Strona główna
opoka.org.pl
2024-02-07 09:09
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polski

W Sekretariacie KEP gościł bp Paul McAleenan z Konferencji Episkopatu Anglii i Walii

Duszpasterska troska o Polaków mieszkających na Wyspach była głównym tematem spotkania bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, z bp. Paulem McAleenanem, z Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, odpowiedzialnym za duszpasterstwo migrantów. Podczas dwudniowej, 5-6 lutego, wizyty Biskupowi towarzyszył ks. Christopher Thomas, sekretarz Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii. W spotkaniu wzięli również udział ks. Bogdan Kołodziej, rektor Polskiej Misji Katolickiej, oraz ks. Artur Strzępka, kanclerz Polskiej Misji Katolickiej w Anglii.

Bp Turzyński o wizycie bp. Paula McAleenana z Konferencji Episkopatu Anglii i Walii

Bp Turzyński przyznał, że podczas dwudniowej, 5-6 lutego, wizyty bp. McAleenana w Warszawie, udało się omówić kilka kwestii związanych z duszpasterstwem Polaków na Wyspach. „Bp McAleenan jest bardzo życzliwy. Zawsze możemy na niego liczyć. Wszystkie sprawy związane z duszpasterstwem Polaków w Anglii są z nim konsultowane. Również podczas tej wizyty omówiliśmy i wyjaśniliśmy kilka ważnych kwestii” – powiedział bp Turzyński.

W rozmowie z Biurem Prasowym KEP bp Paul McAleenan podkreślił, że Polska Misja Katolicka, która od dekad obecna jest w życiu Kościoła na Wyspach, jest tam życzliwie przyjmowana i potrzebna. „Takie duszpasterstwo jest niezwykle ważne, ponieważ ludzie najlepiej modlą się w języku ojczystym, języku swojego dzieciństwa. Polacy są mile widziani w parafiach i ubogacają nasz Kościół” – powiedział.

Biskup pomocniczy Westminsteru przyznał, że każda wspólnota wnosi coś w życie Kościoła, a jego zdaniem Polaków w sposób szczególny wyróżniają „pobożność i stabilność w duszpasterstwie oraz pewna ortodoksja, która przejawia się w zgodności z doktryną i nauczaniem Kościoła”. Bp McAleenan dodał również, że tym, co wyróżnia polskie wspólnoty, jest szacunek do Najświętszego Sakramentu podczas Mszy św. i adoracji. „Ta pobożność przekłada się na społeczeństwo, w którym funkcjonują na co dzień. Mieszkając wśród Anglików dzielą się z nimi wartościami, którymi żyją, w które wierzą. To niezwykle cenne” – powiedział.

Spotkania organizowane są systematycznie i odbywają się naprzemiennie w Polsce i w Anglii. Jak przyznał ks. Kołodziej, są one wyrazem duszpasterskiej troski o Polaków mieszkających na Wyspach. „Dzielimy się wówczas doświadczeniem wiary na emigracji i rozmawiamy zarówno o potrzebach, jak i o trudnościach, jakie stoją przed nami” – powiedział Rektor Polskiej Misji Katolickiej.

Ks. Kołodziej przyznaje, że nie jest łatwo duszpastersko zadbać o istniejące parafie. „Brakuje nam duszpasterzy. Mamy we wspólnotach bardzo dużo młodych ludzi i widać w nich głód Boga. Jest wielu Polaków, którzy wyjechali z różnych powodów. Są to osoby, które tutaj w Polsce praktykowały wiarę i chcą też tam nią oddychać. Chcą się modlić w języku serca, w języku ojczystym. Nasze parafie potrzebują kapłanów” – powiedział ks. Kołodziej.

W Wielkim Poście rozpocznie się peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów po polskich parafiach w Anglii i Walii. „Mamy 74 parafie i chcielibyśmy, aby relikwiarz odwiedził je wszystkie. Chcielibyśmy, aby ta peregrynacja stała się okazją do odnowienia świadomości wartości rodziny i relacji” – podkreślił Rektor.

BP KEP


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-01-27 11:24:20
miniaturka

Nastolatki 3.0. Co dzieci robią w sieci?

Wydawnictwo WAM oraz Fundacja Świętego Józefa KEP zapraszają na webinar: „Nastolatki 3.0. Co dzieci robią w sieci?” 6 lutego 2024 r. – godz. 19.00-20.30
2024-01-31 11:01:14
miniaturka

Komisja Duszpasterstwa KEP obradowała nad programem duszpasterskim na lata 2024/2025

Program duszpasterski na lata 2024/2025 był głównym tematem dorocznego posiedzenia Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 30-31 stycznia br. odbyło się w ośrodku formacyjnym diecezji opolskiej Rybak w Głębinowie. Obradom przewodniczył bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji.
2024-02-05 09:31:25
miniaturka

Dzień Życia Konsekrowanego wśród Polonii

2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Kapłani, siostry i bracia ze wspólnot zakonnych posługujących w Archidiecezji Chicago zgromadzili się w Bazylice pw. św. Jacka na uroczystej Eucharystii. Świętowanie zostało przedłużone przy wspólnym posiłku oraz świadectwami dzieł, które obecne wspólnoty zakonne podejmują dla opieki duchowej Polonii. Bogu niech będą dzięki za każdą osobę konsekrowaną.
2024-02-09 16:01:29
miniaturka

Posiedzenie Zespołu KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

W piątek, 9 lutego, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, odbyło się spotkanie członków i konsultorów Zespołu KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Kraje takie jak Wielka Brytania, Francja, czy Niemcy otrzymają relikwie bł. Rodziny Umów z Markowej, które będą pielgrzymowały po parafiach polonijnych” – zapowiedział w trakcie obrad bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
2024-02-10 09:00:30
miniaturka

Nowy numer biuletynu „Anamnesis”

Ukazał się pierwszy numer kolejnego rocznika biuletynu „Anamnesis”
2024-02-10 09:06:42
miniaturka

15 lutego, godz. 11:00 – Konferencja prasowa o nauczaniu religii w szkole

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski zaprasza na konferencję prasową o nauczaniu religii w szkole. Konferencja odbędzie się 15 lutego 2024 r. (czwartek) o godz. 11:00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski (Warszawa, Skwer kard. S. Wyszyńskiego 6, sala 16). W konferencji wezmą udział...