe. Mszy św. patriotycznej o godz. 11:00 przewodniczył wieloletni administrator Seminarium Polskiego w Paryżu ks. prałat dr Krystian Gawron.
2023-08-21 20:52:09
miniaturka

WSPÓLNOTA SŁUCHAJĄCA I EWANGELIZUJĄCA XIII Tydzień Wychowania

Tegoroczny, XIII już Tydzień Wychowania przeżywamy w kontekście czasowym dwóch ważnych wydarzeń