Strona główna
opoka.org.pl
2023-12-15 13:41
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Rekolekcje adwentowe w Manchester

W dniach 10 - 13 grudnia bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wygłosił rekolekcje adwentowe w Parafii Miłosierdzia Bożego w Manchester. Rekolekcje odbywały się pod hasłem „Wierzę w Kościół". Nauki rekolekcyjne prowadziły przez prawdy wiary o Kościele, o Jego pięknie i trudach, o Jego powszechności i jedności. Jedność z Piotrem, jedności z biskupem, jedność z Pismu i Tradycją.

"Prostujcie ścieżki" - to myśl przewodnia pierwszego dnia rekolekcji, w następnych dniach ks. Biskup podjął tematy:

* Kościół jako Ciało Chrystusa

* Jeden, Święty, Powszechny, Apostolski

* Wy jesteście Ciałem Chrystusa

Trzeba być dumnym z bycia w Kościele, bez pychy, ale cieszyć się, że jestem w tej wspólnocie - ludzi pięknych i świętych, ale także słabych i grzesznych - odkreślał w naukach bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W trakcie rekolekcji przewijały się osoby święte i błogosławione, i te znane, i te mniej znane, i te oficjalnie ogłoszenie, i te które nie znalazły się jeszcze (a może nigdy się nie znajdą) w panteonie oficjalnych świętych.

Spotkanie z św. Mikołajem

Wczoraj w drugą niedzielę Adwentu rozpoczęły się parafialne rekolekcje pt. „Wierzę w kościół”, które prowadzi bp Piotr Turzyński.

Oprócz tego, mając już jednego biskupa, zaprosiliśmy i drugiego, św. Mikołaja, który znalazł chwilę czasu, aby podzielić się „sobą” i prezentami na parafialnej sali. Biskupów powitaliśmy piosenkami, życzeniami i modlitwą.

Św. bp Mikołaj przytargał ze sobą torbę prezentów, którymi obdarował naszych młodszych parafian.

Jakby tego było mało, wieczorem grypa Wojowników Maryi zorganizowała swoje opłatkowe spotkanie, połączone z modlitwą, konferencją i wspólną wieczerzą.

HISTORIA PARAFII

Początki polskiej parafii Miłosierdzia Bożego w Manchester sięgają 1946 r. Przybyły wtedy z Włoch do Manchester i okolicy oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Bryg. Władysława Andersa. Przybył wtedy także do Anglii uczestnik bitwy spod Monte Casino, kapelan 7. Batalionu Saperów, ks. Jan Bas, przyszły twórca i założyciel polskiej parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Manchester.

Przybyli Żołnierze zostali rozlokowani w czterech obozach wojskowych w: Moston, Davyhulme, Crumpsall i Audenshaw. Do żołnierzy z czasem dołączyły rodziny z różnych części świata, a same obozy zamieniły się w hostele. Część byłych żołnierzy wróciła do Polski, jednakże znaczna większość pozostała na Wyspach. Największą przeszkodą do znalezienia pracy lub lepszego stanowiska była brak znajomość języka angielskiego.

Ks. Jan Bas, który przybył do Manchester w lipcu 1947 roku, sprawował od początku opiekę duszpasterską we wszystkich czterech obozach wojskowych. Stwierdził jednak, że żołnierze po uzyskaniu pracy w fabrykach przenosili się coraz liczniej do miasta, do mieszkań prywatnych, aby zorganizować polski ośrodek duszpasterski w samym mieście. Po otrzymaniu potrzebnych zgód, w tym zgody samego ordynariusza diecezji Salford, bp Marshall, i po znalezieniu z wielkim trudem gościny przy kościele św. Albana przy Ancoats Street w Ardwick, oraz pokoju dla siebie na probostwie rozpoczął pracę duszpasterską wśród Polaków, którzy przeszli do cywila.

Czytaj całość...

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-12-09 08:32:04
miniaturka

„Powstaniec 1863” – filmowy obraz powstańczej walki ks. Stanisława Brzóski na ekranach k

Kluczowe jest to, że taki film powstał; że taki film będzie w polskich kinach od 12 stycznia przyszłego roku, kiedy celebrujemy 160. Rocznicę Powstania Styczniowego - wskazał Tadeusz Syka, reżyser filmu. W główną rolę Ks. Stanisława Brzóski – „ducha Podlasia”, którego obawiała się carska Rosja, kapelana oraz dowódcy ostatniego powstańczego oddziału wcielił się Sebastian Fabijański. Diecezja Siedlecka jest partnerem filmu.
2023-12-12 11:55:01

Szkolenie dla inspektorów ochrony danych

Dnia 11 grudnia 2023 r. w siedzibie KEP w Warszawie odbyło się szkolenie dla inspektorów ochrony danych podmiotów kościelnych, a w szczególności IOD zakonnych i diecezjalnych.
2023-12-14 09:48:24
miniaturka

VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, Bruksela 2024

W dniach od 23 – 25 sierpnia 2024 roku odbędzie się w Brukseli VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany: „Rodzina polonijna – miejscem spotkania i rozwoju”. W czasie Kongresu zostaną podjęte zagadnienia związane z budowaniem i umacnianiem dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacji i rozwiązywania konfliktów, reemigracji oraz tematy dotyczące wychowania i wspierania rozwoju dzieci i młodzieży.
2023-12-15 13:51:37
miniaturka

Uroczystości pogrzebowe śp. Ks. Kan. Tadeusza Kordysa

12 grudnia w Parafii Św. Pawła w Leicester odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Tadeusza Kordysa, który prawie ćwierć wieku służył tej lokalnej polskiej wspólnocie. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Piotr Turzyński, Delegat Konferencja Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwo Emigracji Polskiej. Homilię wygłosił Rektor Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii ks. Kan. Bogdan Kołodziej.
2023-12-15 14:55:22
miniaturka

Z posługa duszpasterską we Francji

W dniach od 2 do 7 grudnia br. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przebywał z posługą duszpasterską wśród Polonii i jej duszpasterzy we Francji. Biskup Piotr Turzyński rozpoczął wizytę w Aulnay sous Bois, gdzie w I niedzielę Adwentu przewodniczył Mszy św. i spotkał się z miejscową Polonią. W dniach 4 - 6 grudnia bp Piotr prowadził dni formacyjne dla Księży Chrystusowców posługujących we Francji, Hiszpanii i Portugalii. Spotkanie odbyło się w w Domu PMK w La Ferté sous Jouarre pod Paryżem.
2023-12-21 10:51:24
miniaturka

Nowy numer biuletynu

Ukazał się ostatni numer biuletynu rocznika 2023