Strona główna
opoka.org.pl
2024-06-25 19:15
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Kurs propedeutyczny dla duszpasterzy polonijnych: specyfika i wyzwania

W dniach 25 - 26 czerwca, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbył się kurs propedeutycznemu dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. W tegorocznym kursie wzięło udział 18 księży: 17 księży diecezjalnych i jeden ksiądz ze zgromadzenia zakonnego. Księża udadzą się do Europy Zachodniej, m.in. do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgi, a także do Stanów Zjednoczonych.

W czasie Kursu, któremu przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, księża zapoznali się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz ogólnymi zasadami prawnymi i pastoralnymi funkcjonującymi w tego rodzaju duszpasterstwie. 

„Cieszę się, że ci księża mają otwarte serca i chcą służyć. W ten sposób przygotowujemy ich tu przez dwa dni wykładami i takim spojrzeniem na specyfikę duszpasterstwa polonijnego” – powiedział bp Turzyński. Dodał, że że w spotkaniu biorą udział także rektorzy Polskich Misji Katolickich z Anglii, Francji i Niemiec, którzy będą mówić o duszpasterstwie polonijnym „aby ta pewna inność nie była zaskoczeniem”.

„Dla księży, którzy wyjeżdżają do pracy w środowiskach polonijnych, ważne jest, by z jednej strony bardzo mocno podkreślać kontekst lokalny, w którym się znajdują, a więc miejscową kulturę, miejscowe zwyczaje i to, co wnosi miejscowy Kościół do Kościoła powszechnego, a z drugiej strony podtrzymywać polskie tradycje i to, co w polskim Kościele jest scalające zarówno polską wspólnotę, jak i to, co jest z naszej perspektywy ważne jako element przekazywania wiary” – stwierdził rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ, który spotkał się z uczestnikami kursu. „Z tej perspektywy wyrośliśmy i warto, by Polakom często o tej perspektywie przypominać” – zwrócił uwagę Rzecznik KEP.

Jednym z uczestników kursu jest o. Paweł Gomulak OMI, misjonarz oblat Maryi Niepokalanej, który wyjeżdża do posługi wśród Polonii w Belgii. „Jest trochę stresu, bo jest to zmiana kraju i specyfiki pracy, ale też duża nadzieja, zaufanie Bożej Opatrzności, a także otwartość na serca Polaków, bo Polonia jest rzeczywiście bardzo życzliwa”.

W pierwszy dniu spotkania księża wysłuchali wykładu dotyczącego aspektów prawnych duszpasterstwa migrantów, który wygłosił ks. prof. Leszek Adamowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.  Spotkali się także z dr Sławomirem Kowalskim z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

Ks. prof. Józef Młyński, z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, zapoznał uczestników kursu z tematem duszpasterstwa małżeństw i rodzin na emigracji. Ks. Młyński przyznał, że po 2014 roku, czyli po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, wyjechało ok. półtora miliona Polaków. „Chcę pokazać, jak pracować z małżeństwami i rodzinami na emigracji, a jest to wielka potrzeba, bo te rodziny czekają” – zauważył. Dodał, że z rodzin, które wyjechały na emigrację do pracy, praktykujących jest ok. 10 proc. „Może by się wydawało, że to mało, ale każda osoba jest ważna. Każdej osobie trzeba pomagać, wspierać i być razem. Ośrodki polonijne Polskiej Misji Katolickiej są tym miejscem, tym centrum tworzenia duszpasterstwa rodzin i małżeństw na emigracji” – podkreślił.

W drugim dniu kursu przyszli duszpasterze Polonii wysłuchali m.in. ks. Bogusława Brzysia, rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji, który mówił o nawróceniu pastoralnym w duszpasterstwie polonijnym; ks. Michała Wilkosza, rektora Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, który powiedział o duszpasterstwie młodzieży, a także ks. Bogdan Kołodziej, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, który przedstawił specyfika i trudności duszpasterstwa polonijnego. 

