Strona główna
opoka.org.pl
2024-02-09 15:54
Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Posiedzenie Zespołu KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

W piątek, 9 lutego, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, odbyło się spotkanie członków i konsultorów Zespołu KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Kraje takie jak Wielka Brytania, Francja, czy Niemcy otrzymają relikwie bł. Rodziny Umów z Markowej, które będą pielgrzymowały po parafiach polonijnych” – zapowiedział w trakcie obrad bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Foto galeria

Jak podkreślił bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w niemieckich parafiach polonijnych peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów będzie polegała na tygodniowych spotkaniach różnych wspólnot modlitewnych, podczas których jeden dzień będzie specjalnie dedykowany dla osób spoza Polonii. „Chodzi o to, aby pozostali mogli poznać historię Rodziny Ulmów i pomodlić się wspólnie za ich wstawiennictwem” – powiedział bp Turzyński. „Będzie to czas na integrację, ale przede wszystkim na pokazanie pięknej Rodziny, która ofiarnie potraktowała swoją wiarę i służyła Żydom, ocalając ich, płacąc za to najwyższą cenę, swoje życie” – nadmienił Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Bp Turzyński: Relikwie Rodziny Ulmów będą peregrynować wśród Polonii

Podczas obrad Zespołu KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podsumowano m.in. ubiegłoroczny udział młodzieży polonijnej w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie oraz Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku. „Grupa polsko-polonijna na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie liczyła 600 osób, a Światowy Kongres Rodzin Polonijnym w Gdańsku zgromadził 500 osób z 28 krajów, ponadto około 300 osób uczestniczyło w nim online” – powiedział bp Turzyński.

Wśród problemów, które zostały poruszone w trakcie obrad, znalazła się kwestia formacji kapłańskiej wśród duchownych posługujących dla Polonii. „Ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, poinformował dziś, że udało się już zorganizować grupy dzielenia i grupy formacji wśród księży, którzy razem spotykają się na modlitwie. Jest bardzo cenne, żeby umacniać siebie i inspirować się nawzajem w swojej misji” – powiedział bp Turzyński. „Te spotkania mają wymiar synodalny, ponieważ księża polonijni angażują się także we wszelkie działania parafialne oraz integrują świeckie wspólnoty” – dodał.

Zespół KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podjął również temat przygotowań do obchodów Roku Świętego 2025 oraz przypadającej w następnym roku 80. rocznicy wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego w Dachau. Bp Piotr Turzyński zapowiedział, że główne obchody rocznicy wyzwolenia KZ Dachau będą organizowane przez Konferencję Episkopatu Niemiec i Archidiecezję Monachium i Fryzyngi.

Bp Turzyński po spotkaniu Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

BP KEP

emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-01-31 11:01:14
miniaturka

Komisja Duszpasterstwa KEP obradowała nad programem duszpasterskim na lata 2024/2025

Program duszpasterski na lata 2024/2025 był głównym tematem dorocznego posiedzenia Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 30-31 stycznia br. odbyło się w ośrodku formacyjnym diecezji opolskiej Rybak w Głębinowie. Obradom przewodniczył bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji.
2024-02-05 09:31:25
miniaturka

Dzień Życia Konsekrowanego wśród Polonii

2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Kapłani, siostry i bracia ze wspólnot zakonnych posługujących w Archidiecezji Chicago zgromadzili się w Bazylice pw. św. Jacka na uroczystej Eucharystii. Świętowanie zostało przedłużone przy wspólnym posiłku oraz świadectwami dzieł, które obecne wspólnoty zakonne podejmują dla opieki duchowej Polonii. Bogu niech będą dzięki za każdą osobę konsekrowaną.
2024-02-07 09:35:51
miniaturka

W Sekretariacie KEP gościł bp Paul McAleenan z Konferencji Episkopatu Anglii i Walii

Duszpasterska troska o Polaków mieszkających na Wyspach była głównym tematem spotkania bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, z bp. Paulem McAleenanem, z Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, odpowiedzialnym za duszpasterstwo migrantów. Podczas dwudniowej, 5-6 lutego, wizyty Biskupowi towarzyszył ks. Christopher Thomas, sekretarz Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii. W spotkaniu wzięli również udział ks. Bogdan Kołodziej, rektor Polskiej Misji Katolickiej, oraz ks. Artur Strzępka, kanclerz Polskiej Misji Katolickiej w Anglii.
2024-02-10 09:00:30
miniaturka

Nowy numer biuletynu „Anamnesis”

Ukazał się pierwszy numer kolejnego rocznika biuletynu „Anamnesis”
2024-02-10 09:06:42
miniaturka

15 lutego, godz. 11:00 – Konferencja prasowa o nauczaniu religii w szkole

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski zaprasza na konferencję prasową o nauczaniu religii w szkole. Konferencja odbędzie się 15 lutego 2024 r. (czwartek) o godz. 11:00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski (Warszawa, Skwer kard. S. Wyszyńskiego 6, sala 16). W konferencji wezmą udział...
2024-02-12 15:55:05
miniaturka

W Sekretariacie KEP obradowało Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

W dniach 9-11 lutego br., w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, obradowało Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Polonijna Rada Duszpasterska Europy zrzesza kilkadziesiąt osób – duchownych, sióstr zakonnych i świeckich, reprezentujących duszpasterstwo polskojęzyczne w krajach europejskich. Na czele Rady stoi Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji, którego wspiera Prezydium Rady.