Strona główna
opoka.org.pl
2023-12-09 08:30
KWK

„Powstaniec 1863” – filmowy obraz powstańczej walki ks. Stanisława Brzóski na ekranach k

Kluczowe jest to, że taki film powstał; że taki film będzie w polskich kinach od 12 stycznia przyszłego roku, kiedy celebrujemy 160. Rocznicę Powstania Styczniowego - wskazał Tadeusz Syka, reżyser filmu. W główną rolę Ks. Stanisława Brzóski – „ducha Podlasia”, którego obawiała się carska Rosja, kapelana oraz dowódcy ostatniego powstańczego oddziału wcielił się Sebastian Fabijański. Diecezja Siedlecka jest partnerem filmu.

Ponadto na ekranie zobaczymy: Olgierda Łukaszewicza, Daniela Olbrychskiego, Karolinę Szymczak, Ksawerego Szlenkiera, Wiaczesława Boguszewskiego oraz Cezarego Pazurę.

Reżyser i scenarzysta – Tadeusz Syka wskazał, że pierwszy pomysł na taki film zrodził się ze studiów archiwów o bohaterach XIX-wiecznej Polski. Jedną z przesłanek do stworzenia dzieła o takiej tematyce była „luka” w polskiej kinematografii. - Kiedy wybucha wojna na Ukrainie, stwierdzamy, że nie mamy wyjścia. Ten film trzeba zrobić. […] Ponieważ w tym momencie staje się najbardziej aktualną opowieścią. Ten film będzie pokazywał, że 160 lat temu, my – Polacy w czasie Powstania Styczniowego stanęliśmy do zrywu, w którym nie mieliśmy szans ze względu na brak dowódców, broni. Nikt nam nie pomógł. […] Jak zestawimy to z tym, co dzieje się obecnie na wschodzie to widzimy, że jest odwrotnie. Militarnie to powstanie przegraliśmy, ale śmiem twierdzić, że wygraliśmy je mentalnie - wskazał Tadeusz Syka.

Reżyser przypomniał, że weterani Powstania Styczniowego bardzo mocno wspomagali obronę stolicy Polski podczas Wojny Polsko-Bolszewickiej. To oni zaciągali się do armii, aby młodych żołnierzy zaprawić w boju, zmotywować do walki i z nimi ruszyć. - Mimo przegranej, zsyłek na Sybir, Powstańcy Styczniowy wychowali ducha i doczekali się tak naprawdę wygranej nad Bolszewikami w 1920 roku - akcentował twórca filmu.

- Bardzo bym chciał, aby o legendzie, która jest umiejscowiona dosyć regionalnie, dowiedział się cały kraj. Los tego człowieka i jego wartość, postawa i wszystko co ze sobą niósł po prostu na to zasługuje - wskazał odtwórca głównej roli – Sebastian Fabijański.

Jedną z piosenek do filmu nagra Sanah. Utwór będzie nawiązywał do wiersza Marii Konopnickiej „Na grobie rycerz”. Premiera planowana jest na początek grudnia tego roku.

„Powstaniec 1863” to pierwszy od ponad 30 lat film o Powstaniu Styczniowym; to porywająca produkcja zrealizowana z rozmachem, opowiedziana z perspektywy kapelana – generała Stanisława Brzóski, aktywnie walczącego przeciw Imperium Rosyjskiemu. Premiera już 12 stycznia 2024 r.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-12-01 22:44:26
miniaturka

KONKURS BRACTWO OCZAMI MŁODEGO CZŁOWIEKA

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zaprasza do udziału w konkursie pt. „Bractwa religijne oczyma młodego człowieka”. Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Konfraternie – element polskiej tradycji regionalnej i narodowej: dokumentacja, animacja i integracja".
2023-12-04 10:42:23
miniaturka

Polscy oficerowie po długiej tułaczce wracają do domu

W niedzielę 3 grudnia br. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie odbyła się uroczystość pożegnania legendarnego obrońcy Tobruku generała Stanisława Kopańskiego oraz aktywnego działacza polskiej emigracji podpułkownika Stefana Eichlera. Prochy zasłużonych dla Polski oficerów oraz ich małżonek zostały sprowadzone z Wielkiej Brytanii i poczną na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Msza św. żałobna odbędzie się 6 grudnia o godz. 11:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
2023-12-09 08:27:28
miniaturka

Lekcja religii w edukacji domowej

Konferencja naukowa dotycząca zagadnienia lekcji religii w edukacji domowej odbyła się na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
2023-12-12 11:55:01

Szkolenie dla inspektorów ochrony danych

Dnia 11 grudnia 2023 r. w siedzibie KEP w Warszawie odbyło się szkolenie dla inspektorów ochrony danych podmiotów kościelnych, a w szczególności IOD zakonnych i diecezjalnych.
2023-12-14 09:48:24
miniaturka

VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, Bruksela 2024

W dniach od 23 – 25 sierpnia 2024 roku odbędzie się w Brukseli VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany: „Rodzina polonijna – miejscem spotkania i rozwoju”. W czasie Kongresu zostaną podjęte zagadnienia związane z budowaniem i umacnianiem dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacji i rozwiązywania konfliktów, reemigracji oraz tematy dotyczące wychowania i wspierania rozwoju dzieci i młodzieży.
2023-12-15 13:46:32
miniaturka

Rekolekcje adwentowe w Manchester

W dniach 10 - 13 grudnia bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wygłosił rekolekcje adwentowe w Parafii Miłosierdzia Bożego w Manchester. Rekolekcje odbywały się pod hasłem „Wierzę w Kościół". Nauki rekolekcyjne prowadziły przez prawdy wiary o Kościele, o Jego pięknie i trudach, o Jego powszechności i jedności. Jedność z Piotrem, jedności z biskupem, jedność z Pismu i Tradycją.