"Jestem bardzo zadowolony z tych spotkań i cieszę się, że księża odpowiadają pięknie na te duszpasterskie potrzeby rodaków za granicą. W tym roku to duża grupa – pięciu jedzie do Niemiec, pięciu do Francji, czterech do Anglii, po jednym księdzu do Brukseli, do Belgii, do Irlandii i do Stanów Zjednoczonych. Potrzeby są jeszcze większe. Otwieramy nową misję w Magdeburgu w Niemczech, jest tam duża wspólnota Polaków – mówił bp. Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Księża Biskupi też odpowiedzieli pięknie na to wezwanie, że Polonia też jest częścią Kościoła.

Omawiając wyzwania stojące przed polonijnymi duszpasterzami, bp Turzński wskazał przede wszystkim na ewangelizację. „Jako biskupi, też ja osobiście, jesteśmy zawsze zbudowani, kiedy odwiedzamy polonijne wspólnoty. Widzimy, że to są żywe wspólnoty. Bardzo ważny w nich jest kontakt z ze świeckimi, te wspólnoty nigdy nie funkcjonują na zasadzie klerykalnej, ale zawsze świecy są zaangażowani na różnych polach, są rady parafialne, są jakieś stowarzyszenia polskie, są szkoły polskie. To jest to wyzwanie dla księży z Polski, czasem trzeba się przestawić, jeśli ktoś z kraju wyniósł inne doświadczenia i praktyki. Trzema bardzo mocno współpracować ze świeckimi. Najważniejsze, żeby te wspólnoty ewangelizowały, przyciągały nowych ludzi, z różnych środowisk. Ewangelizacja to odważne wychodzenie do ludzi, szukanie ludzi, przyprowadzanie ich do Jezusa” – mówił delegat.

W czasie Kursu dla księży był też czas na wspólna modlitwę, wymianę doświadczeń i  rozmowy, które ubogaciły to spotkanie. Księża z mandatem posłania i błogosławieństwem Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wyruszają do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. 

Fot. BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-06-17 12:43:36
miniaturka

Na spotkanie z Panem Jezusem

pierwszokomunijne materiały katechetyczne archidiecezji białostockiej oparte na modelu katechumenalnym
2024-06-19 11:01:43
miniaturka

Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP

w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii
2024-06-19 17:23:47

Spotkanie Prezesa UODO, KIOD oraz IOD z instytucji kościelnych –14.06.2024 r.

Zagadnienia związane z przenikaniem się prawa państwowego i kościelnego oraz niezależnością inspektorów ochrony danych były jednymi z głównych tematów omawianych podczas spotkania Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Kościelnego Inspektora Ochrony Danych z inspektorami ochrony danych (IOD) reprezentującymi instytucje kościelne, takie jak diecezje, zgromadzenia zakonne, domy pomocy społecznej, Caritas i inne.
2024-06-29 06:28:40
miniaturka

Zaproszenie ze Szkoły zakrystianów

Szkoła zakrystianów zaprasza na kolejne zajęcia
2024-06-30 19:18:21
miniaturka

Kościoły zaniepokojone planami ministerstwa odnośnie lekcji religii

Zapowiedzi minister edukacji narodowej o ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wzbudziły sprzeciw i zaniepokojenie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Podobnie jak zamiar organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w grupach międzyklasowych oraz niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen na świadectwie.
2024-07-01 09:13:30
miniaturka

Brazylijczycy, ale z polskim sercem i duszą

Szacuje się, że Brazylię zamieszkuje obecnie przynajmniej 1,5 mln potomków polskich emigrantów sprzed 100-150 lat. Zdecydowana większość z nich to formalnie Brazylijczycy. Od kilku lat w południowych stanach Brazylii (Santa Catarina, Paraná i Rio Grande do Sul) upamiętnia się 150. rocznicę pierwszych rodzin z Polski, które przybyły w poszukiwaniu pracy. „Pracujemy nie tyle z Polakami, co z ludnością brazylijską polskiego pochodzenia. To często trzecie, czwarte, nawet piąte pokolenie” – zaznaczyła s. Małgorzata Brodowiak, od 15 lat posługująca w Cruz Machado w stanie Paraná