Strona główna
opoka.org.pl
2021-12-23 11:56
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Wigilia we WSPÓLNOCIE POLSKIEJ

Wszędzie tam gdzie na świecie są Polacy, tam jest uroczysta Wigilia. W dniu 20 grudnia w Domu Polonii im. Prof. A. Stelmachowskiego zebrali się na Spotkaniu Opłatkowym przyjaciele Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i wszyscy, którym sprawy Polonii i Polaków za Granicą są bliskie sercu. W spotkaniu wziął udział bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Foto Galeria

Wśród znamienitych gości znaleźli się: Poseł na Sejm RP Joanna Fabisiak, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej ks. bp. Wiesław Lechowicz, dyrektor Jan Badowski z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Minister płk. Krzysztof Wacławek, Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Adam Pilat, Prezes Związku Polaków na Białorusi Oddział w Wołkowysku Maria Tiszkowska, przełożonym pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla ks. Zenon Hanas, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw współpracy z organizacjami polonijnymi i organizacjami pozarządowymi Dariusz Rybak, Prezes Związku Repatriantów RP Aleksandra Ślusarek, Kierownik Teatralnej Majsterni "Gwiazdeczka" przy ZPB - wraz z dziećmi i współpracownikami - Nadzieja Zołotarewicz, dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji, przedstawiciele duchowieństwa, reprezentanci władz oraz członkowie i pracownicy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Jako pierwszy głos zabrał gospodarz spotkania, Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski, który witając przybyłych podkreślił szczególną więź jak łączy wszystkich naszych Rodaków w okresie bożonarodzeniowym, to czas, kiedy - gdziekolwiek jesteśmy - czujemy się jedną wielką rodziną. Wyraził słowa najszczerszego podziękowania dla wszystkich osób i instytucji wspierających Wspólnotę Polską w działaniach na rzecz Polaków i Polonii za granicą. Prezes Dariusz Piotr Bonisławski wyraził również nadzieję, że uda nam się doczekać aż nasi Przyjaciele ze Związku Polaków na Białorusi, których dotykają ciężkie prześladowania, doczekają normalności.

Specjalny list do uczestników Spotkania Opłatkowego skierowała Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, w którym przekazała swoje najserdeczniejsze świąteczne pozdrowienia. List odczytał prowadzący Spotkanie Marek Zając.

Tadeusz Adam Pilat - wieloletni Przyjaciel Stowarzyszenia Wspólnota Polska - Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych (organizacji zrzeszającej 40 organizacji polskich i polonijnych z 26 państw europejskich) podkreślił zasługi Wspólnoty, której mimo trudnego czasu udało się zorganizować wiele ważnych dla Polonii wydarzeń. Złożył wszystkim zgromadzonym piękne życzenia dające otuchę na nadchodzący święty czas.

Maria Tiszkowska, Prezes ZPB Oddział w Wołkowysku w niezwykle wzruszającym przemówieniu przywołała tragiczną sytuację Prezes Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Zaapelowała o modlitwę i ciepłe myśli za naszych uciśnionych Polaków.

Tradycją jest, że na wigilijnym stole w Stowarzyszeniu Wspólnota Polska w Warszawie królują wileńskie potrawy. Ale w tym roku był jeszcze szczególny akcent. Przed Domem Polonii znajduje się wystawa poświęcona miejscu ważnemu dla naszych Rodaków, Domowi Kultury Polskiej w Wilnie. Zapraszał na nią osobiście obecny Dyrektor Artur Ludkowski.

Prezes Dariusz Piotr Bonisławski odczytał fragment Pisma Świętego, po czy rozpoczęło się wspólne kolędowanie! Biskup Wiesław Lechowicz pobłogosławił zgromadzonych i złożył krzepiące życzenia na nadchodzące Święta. Nie zabrakło specjalnych życzeń dla Polaków na Białorusi...

Spotkanie Opłatkowe zakończył występ dzieci i młodzieży z Majsterni "Gwiazdeczka" działającej przy Związku Polaków na Białorusi. Radosny śpiew otwierał i zamykał doroczne spotkanie we Wspólnocie Polskiej. 

Za: http://wspolnotapolska.org.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-12-22 16:21:52
miniaturka

"Nowe czy stare?" - rekolekcje dla młodych dorosłych

Kiedy dać pierwszeństwo nowemu, a kiedy zgodzić się na coś, co już znasz? Czy zawsze „nowe” jest bardziej atrakcyjne? Czy ze „starym” można żyć w przyjaźni? Czy w Bogu jest stare czy nowe? A może jedno i drugie?
2021-12-23 10:28:19
miniaturka

Liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego we wszystkich diecezjach polskich

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podjęła decyzję odnośnie do obchodu liturgicznego bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa, w Kościele polskim
2021-12-23 11:29:02
miniaturka

X Światowe Spotkanie Rodzin, Rzym 2022

W dniach 22-26 czerwca 2022 roku odbędzie się w Rzymie 10. Światowe Spotkanie Rodzin. Tematem spotkania będzie: Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości. Spotkanie będzie miało charakter wieloośrodkowy i powszechny, sprzyjający zaangażowaniu wspólnot diecezjalnych z całego świata. Światowe Spotkanie Rodzin odbywa się od 1994 roku, z reguły co trzy lata.
2021-12-23 12:28:46
miniaturka

Życzenia bpa Wiesława Lechowicza skierowane do Polonii

Nie bójcie się zaufać Bogu za przykładem św. Józefa. Przykład św. Józefa uczy nas, że drogą wyjścia z najtrudniejszych życiowych sytuacji jest posłuszeństwo Bogu, który zwraca się do nas z wezwaniem „Nie bój się”. Nie bójcie się zaufać Bogu i zarazem miejcie odwagę życia zgodnego z Bożym słowem – napisał bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w życzeniach na tegoroczne Boże Narodzenie.
2021-12-23 13:29:09
miniaturka

Francja: Wigilia księży dekanatu paryskiego PMK

We wtorek 21 grudnia br., w Seminarium Polskim w Issy-Les-Moulineaux, odbyła się uroczystość wigilijna księży pracujących w duszpasterstwie polonijnym dekanatu paryskiego w ramach Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ale obecni byli również zagraniczni goście – kapłani z Libanu – obecnie mieszkańcy Polskiego Seminarium.
2021-12-28 10:18:46
miniaturka

Spotkanie polonijnych misjonarzy w Kurytybie

W poniedziałek 27 grudnia, po rocznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, w Domu prowincjalnym Towarzystwa Chrystusowego w Kurytybie (Brazylia) odbyło się spotkanie opłatkowe polskich i polonijnych misjonarzy. Wzięła w nim udział grupa ponad 20 księży i sióstr zakonnych pracująca w brazylijskim stanie Parana.