Strona główna
opoka.org.pl
2021-12-23 13:27
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Francja: Wigilia księży dekanatu paryskiego PMK

We wtorek 21 grudnia br., w Seminarium Polskim w Issy-Les-Moulineaux, odbyła się uroczystość wigilijna księży pracujących w duszpasterstwie polonijnym dekanatu paryskiego w ramach Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ale obecni byli również zagraniczni goście – kapłani z Libanu – obecnie mieszkańcy Polskiego Seminarium.

Wszystkich przybyłych duchownych w sali wykładowej tegoż budynku przywitał gospodarz miejsca ks. dr prał. Krystian Gawron wicerektor PMK we Francji.

Następnie goście udali się do jadalni na wigilijny posiłek. Do uczestników kapłańskiej Wigilii, z życzeniami bożonarodzeniowymi, zwrócił się ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, i nawiązał w nich do poprzedniego roku, gdzie świat zatrzymał się w pandemii; nie było wówczas kapłańskiej Wigilii, świąteczne życzenia składaliśmy sobie za pomocą Zooma. Ks. Rektor PMK wspominał, że był tam pewien punkt – w zeszłorocznych życzeniach – gdzie mówił kapłanom, iż kiedy panująca pandemia minie, nie będzie tego wirusa, to żebyśmy się tak łatwo nie przyzwyczaili do tego, co już było dotychczas, ale abyśmy coś nowego rozpoczęli w życiu wiary, aby ten wirus wymusił na nas nowe i świeże podejście do naszego duszpasterstwa.

Rok właśnie minął i okazało się, iż te życzenia się nie spełniły, bo człowiek jest tak skonstruowany, że ma własne przyzwyczajenia i wróciliśmy bardzo szybko do tego, co było, a nawet próbowaliśmy szybko zapomnieć o panującej pandemii i wymazać z pamięci ten cały lockdown. Jaki więc zrodził się tu wniosek?

Duszpasterskie nawrócenie, Francuzi nazywają to „transformation pastorale”, nie dokona się dlatego, że przyjdzie wirus, jakaś zaraza czy nieszczęście na ziemię, ale ono dokona się tylko wtedy, kiedy my naprawdę weźmiemy się za ten temat: „duszpasterskiego nawrócenia”, bo tego za nas nikt i nic nie zrobi.

„Dlatego dzisiaj – rok później od pojawienia się pandemii – składam wszystkim najlepsze bożonarodzeniowe życzenia, abyśmy się oparli potrzebie pójścia po tych samych utartych dotąd koleinach, ale żebyśmy z Bożą pomocą i łaską oparli się właśnie tejże pokusie tzw.: ‚duchowości Eliasza’ (czyli zjadł, wypił i znowu się położył), aby nas kapłanów Anioł podobnie jak Eliasza, trącał nieustannie w bok, byśmy nie chcieli ‚podsypiać’ w tzw.: „świętym spokoju”, ale aby on nas wybijał z owej postawy i stawiał mocno na nogi oraz nieustannie pokazywał drogę do Boga, przychodzącego do utrudzonego i zalęknionego człowieka” – powiedział Rektor PMK.

Po świątecznym słowie ks. Bogusława Brzysia została odczytana Ewangelia św. Łukasza, ukazująca Narodzenie Chrystusa w Betlejem, przytoczył ją gościom ks. Andrzej Barnaś, proboszcz z Corbeil-Essonnes i wszyscy uczestnicy tejże Wigilii po modlitwie podzielili się tradycyjnym opłatkiem oraz zasiedli do wigilijnego stołu.

Na zakończenie naszego kapłańskiego spotkania podziękowano ks. dr. prał. Krystianowi Gawronowi – gospodarzowi tegoż miejsca za to, że tak ciepło i po bratersku przyjął wszystkich gości na tę wigilijną biesiadę. Słowa wdzięczności skierowane zostały również do sióstr Sercanek i Pani Elżbiety Smoły, które wspólnie przygotowały naprawdę przepyszne i tradycyjne dania na tegoroczny stół wigilijny.

Za: https://polskifr.fr/duchowa-strona/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-12-23 11:29:02
miniaturka

X Światowe Spotkanie Rodzin, Rzym 2022

W dniach 22-26 czerwca 2022 roku odbędzie się w Rzymie 10. Światowe Spotkanie Rodzin. Tematem spotkania będzie: Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości. Spotkanie będzie miało charakter wieloośrodkowy i powszechny, sprzyjający zaangażowaniu wspólnot diecezjalnych z całego świata. Światowe Spotkanie Rodzin odbywa się od 1994 roku, z reguły co trzy lata.
2021-12-23 12:01:47
miniaturka

Wigilia we WSPÓLNOCIE POLSKIEJ

Wszędzie tam gdzie na świecie są Polacy, tam jest uroczysta Wigilia. W dniu 20 grudnia w Domu Polonii im. Prof. A. Stelmachowskiego zebrali się na Spotkaniu Opłatkowym przyjaciele Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i wszyscy, którym sprawy Polonii i Polaków za Granicą są bliskie sercu. W spotkaniu wziął udział bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
2021-12-23 12:28:46
miniaturka

Życzenia bpa Wiesława Lechowicza skierowane do Polonii

Nie bójcie się zaufać Bogu za przykładem św. Józefa. Przykład św. Józefa uczy nas, że drogą wyjścia z najtrudniejszych życiowych sytuacji jest posłuszeństwo Bogu, który zwraca się do nas z wezwaniem „Nie bój się”. Nie bójcie się zaufać Bogu i zarazem miejcie odwagę życia zgodnego z Bożym słowem – napisał bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w życzeniach na tegoroczne Boże Narodzenie.
2021-12-28 10:18:46
miniaturka

Spotkanie polonijnych misjonarzy w Kurytybie

W poniedziałek 27 grudnia, po rocznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, w Domu prowincjalnym Towarzystwa Chrystusowego w Kurytybie (Brazylia) odbyło się spotkanie opłatkowe polskich i polonijnych misjonarzy. Wzięła w nim udział grupa ponad 20 księży i sióstr zakonnych pracująca w brazylijskim stanie Parana.
2021-12-30 15:58:38
miniaturka

Regionalny Punkt konsultacyjny dla osób zranionych również w Gnieźnie i Kaliszu

Po roku funkcjonowania Punktu konsultacyjnego w Poznaniu, wychodząc naprzeciw osobom potrzebującym i zainteresowanym, osoby zaangażowane w tworzenie Punktu zdecydowały się na podjęcie dyżurów również w Gnieźnie i Kaliszu.
2022-01-03 09:50:03
miniaturka

Pogrzeb śp. ks. kan. Jerzego Rasiaka syna mikstackiej parafii

30 grudnia w Mikstacie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Jerzego Rasiaka nazywanego wrocławskim kronikarzem Jana Pawła II.