Strona główna
opoka.org.pl
2023-12-07 14:31
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Z posługa duszpasterską we Francji

W dniach od 2 do 7 grudnia br. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przebywał z posługą duszpasterską wśród Polonii i jej duszpasterzy we Francji. Biskup Piotr Turzyński rozpoczął wizytę w Aulnay sous Bois, gdzie w I niedzielę Adwentu przewodniczył Mszy św. i spotkał się z miejscową Polonią. W dniach 4 - 6 grudnia bp Piotr prowadził dni formacyjne dla Księży Chrystusowców posługujących we Francji, Hiszpanii i Portugalii. Spotkanie odbyło się w w Domu PMK w La Ferté sous Jouarre pod Paryżem.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej miał okazję zapoznać się z różnorodną posługą księży Chrystusowców na ziemi francuskiej, a także w Hiszpanii i Portugalii.

Dni wspólnotowej refleksji, modlitwy i rekreacji pozwoliły na nowo rozpalić apostolską gorliwość oraz świadomość bycia żywymi kamieniami budowanej duchowej świątyni (por. 1 P 2,5). Był to też czas dzielenia się i refleksji Księży Chrystusowców na temat Kościoła  - jako wspólnoty do której należą  i w której mają powierzone szczególne zadania pasterskie. Kościół jako wspólnota uczniów Jezusa Chrystusa w swojej wielkowymiarowości i różnorodności. 

Grudniowe dni formacyjne stały się również okazją dla księży, aby w braterskiej wspólnocie złożyć sobie świąteczne życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i spożyć tradycyjną polską wigilię.

Czytaj więcej..


Prowincja Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej pw. Matki Bożej Częstochowskiej 

FRANCJA

Od 1936 roku blisko 90 chrystusowców posługiwało na ziemi francuskiej. Opieką duszpasterską otaczamy tzw. starą i młodą Polonię: tych, którzy emigrowali przed wielu laty i tych, którzy niedawno rozpoczęli „wychodźczą przygodę”. Obecnie 17 kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego pracuje w 16 ośrodkach w wielu regionach Francji.

WSPÓLNOTY FRANCJA


HISZPANIA

Kapelanie polskie

Od końca lat 90-tych XX wieku Księża Chrystusowcy posługują w Hiszpanii. Obecnie 5 naszych współbraci pracuje w różnych ośrodkach duszpasterskich.


PORTUGALIA

Sanktuarium Matki Bożej FatimskiejWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-12-14 09:48:24
miniaturka

VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, Bruksela 2024

W dniach od 23 – 25 sierpnia 2024 roku odbędzie się w Brukseli VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany: „Rodzina polonijna – miejscem spotkania i rozwoju”. W czasie Kongresu zostaną podjęte zagadnienia związane z budowaniem i umacnianiem dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacji i rozwiązywania konfliktów, reemigracji oraz tematy dotyczące wychowania i wspierania rozwoju dzieci i młodzieży.
2023-12-15 13:46:32
miniaturka

Rekolekcje adwentowe w Manchester

W dniach 10 - 13 grudnia bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wygłosił rekolekcje adwentowe w Parafii Miłosierdzia Bożego w Manchester. Rekolekcje odbywały się pod hasłem „Wierzę w Kościół". Nauki rekolekcyjne prowadziły przez prawdy wiary o Kościele, o Jego pięknie i trudach, o Jego powszechności i jedności. Jedność z Piotrem, jedności z biskupem, jedność z Pismu i Tradycją.
2023-12-15 13:51:37
miniaturka

Uroczystości pogrzebowe śp. Ks. Kan. Tadeusza Kordysa

12 grudnia w Parafii Św. Pawła w Leicester odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Tadeusza Kordysa, który prawie ćwierć wieku służył tej lokalnej polskiej wspólnocie. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Piotr Turzyński, Delegat Konferencja Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwo Emigracji Polskiej. Homilię wygłosił Rektor Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii ks. Kan. Bogdan Kołodziej.
2023-12-21 10:51:24
miniaturka

Nowy numer biuletynu

Ukazał się ostatni numer biuletynu rocznika 2023
2023-12-22 11:31:05
miniaturka

Jak się “narodziło” święto Bożego Narodzenia

Czy Boże Narodzenie było zawsze ważne i jak je przedstawiano w pismach i sztuce w początkach chrześcijaństwa opowiada ks. Waldemar Turek, filolog i patrolog, kierownik Sekcji Łacińskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Boże Narodzenie w Betlejem obchodzono uroczyście prawdopodobnie trzy lata po Soborze Nicejskim (325 rok). A przedtem?
2023-12-22 12:05:13
miniaturka

Życzenia skierowane do Polonii z okazji Świat Bożego Narodzenia

Bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej skierował słowa życzeń do Polonii i Polaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Biskup przypomniał, że Dzieciątko Jezus, które narodziło się w Betlejem nadal prosi, aby także teraz „przyjmować Je z radością”. „Pośród chaosu dzisiejszych czasów, w ciemnościach wojen, w lęku o jutro, pośród naszych osobistych, czasem niełatwych, życiowych doświadczeń, Chrystus – Boże Dziecię nie przestaje być pociechą i światłością. Przyjmijmy Go z głęboką radością, niech On będzie naszą nadzieją” - napisał.